چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۹۳ - ۰۳:۰۹

به گزارش میهن پست -لیگ سیزدهم درحالی جمعه شب با انجام هشت بازی به اتمام می‌رسد که در پایان آنها جام قهرمانی بالای…

به گزارش میهن پست -لیگ سیزدهم درحالی جمعه شب با انجام هشت بازی به اتمام می‌رسد که در پایان آنها جام قهرمانی بالای سر کاپیتان یکی از تیم‌های نفت، فولاد، استقلال، پرسپولیس و سپاهان قرار می‌گیرد. همچنین تیم‌های آسیایی، تیم‌های وداع کننده با لیگ و آقای گل این دوره از رقابتها هم مشخص خواهند شد.

هفته سی‌ام و پایانی فصل جاری مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور عصر جمعه بیست و دوم فرودین‌ماه سال 93 با برگزاری هشت دیدار پیگیری می‌شود که در پایان این بازی‌ها پرونده سیزدهمین دوره رقابتهای لیگ برتر با معرفی تیم قهرمان، دو تیم آسیایی، دومین تیم سقوط کننده به دسته اول و تیم راه‌یافته به بازی پلی‌آف لیگ برتر مشخص می‌شود.

در این بین نفت به دنبال نخستین قهرمانی خود در این مسابقات است، فولاد خوزستان در پی دومین جام لیگ برتر، پرسپولیس سومین قهرمانی، استقلال چهارمین تجربه بالای سر بردن جام و سپاهان در اندیشه پنجمین قهرمانی در این رقابتها است تا رکوردی بی‌نظیر را برای خود رقم بزند.

همچنین پس از سقوط مس به دسته اول هم در این هفته یکی از چهار تیم فجرسپاسی شیراز، داماش گیلان، ذوب‌آهن اصفهان و یا صنعتی خوزستان بصورت مستقیم به دسته اول سقوط می‌کنند و دیگر تیم که در رده چهاردهم قرار می‌گیرد، برای حفظ سهمیه خود در لیگ برتر به مصاف تیم برنده پلی‌آف لیگ دسته اول می‌رود که در زیر اشاره به دیدارهای مهم این هفته می‌کنیم:

سپاهان اصفهان – نفت تهران
این نخستین فینال و مهمترین دیدار هفته پایانی لیگ برتر است زیرا در صورت پیروزی نفت در این مسابقه، این تیم تهرانی با هدایت یحیی‌ گل‌محمدی جام قهرمانی را بالای سر خواهد برد، مگر اینکه فولاد با اختلاف گل بالایی برابر گسترش فولاد به پیروزی دست یابد. نفتی‌ها در این بازی دو هدف بزرگ دارند، کسب اولین قهرمانی و نخستین حضور در آسیا که قطعی شدن این اهداف تنها با شکست تیم سپاهان میسر می‌شود.

در این شرایط اما تساوی در زمین سپاهان برای این تیم تهرانی می‌تواند خطرناک باشد زیرا احتمال پیروزی فولاد، استقلال و پرسپولیس در این هفته وجود دارد، اتفاقی که نفت را از صدر به رده چهارم می‌فرستد و نه تنها قهرمانی بلکه این تیم را از صعود به آسیا محروم خواهد کرد. البته تساوی و یا حتی شکست در این بازی در شرایطی بازهم شانس قهرمانی یا آسیایی شدن نفت را حفظ می‌‎کند که فولاد ببازد، استقلال و پرسپولیس متوقف شوند و سپاهان با یک گل پیروز شود.

در سوی دیگر میدان اما تیم سپاهان قرار دارد، تیمی که هفته پیش و با گل دقیقه 2+90 هادی عقیلی به مسابقات بازگشت و شانس آسیایی شدن و حتی قهرمانی در لیگ امسال را بدست آورد. سپاهانی‌ها که 10 مرتبه تجربه حضور در آسیا را داشته و 8 مرتبه آن بصورت متوالی بوده است، اگر برابر نفت مساوی کرده و یا ببازد، فصل آینده دیگر در آسیا نخواهد بود که این اتفاق می‌تواند پایان همکاری زلاتکو کرانچار با این باشگاه اصفهانی را رقم بزند.

برد در این مسابقه به شرط پیروز نشدن فولاد، استقلال و پرسپولیس سپاهان اصفهان را آسیایی می‌کند و برتری با اختلاف بیش از یک گل و شکست فولاد و توقف استقلال و پرسپولیس سپاهان را برای پنجمین مرتبه قهرمان می‌کند. در میانه میدان این بازی هم رقابت دو برادر بسیار جالب خواهد بود. محرم نویدکیا کاپیتان سپاهان و رسول هافبک تیم نفت.

تمام این اتفاقات حساسیت‌های این بازی را بیش از پیش کرده است، مسابقه‌ای که در آن یحیی گل‌محمدی به فکر گرفتن انتقام از سپاهان است، تیمی که در فینال جام حذفی سال گذشته جام را از دست این مربی که در آن مقطع هدایت پرسپولیس را برعهده داشت، خارج کرد و باعث جدایی‌اش از جمع سرخپوشان پایتخت شد. او حالا می‌خواهد با محروم کردن سپاهان از آسیا، از این تیم و مربی‌اش انتقام شیرینی بگیرد، آنهم با طعم قهرمانی یا آسیایی شدن.

گسترش فولاد تبریز – فولادخوزستان
دومین دیدار مهم هفته در تبریز برگزار می‌شود، جائیکه فولاد ناکام بزرگ هفته بیست و نهم برای بالابردن شانس قهرمانی خود و حتی آسیایی شدن، نیاز به پیروزی در این مسابقه دارد. شاگردان حسین فرکی که هفته پیش در خانه مغلوب استقلال شده و معادلات قهرمانی در فصل جاری را پیچیده‌تر کردند، برای رسیدن به 3 امتیاز حیاتی این بازی به تبریز سفر کرده‌اند.

فولادی‌ها در صورت پیروزی در این مسابقه و توقف نفت در اصفهان، قهرمان لیگ خواهند شد اما اگر نفت ببرد آنها برای رسیدن به جام باید بیش از 8 گل به گسترش بزنند. تساوی در این مسابقه در صورت شکست نفت و توقف استقلال و پرسپولیس، باز هم قهرمانی را برای این تیم اهوازی به ارمغان می‌آورد ولی تساوی نفت و پیروزی سرخابی‌ها، این تیم را از آسیایی شدن هم محروم خواهد کرد.

اما تیم میزبان که هفته پیش برابر نفت تهران تن به شکست سنگین داد، برای جبران آن باخت و دفاع از حیثیت فنی خود، به فکر متوقف کردن فولاد خوزستان است، نتیجه‌ای که سایر مدعیان را خوشحال می‌کند و ناکامی فولاد را در هفته‌های پایانی لیگ رقم خواهد زد.

استقلال تهران – تراکتورسازی تبریز
این هم یک نبرد مهم و حساس در لیگ برتر است. استقلال که هفته‌ای رویایی را در مسابقات داخلی و آسیایی را سپری کرد و دو پیروزی بزرگ را ابتدا در خانه الجزیره امارات و سپس فولاد خوزستان بدست آورد، حالا به گردونه این دو جام باز گشته است. حالا استقلال حتی امیدوار است با پیروزی برابر تراکتورسازی در خانه به دومین قهرمانی‌ متوالی‌اش در لیگ برتر دست یابد.

آبی‌پوشان اگر بتوانند در رقابت دو نماینده ایران در آسیا به 3 امتیاز برسند و فولاد و نفت در خارج از خانه متوقف شوند، قهرمان لیگ خواهند شد اما در صورت پیروزی فولاد و یا نفت و یا ناکامی یکی از این دو تیم، استقلال با این برد حداقل آسیایی می‌شود و شانس پرسپولیس رقیب دیرینه خود را برای رسیدن به این افتخار مهم از بین خواهند برد. اما شکست در این بازی مهم، اگر با کسب امتیاز پرسپولیس در اهواز و یا برد سپاهان در اصفهان همراه شود، پایانی تلخ را برای رویای طرفداران استقلال جهت قهرمانی و آسیایی شدن این تیم رقم خواهد زد.

در سوی دیگر میدان تراکتورسازی تنها با امید رسیدن به رتبه ششم آنهم با پیروزی در این بازی و شکست ملوان در شیراز به میدان می‌رود. همچنین ستاره‌های پیشین پرسپولیس از جمله علی کریمی، کریم انصاریفرد، محمد نصرتی و جواد کاظمیان دوست دارند لذت شکست دادن استقلال در این مسابقه مهم را بچشند و کاری برای رسیدن پرسپولیس به آسیا کرده باشند. ضمن اینکه کریم انصاریفرد هم انگیزه بالایی برای بازکردن بهترین دروازه‌بان لیگ دارد، انگیزه‌ای به نام آقای گل شدن.

صنعتی خوزستان – پرسپولیس
یک بازی با دو رویکرد متفاوت؛ یک تیم به فکر فرار و تیم دیگر در اندیشه آسیایی شدن یا قهرمانی دراماتیک. صنعتی خوزستان که در 6 هفته گذشته طعم پیروزی را نچشیده و در دو بازی اخیر شکست خورده است، اگر در این بازی ببازد و ذوب‌آهن و فجرسپاسی حریفان خود را ببرند، این تیم با رفتن به بازی پلی‌آف به دسته اول نزدیک‌تر می‌شود.

در این شرایط شاگردان عبدالله ویسی باید در خانه حداقل یک امتیاز از پرسپولیس بگیرند تا بقای خود در لیگ برتر را تضمین کنند، اتفاقی که قهرمانی و حتی آسیایی شدن را در صورت امتیاز گرفتن استقلال در تهران، از این تیم خواهد گرفت. همچنین یک ناکامی بزرگ را برای تیم دایی و شاگردانش رقم زده و آرزوهای هواداران این تیم را برای رسیدن به آسیا و قهرمانی برباد خواهد داد.

سرخپوشان تهرانی که این روزها اسیر مشکلات مالی و حاشیه‌های فراوان از جمله لو رفتن مبالغ قراردادشان هستند، برای اینکه بازهم در حسرت قهرمانی و یا حداقل رسیدن به آسیا نمانند باید در زمین صنعتی پیروز شده و امیدوار به ناکامی نفت، فولاد و استقلال باشد. همچنین با این برتری پس از دو سال مجددا به لیگ قهرمانان آسیا راه یابند.

در این وضعیت این تیم محکوم به پیروزی است و باخت و یا تساوی نتیجه بسیار تلخی برای تیم دایی بوده و وضعیت این تیم و باشگاه را بحرانی‌تر از گذشته خواهد کرد. پرسپولیسی‌ها که در روز پایانی و یا بهتر بگوئیم لحظات پایانی در لیگ‌های اول و هفتم به قهرمانی دراماتیک دست یافتند، بسیار امیدوارند این اتفاق در لیگ سیزدهم دوباره تکرار شود و این تیم در روز پایانی جام قهرمانی را به شکلی بسیار رویایی بالای سر خود ببیند.

راه‌آهن سورینت – ذوب‌آهن اصفهان
این پر حرف و حدیث‌ترین بازی لیگ بوده که نوک پیکان این حاشیه‌ها به سمت منصور ابراهیم‌زاده است، مربی‌ای که با ذوب‌آهن خود را به فوتبال ایران معرفی کرد و حالا در مسابقه‌ای که 3 امتیاز آن حکم مرگ و زندگی را برای نماینده در خطر سقوط اصفهان دارد، برابر این تیم دیار زاینده‌رود قرار می‌گیرد. ابراهیم‌زاده که تیمش هفته پیش با کسب یک امتیاز از پرسپولیس در لیگ برتر باقیماند، در حالی بازیکنانش را برابر ذوب‌آهن به میدان می‌فرستد که خطر سقوط را احساس نکرده و شاید برد این بازی جایگاه آنها را در جدول بهتر خواهد کرد.

در این وضعیت خیلی‌ها این حاشیه را علیه سرمربی تیم فعلی راه‌آهن به راه انداخته‌اند که ممکن است شرایط را برای پیروزی ذوب‌آهن فراهم کند، 3 امتیازی که قطعا این تیم اصفهانی را در لیگ برتر نگه می‌دارد اما گرفتن امتیاز یا پیروزی برابر شاگردان فیروز کریمی، شاید باعث سقوط این تیم اصفهانی برای نخستین مرتبه به لیگ دسته اول شود.

این حاشیه‌ها برای تیم ذوب‌آهن هم وجود دارد و آنها در شرایطی در این مسابقه به میدان می‌آیند که با توجه به پیروزی ارزشمند هفته گذشته برابر داماش، شانس بیشتری بین تیم‌های قعرجدولی برای بقا در لیگ برتر دارند. اما اگر شاگردان کریمی نتوانند در این بازی پیروز شوند یعنی به نتیجه مساوی رضایت داده یا ببازند، شانس بقای سه تیم صنعتی، داماش و فجر که در خانه به میدان می‌روند، افزایش می‌یابد. حال باید دید مربی برای تیم سابقش موفق خواهد شد و یا شاگردان سال‌های نه چندان دور با بردن تیم استاد، در لیگ برتر باقی می‌مانند.

فجرسپاسی شیراز – ملوان بندرانزلی
این یکی از مهمترین بازی‌های فصل فجر است، مسابقه‌ای که حتی پیروزی در آن هم تضمینی برای بقای این تیم در لیگ برتر نخواهد بود. شاگردان پیرترین مربی حال حاضر فوتبال ایران، برای حفظ تنها سهمیه استان فارس در لیگ برتر، نیاز به پیروزی برابر ملوان دارند به شرط توقف ذوب‌آهن برابر راه‌آهن یا شکست صنعتی برابر پرسپولیس با اختلاف بیش از 3 گل. پس وضعیت فجر بستگی به پیروزی این تیم و ناکامی دو تیم دیگر دارد.

البته اگر فجری‌ها مساوی کنند، تنها با باخت با اختلاف دو گل ذوب‌آهن در لیگ می‌مانند اما شکست در این بازی این تیم را به دسته اول نزدیک می‌کند، مگر اینکه داماش هم ببازد و این تیم حداقل از راه پلی‌آف امیدوار به بقا در لیگ برتر باشد. در این معادلات چند مجهوله باید دید یاوری می‌تواند تیمش را در لیگ برتر نگه دارد یا سقوط تلخی به دسته اول خواهد داشت.

ملوان هم در آخرین روزی که اسکوچیچ را به عنوان سرمربی روی نیمکت خود می‌بیند، آنهم به قول خود این مربی، برای حفظ جایگاه ششم که رتبه بسیار خوبی است، در شیراز به فکر رسیدن به پیروزی است. البته در صورت توقف تراکتورسازی، ملوان با تساوی یا باخت هم این رتبه را حفظ خواهد کرد و لیگ را با قرار گرفتن در بین 6 ضلعی بالای جدول به پایان خواهد رساند.

داماش گیلان – مس کرمان
سیزدهمین بازی بدون برد و شکست مقابل ذوب‌آهن در فینال قعرنشینان، داماش را به رتبه پانزدهم جدول تنزل داد. حالا داماش برای بقا در لیگ برتر دو راه بیشتر پیش رو ندارد. ابتدا پیروزی برابر مس و توقف یا شکست ذوب‌آهن و فجرسپاسی و دوم تساوی در خانه و باخت نماینده اصفهان و شیراز برابر حریفان‌شان.

البته میهمان داماشی‌ها تیمی است که هفته پیش در خانه ناکام ماند و به عنوان نخستین تیم لیگ سیزدهم به دسته اول سقوط کرد. حالا باید دید این تیم کرمانی بازی جوانمردانه‌ای را برابر داماش ارائه خواهد داد یا شاگردان بی‌روحیه لوکا بوناچیچ، با بی‌انگیزه در این بازی به میدان رفته و شانس پیروزی و بقای داماش در لیگ برتر را افزایش می‌دهند.

صبای قم – سایپا البرز
تنها بازی تشریفاتی هفته پایانی لیگ بین دو تیم صبا و سایپا برگزار می‌شود، مسابقه‌ای که برنده آن شانس رسیدن به رده هشتم لیگ را خواهد داشت. در این بازی صبا اگر پیروز شود و گسترش هم ببرد، این تیم به رده نهم می‌رسد اما توقف ولی شکست نماینده تبریز، این تیم را به رده هشتم می‌رساند.

البته سایپا با برد در رده هشتم می‌ماند اما تساوی در این بازی در صورت برد گسترش، باعث سقوط این تیم البرزی به رده نهم خواهد شد. ضمن اینکه ممکن است صبایی‌ها برای آقای گل شدن رضا عنایتی با انگیزه بیشتری به میدان رفته و شانس این مهاجم با تجربه را برای رسیدن به این عنوان بیشتر کنند.

برنامه کامل دیدارهای هفته سی‌ام رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:
* صنعتی خوزستان – پرسپولیس، ساعت 19، ورزشگاه الغدیر اهواز
* داماش گیلان – مس کرمان، ساعت 19، ورزشگاه عضدی رشت
* استقلال تهران – تراکتورسازی تبریز، ساعت 19، ورزشگاه آزادی
* فجرسپاسی شیراز – ملوان بندرانزلی، ساعت 19، ورزشگاه حافظیه
* راه‌آهن سورینت – ذوب‌آهن اصفهان، ساعت 19، ورزشگاه دستگردی
* سپاهان اصفهان – نفت تهران، ساعت 19، ورزشگاه فولادشهر
* گسترش فولاد تبریز – فولادخوزستان، ساعت 19، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز
* صبای قم – سایپا البرز، ساعت 19، ورزشگاه یادگار امام (ره) قم

رده‌بندی آقای گل لیگ:
13 گل: غلامرضا عنایتی (صبای قم) و کریم انصاریفرد (تراکتورسازی)

12 گل: مهرداد بایرامی (گسترش فولاد)

11 گل: رضا نوروزی (نفت تهران) و مهدی دغاغله (ملوان)

9 گل: سیدجلال رافخوایی (ملوان)، سجاد شهبازراده (سایپا)، لوسیانو پریرا (فولاد) و مهدی رجب‌زاده (ذوب‌آهن)

8 گل: لوسیانو ادینهو (مس)، امین متوسل‌زاده (داماش) و مهدی شریفی (سپاهان)

7 گل: محمد قاضی (استقلال) و فرید بهزادی کریمی (صبای قم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *