جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۱۲:۲۴

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار پنجشنبه شب دومین جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه در جمع استانداران سه استان آذربایجان…

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار پنجشنبه شب دومین جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه در جمع استانداران سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان، مدیران کل حفاظت محیط زیست استانهای یاد شده و مدیران کل دستگاههای اجرایی آذربایجان غربی اظهارداشت: عدم تایید قطعی این طرح الزاماتی بود که سازمان محیط زیست تعریف کرده بود ولی اجرا نشد و نشده است.

وی با اشاره به یکی از الزامات میانگذر دریاچه ارومیه افزود: مبادله آب در جنوب و شمال دریاچه یکی از الزامات مهم این امر بود که همچنان به عنوان یک تهدید در این حوزه وجود دارد و مسئولان تاکنون برای رفع آن قدم برنداشته اند.

ابتکار با بیان اینکه محیط زیست همچنان روی این الزامات تاکید دارد گفت: اجرای آن بر عهده استانها گذاشته می شود زیرا این موضوع تاثیر بسزایی در وضعیت بحرانی دریاچه دارد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در حال حاضر که بحران دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است باید بی‌توجهی‌های سابق در احداث جاده میانگذر در از بین بردن تعادل در تبادل آب در دو طرف جاده با ایجاد مسیرهای ارتباطی جبران شود.

وی خواستار توجه مسئولین به ضرورت کاهش آب از چاه‌های پیرامون دریاچه ارومیه شد و اظهار داشت: رهاسازی آب مازاد از پشت سدها و لایروبی انهار و رودخانه‌ها به انضمام تلاش برای حفظ تالابها می تواند در شرایط کنونی برای دریاچه ارومیه مفید باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با اشاره به تصویب طرح های مشارکتی برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد: استقبال مردم استان آذربایجان غربی از طرح ها و آموزشهای مشارکتی در راستای احیای دریاچه ارومیه چشمگیر است.

وی ادامه داد:  اگر طرح های آگاهی سازی و توانمندسازی زنان روستایی در رابطه با اجرای طرح کشاورزی پایدار با راهبرد (IPCM) بتواند به خوبی اجرا شود چون یک تغییر رویکرد و کاری بنیادی بوده می تواند به عنوان الگویی کارساز برای کل کشور تعمیم داده شود.

ابتکار با تاکید بر مشارکت همگانی در خصوص اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه گفت: اصلاح دیدگاهها و نگرش و رفتار مردمی نسبت به این مسایل می تواند نقش تاثیرگذاری در احیای دریاچه ارومیه داشته باشد.

وی با بیان اینکه پتانسیل گردشگری طبیعی سرمایه بزرگ برای آذربایجان غربی است گفت: هم اکنون پرنده نگری به عنوان یکی از ابعاد مهم گردشگری طبیعی مطرح است و اگر این مساله به خوبی مدیریت شود می توان مشاغل خوبی را در گردشگری طبیعی و به تبع آن نتایج خوبی را در حفاظت از تالابها شاهد بود.

ابتکار در ورود به حوزه دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از این دریاچه بازدید کرد و در جریان تغییرات این دریاچه و اقدامات انجام شده قرار گرفت.

بازدید از اقدامات صورت گرفته در زمینه طرح توسعه کشاورزی پایدار که در راستای احیای دریاچه ارومیه صورت می گیرد از اهداف سفر ابتکار به آذربایجان غربی بود.

بررسی و بازدید از طرح آموزش جوامع زنان روستایی و کلیه اقدامات و طرح هایی که محیط زیست آذربایجان غربی در رابطه با احیای دریاچه ارومیه انجام داده و یا در حال انجام است از سایر برنامه های این سفر بود.

بازدید از طرح های انجام شده در زمینه احیاء و حفاظت از تالابهای استان بخصوص در زمینه احداث سطح آبگیر و افتتاح خطوط انتقال آب شیرین از رشکان به جزیره اشک به طول 19 کیلومتر از دیگر برنامه های سفر رئیس سازمان محیط زیست به این استان بود.

شرکت در جلسه شورای استانی، فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه و دیدار با جوامع محلی و تشکلهای زیست محیطی آذربایجان غربی نیز از جمله برنامه های سفر یک روزه معاون رئیس جمهوری به آذربایجان غربی بود.

صحبت های ابتکار در خصوص میاندگذر شهید کلانتری دریاچه ارومیه در حالی مطرح می شود که این طرح بعد از تاخیر 30 ساله 7 سال پیش سال توسط احمدی نژاد به بهره برداری رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *