یکشنبه، ۰۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۲۴

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه به ازای هر گردشگر 9 شغل ایجاد می‌شود گفت: جاذبه‌های گردشگری سلامت در گیلان تقویت…

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه به ازای هر گردشگر 9 شغل ایجاد می‌شود گفت: جاذبه‌های گردشگری سلامت در گیلان تقویت شود تا قدم بزرگی در راستای ساماندهی گردشگری پزشکی در این استان صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه گیلان، حسن پاک‌ آیین شامگاه گذشته در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌ خصوصی گیلان که در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی نیاز به اراده سیاسی میان رهبران دو کشور دارد اظهار کرد: عدم وجود این اراده هیچ گونه موفقیتی را بدنبال نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در مقطعی روابط ایران و آذربایجان ضعیف شده بود گفت: در حال حاضر با توجه به اراده سیاسی که میان روسای جمهور دو کشور استوار است توسعه مناسبات فرصت خوبی برای جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان فراهم کرده است تا روابط شان را تحکیم بخشند.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه 4 استان اردبیل، گیلان، آذربایجان غربی و شرقی مرز زمینی با جمهوری آذربایجان دارند تصریح کرد: تقویت استان های همجوار با آذربایجان از دستورات رییس جمهور است.

پاک آیین با تاکید بر معرفی ظرفیت های استان گیلان به جمهوری آذربایجان افزود: تیم رسانه‌ای متشکل از خبرنگاران جمهوری آذربایجان 28 شهریور جاری به گیلان سفری خواهند داشت تا ظرفیت این استان را برای مردم آن کشور معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان به سرعت در حال ساختن خود است گفت: این کشور با حدود 9 میلیون نفر جمعیت 27 میلیارد دلار درآمد ملی دارد بنابراین گیلان می تواند به عنوان یکی از نزدیکترین استانها در پاسخگویی به نیاز مصالح این کشور و کلیه امکاناتی که مرتبط با ساخت و ساز است همکاری اقتصادی داشته باشد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه صادرات صیفی جات، مرکبات، رب گوجه فرنگی، رب انار و … مورد استفاده مردم جمهوری آذربایجان است گفت: اگر میان این محصولات قیمت رقابتی باشد مردم خواهان هستند.

پاک آیین با بیان اینکه این کشور در بخش کشاورزی هنوز به خودکفایی نرسیده است گفت: مردمان این کشور به برنج و چای گیلان نیازمند و علاقمند هستند.

وی توجه به بخش سلامت و درمان در استان‌های همجوار با جمهوری آذربایجان را مهم خواند و گفت: گیلان به عنوان یکی از قطب های توریسم سلامت کشور از ظرفیت پزشکی خوبی برخوردار است که می بایست بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با بیان اینکه به ازای هر گردشگر 9 شغل ایجاد می شود خاطرنشان کرد: جاذبه‌های گردشگری سلامت در گیلان تقویت شود تا قدم بزرگی در راستای ساماندهی گردشگری پزشکی در این استان صورت گیرد.

پاک آیین با اشاره به هم مرزی بندر آستارا با جمهوری آذربایجان بر همکاری واردات و صادرات محصولات از این مرز تاکید کرد و گفت: ساماندهی تعرفه ها نیز یکی از عوامل مهم در گسترش صادرات خواهد بود.

وی بر فعال شدن گیلان در زمینه همکاری با جمهوری آذربایجان تاکید کرد و افزود: همکاری های دوجانبه می تواند سیاست برد – برد برای طرفین داشته باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *