سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۹

به گزارش  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، مأمورین یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی و ذخیره‌گاه زیست‌کره در حین بازگشت از مأموریت در مسیر…

به گزارش  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، مأمورین یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی و ذخیره‌گاه زیست‌کره در حین بازگشت از مأموریت در مسیر جاده روستای چارمازو شهرستان کلاله در حاشیه پارک ملی گلستان به لاشه  یک عدد گورکن معمولی(رودک) که توسط خودروهای عبوری تلف شده بود برخورد نموده که آن را به مرکز اداری پارک ملی گلستان انتقال دادند.

 گورکن معمولی(رودک) جثه ای به اندازه یک سگ متوسط، دست و پا کوتاه و ناخن های بسیار بلند و دم کوتاه و کلفت و خاکستری رنگ دارد که زیستگاه آن در مناطق جنگلی و استپی با خاکهای نرم می باشد. این حیوان شبگرد و همه چیز خوار بوده و تولید مثل آن احتمالاً از اواخر زمستان تا اواسط تابستان طول کشیده و مدت آبستنی آن حدود 2 ماه می باشد. طول عمر گورکن معمولی(رودک) 15 سال می باشد.

*دستگیری صیاد غیر مجاز پرندگان شکاری

همچنین مامورین یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گرگان در منطقه هاشم آباد پس از گشت و کنترل موفق به دستگیری یک نفر صیاد غیر مجاز پرندگان شکاری شدند که از این متخلف تعداد 2 قطعه قمری ، 2 قطعه کبوترو آلات و ادوات صید پرندگان شکاری و یک دستگاه موتورسیکلت کشف و ضبط شد . پرونده به همراه موارد ضبط شده و صورتجلسه تنظیمی تحویل مقامات قضایی شهرستان گرگان شد .

دشتهای شمال شهرستانهای مراوه تپه ، کلاله ، گنبد ، و آق قلا و بندر ترکمن به دلیل وجود تپه ماهورهایی که برای لانه گزینی وتخم گذاری و جوجه آوری پرندگان شکاری مناسب هستند و مناطق دشتی استان نظیر نواحی کرند ، هوتن ،    آی تمر ، صوفیکم ،گمیشان ،دشت سربازگمنام،نفتیجه ،سقرتپه ،نواحی دیوارتاریخی گرگان و غیره مورد توجه صیادان و قاچاقچیان بازهای شکاری می باشد که در همین راستا مامورین یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان با کاربرد اصول حفاظتی و بررسی راههای ورودی به مناطق و برقراری گشتهای سیار امکان حفظ و حراست از این گونه را در استان فراهم می آورند .

لازم به یاد آوری میباشد بر اساس کنوانسیون بین المللی حفاظت از پرندگان شکاری که ایران نیز جزء این کنوانسیون میباشد .کشور ما نیز به دلیل قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان شکاری ، متعهد گردیده که از صید و قاچاق پرندگان جلوگیری نموده ودر حفاظت آنها بکوشد .

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *