یکشنبه، ۰۱ تیر ۹۳ - ۰۷:۲۰

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که هزاران برگ سند از جاسوسی های این آژانس را افشا کرده است، جایزه معتبری…

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که هزاران برگ سند از جاسوسی های این آژانس را افشا کرده است، جایزه معتبری از آلمانی ها دریافت کرد.

به گزارش شفقنا به نقل از خبرگزاری راشاتودی، جمعیت حقوق بشر آلمان به خاطر تلاش های اسنودن برای افشای موارد متعدد نقض حقوق انسانها، جایز معتبر و مشهور فریتز بایر را به او اهدا کرده است. این جمعیت در یادداشت اهدای این جایزه به اسنودن خطاب به وی گفته است شما جزء افراد استثنایی هستید که این جرات اخلاقی را داشتید که جاسوسی های متعدد آمریکایی ها و همپیمانان این کشور علیه مردم و مقامات کشورهای مختلف جهان را رسانه ای کنید. جایزه فریتز بایر در سال 1968 و به یادبود آقای بایر که جزء فعالان حقوقی و مدنی علیه سیستم قضایی نازی ها بود، به افرادی که در زمینه احقاق حقوق بشریت، دمکراتیزه کردن سیستم قضایی و همچنین احیای آزادی فعالیت دارند اهدا می شود.

اسنودن پیش از این نیز جوایز متعددی از جمله جایزه سام آدامز- که توسط گروهی از افشاگران بنیانگذاری شده است- را در یک نشست محرمانه در مسکو و نیز جایزه افشاگر برتر از یک موسسه آلمانی دیگر را دریافت کرده است.

اسنودن 31 ساله که اکنون در پناهندگی دولت روسیه قرار دارد از عوامل کلیدی شکایت دولت آلمان به مجامع بین المللی از جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا علیه میلیون ها شهروند آلمانی و مقامات این کشور محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.