چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۷:۰۹

برگزاری جام جهانی فوتبال برزیل موجب شده تا در سراسر جهان بیش از 1.5 میلیارد دلار هزینه آگهی و تبلیغات شود. به گزارش…

برگزاری جام جهانی فوتبال برزیل موجب شده تا در سراسر جهان بیش از 1.5 میلیارد دلار هزینه آگهی و تبلیغات شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوودر ریپورتر، رقابت های فوتبال برزیل به رشد 500 میلیون دلاری تبلیغات در آمریکای لاتین و رشد 300 میلیون دلاری آن در آمریکا و اروپای غربی منجر شده است.

بازار تبلیغات جهانی امسال بزرگترین برنده جام جهانی فوتبال بود و با رشدی باور نکردنی در طول این تورنمنت بزرگ جهانی روبه رو شد.

با توجه به این که جام جهانی بزرگترین رویداد ورزشی جهان است، گفته می شود این رقم امسال تا پایان بازی‌ها رشدی 5 تا 6 درصدی را تجربه می‌کند.

طبق برآوردها جام جهانی امسال در جهان، تبلیغاتی 1.5 میلیارد دلاری را موجب شده که بیشترین آن در شبکه های تلویزیونی و تبلیغات آنلاین صرف شده است.

با توجه به این که برزیل میزبان امسال جام  بوده، جهان توجه بیشتری را به آمریکای لاتین معطوف ساخته و بیش از 500 میلیون دلار از تبلیغات در این حوزه جغرافیایی صرف شده است. اما در آمریکای شمالی که فوتبال در رده های پایین‌تر ورزش‌های محبوب جای دارد، حدود 300 میلیون دلار صرف تبلیغات فوتبالی خواهد شد. این رقم تقریبا معادل رقمی است که در اروپای غربی هزینه می شود.

میزان هزینه برای تبلیغات در حوزه پاسیفیک کمتر است و حدود 250 میلیون دلار برآورد می‌شود. یکی از دلایل این امر فاصله زمانی زیاد بین برزیل و شبکه های محلی در این منطقه از جهان است.

150 میلیون دلار نیز در اروپای شرقی و مرکزی، خاورمیانه و شمال آفریقا و بقیه جهان صرف تبلیغات می‌شود.

تحقیقاتی که از سوی ماگنا گلوبال انجام و همین هفته منتشر شده نشان می دهد رشد کلی پیش بینی شده معادل 6.4 درصد است که در مجموع رقم تبلیغات را به 516 میلیارد دلار در سال 2014 می رساند. جام جهانی و المپیک زمستانی امسال مهمترین عامل رشد تبلیغات تلویزیونی در سراسر جهان بوده‌اند و تبلیغات را در سال 2014 با رشدی 7.2 درصدی روبه رو ساخته اند که خیلی بیشتر از رشد 2.7 درصدی سال 2013 است. بیشترین رشد شامل کشور میزبان است که موجب افزایش 15.8 درصدی تبلیغات تلویزیونی در برزیل شده است و در نهایت در رشد اقتصادی این کشور نیز موثر می افتد و میزان تولید ناخالص داخلی را 1.8 درصد افزایش می دهد.

در آمریکای شمالی نیز جام تاثیری زیاد در بخش تلویزیونی اسپانیایی زبان ها داشته و البته یکی از بازارهای این بخش است که از جام متاثر شده است. اما تاثیر بیشتر بر تبلیغات آمریکا در المپیک زمستانی مشاهده شد. در مجموع رشد تبلیغات در این بخش از جهان معادل 6 درصد بود و به 168 میلیون دلار رسید.

هر چند تبلیغات معمول تلویزیونی بیشتر تبلیغات را به خود معطوف می کند اما تبلیغات آنلاین نیز بی نصیب نمانده اند و رشدی 16.2 درصدی را امسال تجربه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.