دوشنبه، ۲۷ مرداد ۹۳ - ۰۷:۵۱

‌معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی با اشاره به اینکه ایجاد فضای باز شاخصه‌ی پلیس جامعه‌محور است، گفت: اعتیاد جایگاه اول آسیب‌های اجتماعی…

‌معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی با اشاره به اینکه ایجاد فضای باز شاخصه‌ی پلیس جامعه‌محور است، گفت: اعتیاد جایگاه اول آسیب‌های اجتماعی در استان مرکزی را داراست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، سرهنگ خسروی معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان مرکزی در بازدید از خبرگزاری ایسنا که به مناسبت روز خبرنگار صورت گرفت، به گفت‌وگو با خبرنگاران این خبرگزاری نشست.

وی با تأکید بر اینکه ناجا برای خبرنگاران و همچنین برای فعالیت‌های رسانه‌ای خود هیچ محدودیتی قائل نیست، یادآور شد: ناجا وظیفه خود می‌داند که اخبار را به سرعت اطلاع‌رسانی کند.

وی با تأکید براینکه رسانه‌ها نباید به شایعات دامن بزنند، و با اشاره به اینکه صحت خبر باید از طریق مرکز اطلاع‌رسانی ناجا تأیید شود، بیان کرد: تغییراتی که در دهه 70 در نیروی انتظامی صورت گرفت با هدف تغییر رویکرد و روال کاری و تبدیل واحد نظامی به واحد اجتماعی و شکل‌گیری پلیس اجتماعی بوده و پس از گذشت چند سال اکنون از افتخارات پلیس است که بزرگترین شبکه اجتماعی را در کشور داراست.

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی استان گفت: دنیا حدود 30 سال است که به سمت پلیس جامعه‌محور حرکت کرده است و در ایران بعد از تغییر رویکردی که صورت گرفت در حدود پانزده سال است که ناجا به سمت فاکتورهایی که در جهان تعریف شده حرکت کرده است و در حال حاضر نیروی انتظامی فعالیت‌های خود را تحت عنوان پلیس جامعه‌محور دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از فاکتورهای پلیس جامعه‌محور ایجاد فضای باز در بدنه ناجاست، گفت: مردم حق دارند از اخبار مطلع باشند. نیروی انتظامی با ایجاد دو سامانه 110 و 197 در برقرار کردن ارتباط میان شهروندان و پلیس و همچنین جلب اعتماد اجتماعی گام‌های بلندی برداشته است.

سرهنگ خسروی افزود: این دو سامانه به شهروندان اجازه می‌دهد در هر ساعات شبانه‌روز انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که کل اطلاعات در خصوص اتفاقات امنیتی استان به صورت آنلاین در اختیار فرماندهی ناجا قرار می‌گیرد و جای هیچگونه تخلفی را باقی نمی‌گذارد.

وی با تأکید بر اینکه هدف ما جلب رضایت مردم است که محقق شده است، اظهار کرد: ایجاد ارتباط و تعامل با سازمان‌ها و ایجاد حس مسئولیت در میان مردم و سازمان‌های دولتی بخش دوم فعالیت‌های معاونت اجتماعی است که البته این احساس مسئولیت هنوز به حد مطلوب و ایده‌آل نرسیده است.

سرهنگ خسروی به فعالیت‌های این معاونت در حوزه‌ی مشاوره و مددکاری اشاره کرد و گفت: این بخش حتی در دورترین پاسگاه‌های کشور فعال بوده و صرفاً وظیفه ارائه‌ی مشاوره به مردم را به انجام می‌رساند.

وی افزود: به واسطه‌ی فعالیت‌های این بخش در سال گذشته بیش از 86 درصد پرونده‌ها منجر به مصالحه شده و به مراجع قضایی ارسال نشد که این امر باعث صرفه‌جویی در بودجه و زمان شده است.

معاون اجتماعی فرماندهی ناجا فضاسازی خوب در کلانتری‌ها را امری مهم دانست و گفت: پرسنل ناجا آموزش‌های لازم را به منظور داشتن ارتباطی درست با شهروندان دریافت کرده‌اند و در حال حاضر در کلانتری‌های 10،11،12و17 اراک این طرح به طور 100 درصد پیاده شده است.

وی با بیان اینکه بخش دیگر فعالیت‌های معاونت اجتماعی تهیه مستند از آسیب‌های اجتماعی است، افزود: بر مبنای این مستندات برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات علمی صورت می‌گیرد.

سرهنگ خسروی بیان کرد: اعتیاد به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی شاخص در استان در ردیف اول قرار دارد و در مراتب بعدی خرید و فروش مواد مخدر، بیکاری، مسائل اخلاقی و تخلفات راهنمایی و رانندگی جای می‌گیرند.

خسروی با اشاره به اینکه پلیس به تنهایی نمی‌تواند با آسیب‌های اجتماعی برخورد کند، گفت: دانشگاه‌ها، مراکز پژوهش و …باید با ناجا تعامل بیشتری داشته و با همکاری یکدیگر در جهت رفع مشکلات اجتماعی پیش بروند.

وی بخش دیگر فعالیت‌های معاونت اجتماعی ناجا را آموزش همگانی عنوان کرد که در این حوزه متناسب با جرائم شاخص، نسخه‌های آموزشی تهیه می‌شود و با حضور کارشناسان پلیس در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها و … آموزش‌هایی در خصوص جرائم نو ظهور ارائه می‌شود.

خسروی با تأکید بر رویکرد علمی و دانش‌بنیان ناجا بیان کرد: در حال حاضر دانشگاه علوم انتظامی تا مقطع دکترا دانشجو می‌پذیرد و علاوه بر فعالیت‌های این دانشگاه در حدود چهار سال است که ناجا از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، دانشجویان و محققین استفاده می‌کند. در این حوزه فعالیت‌های زیادی صورت گرفته و تألیفات زیادی به چاپ رسیده است؛ این در حالی است که کشورهایی مثل انگلستان و آمریکا تألیفاتی در این حوزه ندارند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *