دوشنبه، ۰۸ شهریور ۹۵ - ۰۸:۲۰
جان اِلن‌بی از پیشگامان خالق لپ تاپ درگذشت

جان اِلن‌بی از پیشگامان خالق لپ تاپ و مهندس رایانه انگلیسی که نقش مهمی در ساخت نخستین لپ‌تاپ جهان ایفا کرده، در سن…

جان اِلن‌بی از پیشگامان خالق لپ تاپ و مهندس رایانه انگلیسی که نقش مهمی در ساخت نخستین لپ‌تاپ جهان ایفا کرده، در سن ۷۵ سالگی در سان‌فرانسیسکو در حالی درگذشت که این مهندس پیشگام در دهه ۱۹۸۰ یک تیم طراحی و مهندسی را دور هم جمع کرد که بیل ماگریج، طراح انگلیسی نخستین لپ‌تاپ جهان نیز در میان آنها بود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

صنعت رایانه شخصی یکی از ساکت‌ترین اما موثرترین رهبران خود را از دست داد.الن‌بی که مدیرعامل شرکت “گرید سیستمز” بود، در سن ۷۵ سالگی از دنیا رفت. دلیل مرگ وی هنوز مشخص نشده است.

شرکت گرید بیشتر برای ساخت نخستین لپ‌تاپ تاشو بنام Compass مشهور است. این لپ‌تاپ در سال ۱۹۸۲ رونمایی شد و شامل دستگاهی پهن با نمایشگری کوچک بود که قیمت آن ۸۱۵۰ دلار (۲۰هزار و ۳۲۵ دلار امروز) بود. با این حال به شدت در میان شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی مانند پنتاگون و کاخ سفید طرفدار پیدا کرد چرا که روشی نسبتا راحت را برای انجام محاسبات نسبت به رایانه‌های رومیزی آن زمان مانند کایپر و و اوزبورن ۱ ارائه می‌کرد.

جالب ایت بدانید که این لپ‌تاپ حتی توسط فضانوردان نیز استفاده می‌شد و از حادثه تاسف‌بار انفجار شاتل فضایی چلنجر که منجر به کشته شدن هر هفت سرنشین آن شد، جان سالم به در برد.

جان اِلن‌بی و تاثیرگذاری او فراتر از ساخت این رایانه بود چرا که وی پیش از شرکت گرید، همچنین در مرکز تحقیقات پالو آلتوی شرکت زیراکس کار می‌کرد. وی از رایانه آلتو که بعدها به قالب رایانه‌های رومیزی لیزا و مکینتاش اپل تبدیل شد، استفاده کرده و آلتو ۲ را ساخت که بسیار مقرون‌بصرفه‌تر بود.

بد نیست بدانید که الن‌بی همچنین یک شرکت پیشرو سازنده تبلت موسوم به “آگیلیس” را بنیاد نهاد و با افتتاح شرکت “جئو وکتور”، راه را برای واقعیت مجازی و ناوبری هموار کرد.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]engadget[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.