دوشنبه، ۲۵ خرداد ۹۴ - ۰۷:۳۵

میهن پست – شرایط پرداخت وام کالا در یک بانک دولتی هم تقریبا اینگونه بود. وام ۱۰ میلیونی خرید کالا با نرخ سود…

میهن پست – شرایط پرداخت وام کالا در یک بانک دولتی هم تقریبا اینگونه بود. وام ۱۰ میلیونی خرید کالا با نرخ سود ۲۱ درصد و سپرده‌گذاری معادل ۳۰ درصد. البته این کارمند بانک تاکید می‌کند پیش شرط پرداخت تسهیلات سپرده‌گذاری نیست و بانک معمولا به مشتریان با سابقه خود که حساب فعال داشته باشند، تسهیلات می‌دهد اما اگر کسی در بدو ورود به بانک متقاضی وام باشد باید به این نحو سپرده‌گذاری کند…

بخشنامه‌های متعدد بازنگری در ارقام تسهیلات خودرو، مسکن و جعاله در حالی اخیرا ابلاغ شده است که اثری از اجرا در بانک‌ها نیست و مراجعین به شعب این روزها تنها پاسخی که می‌شنوند پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی کالا آن هم به شرط سپرده‌گذاری است.

 شورای پول و اعتبار در سه دو جلسه اردیبهشت ماه خود سقف تسهیلات خودرو، کالا و خرید مسکن در بانک‌ها به غیر از بانک مسکن را به ترتیب ۱۵، ۱۰ و ۶۰ میلیون تومان تعیین کرد.

شیوه نامه اجرایی مصوبه تسهیلات کالا و خودرو ۱۱ خرداد ماه و تسهیلات مسکن چند روز بعد از آن ابلاغ شد و در همین راستا برای نحوه اجرایی شدن این مصوبات به چند بانک مراجعه کردیم.

* شرط سپرده‌گذاری برای پرداخت تسهیلات

فصل مشترک همه این بانک‌ها پرداخت تسهیلات در صورت سپرده‌گذاری است.

مسئول اعتبارات شعبه یکی از بانک‌های غیردولتی شده به فارس گفت: وام کالا و خودرو نداریم و تسهیلات خرید ما در قالب کارت اعتباری است؛ برای دریافت وام هم باید ۸ ماه پول شما در حساب بماند.

کارمند یکی دیگر از بانک‌های غیردولتی شده می‌گوید: وام ۱۰ میلیون تومانی کالا را با نرخ سود ۲۱ درصد پرداخت می‌کنیم اما متقاضی باید معادل ۳ میلیون تومان را به مدت ۹ ماه سپرده‌گذاری کند.

وی ادامه می‌دهد: اگر می‌خواهید در زمان کوتاهی وام را دریافت کنید، معادل ۳۰ درصد وام در حساب جاری که سودی به آن تعلق نخواهد گرفت، تا زمان تسویه کامل بلوکه می‌شود.

*توقف پرداخت وام کالا، خودرو در یک بانک غیردولتی شده

در این بین کارمند شعبه یک بانک غیردولتی شده دیگر هم به ما می‌گوید: فعلا نه وام کالا و نه خودرو و مسکن پرداخت نمی‌کنیم؛‌ منتظر تصمیم مدیران بانک در این زمینه هستیم.

*معادل ۳۰ درصد مبلغ وام سپرده‌گذاری کنید

شرایط پرداخت وام کالا در یک بانک دولتی هم تقریبا اینگونه بود. وام ۱۰ میلیونی خرید کالا با نرخ سود ۲۱ درصد و سپرده‌گذاری معادل ۳۰ درصد. البته این کارمند بانک تاکید می‌کند پیش شرط پرداخت تسهیلات سپرده‌گذاری نیست و بانک معمولا به مشتریان با سابقه خود که حساب فعال داشته باشند، تسهیلات می‌دهد اما اگر کسی در بدو ورود به بانک متقاضی وام باشد باید به این نحو سپرده‌گذاری کند.

*پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیونی مسکن بعد از تسویه بدهی بانک به بانک مرکزی

یک بانک دولتی دیگر که کارمند آن می‌گوید هنوز ابلاغیه وام خودرو به شعبه نرسیده است، به خبرنگار فارس می گوید: وام کالا ۱۰ میلیون تومان و نرخ سود ۲۴ درصد است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وام خرید مسکن هم پرداخت می‌کنید، می‌گوید: هنوز چنین امکانی فراهم نشده زیرا در ابتدا بانک‌هایی که به بانک مرکزی بدهکار هستند باید بدهی خود را تسویه کرده و بعد در صورت داشتن منابع کافی وام مسکن پرداخت کنند.

در همین رابطه رئیس کل بانک مرکزی در مراسم افتتاح حساب وام مسکن خانه اولی‌ها در جمع خبرنگاران گفته بود: برخی بانک‌ها به دلیل اینکه حساب آنها نزد بانک مرکزی قرمز شده بود، نتوانستند وارد فرایند پرداخت وام شوند، البته تعدادی از بانک‌ها با برطرف شدن این مشکل اقدام به پرداخت تسهیلات کرده‌اند.

بانک‌های خصوصی اصلا وام ۱۰ میلیون کالا، ۱۵ میلیونی خودرو و ۶۰ میلیونی مسکن نمی‌پردازند

برای پیگیری موضوع با چند نفر از کارمندان بانک‌های خصوصی هم صحبت کردیم که پاسخ آنها عدم پرداخت این وام‌ها بود. در واقع بانک‌های خصوصی وامی با عنوان خرید کالا، خرید خودرو و وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن ندارند و گویا مصوبات شورای پول و اعتبار در بخش اعتبارات مشمول این بانک‌ها نمی‌شود.

البته پیگیری‌ها ما نشان می‌دهد بانک‌ها وارد فرایند پرداخت وام مسکن ۶۰ میلیون تومان نشده‌اند و تاکنون فقط تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی کالا عملیاتی شده که آن هم با شرط سپرده‌گذاری است.

در این باره مدتی پیش هم سید کامل تقوی نژاد مدیرعامل بانک سپه به فارس گفته بود: پرداخت تسهیلات به شرط سپرده‌گذاری در بانک‌ها رواج یافته است؛ این اقدام به نوعی نرخ سود تسهیلات را از رقم مدنظر بانک مرکزی را بالاتر می‌برد.

منبع : فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.