دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۹:۵۶

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت عصر دوشنبه در جلسه شورای اداری استانداری قم  با اشاره به اینکه نقشه حرکت کلی کشور در…

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت عصر دوشنبه در جلسه شورای اداری استانداری قم  با اشاره به اینکه نقشه حرکت کلی کشور در قالب سند چشم‌انداز 20 ساله تدوین شده اظهار داشت: بر اساس این سند کشور ما در 1404 باید به رتبه اول منطقه در عرصه علم، فناوری و اقتصاد برسد.

وی ادامه داد: این سند زیر نظر رهبر انقلاب اسلامی تدوین شده و بر اساس آن چهار برنامه پنج ساله تدوین شده است که اولین برنامه یعنی برنامه چهارم تمام شده و برنامه پنجم نیز در ماه‌های آخر خود به سر می‌برد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اضافه کرد: نیمی از این 20 سال سپری شده و مهلت اجرای دو برنامه به اتمام رسیده با این حال هنوز به نیمه راه نرسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه نباید در گذشته توقف کرد افزود: مسلم است که در آینده باید تلاش همه مدیران دو چندان باشد تا عقب‌ماندگی گذشته جبران شود.

نوبخت به فرصت‌های استان قم برای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز 1404 اشاره کرد و گفت: قم با استفاده از ظرفیت بودجه 93 و فرصتی که برای تدوین برنامه ششم دارد می‌تواند برای کشور در زمینه تحقق سند چشم انداز الگو باشد.

تجاهل در تحلیل واقعیت‌های اقتصادی

وی با اشاره به قرار داشتن کشور در شرایط رکود تورمی خاطرنشان کرد: نرخ رشد اقتصادی در سال 91، منفی هفت درصد بود و در سال گذشته منفی 1.9 که این رقم در سه ماهه نخست امسال به 4.6 رسیده است.

سخنگوی دولت به انتقاداتی که به دولت در زمینه اعلام افزایش نرخ رشد اقتصادی می‌شود اشاره کرد و ادامه داد: اینکه نرخ رشد اقتصادی بهتر شده نشان نمی‌دهد که کشور توانسته از تمام ظرفیت خود استفاده کند بلکه این عدد نشان‌دهنده شرایط بهتر نسبت به گذشته است.

وی افزود: برخی تجاهل می‌کنند و می‌گویند در شرایط رکود چطور چهار درصد رشد اقتصادی داشتیم؛ بله این عدد زیاد است اما برای سه ماهه ابتدای سال محاسبه شده و اگر این رقم در فصول دیگر سال هم ادامه پیدا کند، به معنی رخ دادن تحول است.

نوبخت گفت: نرخ رشد اقتصادی در واقع میزان کاهش یا افزایش تولیدات در یک بازه زمانی نسبت به سال قبل یا برنامه قبل است.

وی ادامه داد: ما در سال گذشته تقریباً بودجه‌ای نداشتیم. تازه تیر ماه بود که ارقام در بودجه جاری شد و ما قسمت عمده تخصیص را موفق شدیم در اواخر سال داشته باشیم. این موضوع موجب شد در سه ماهه نخست امسال بودجه‌هایی که سرریز سال قبل بود، موجب تحرک در کشور شود و نرخ رشد اقتصادی پیشرفت داشته باشد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری این سر ریز بودجه را 12 هزار میلیارد تومان دانست که اواخر سال گذشته تخصیص داده شد و به سال جاری منتقل شد. بر این اساس این رقم 4.6 رشد اقتصادی متأثر از این مبلغ است و نشانه حل شدن مشکلات اقتصادی کشور نیست.

سرمایه‌گذاری‌ 113 میلیارد تومانی بانک‌ها

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی دولت در سال جاری گفت: غیر از مبلغ سرریز بودجه سال گذشته، 12 هزار میلیارد تومان هم تخصیص بودجه داشتیم و بانک‌ها هم 113 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کردند.

به گفته نوبخت 59 درصد تسهیلاتی که در 6 ماهه نخست امسال از سوی بانک‌ها اعطا شده به واحدهای تولیدی و برای افزایش سرمایه در گردش تعلق گرفته است. به همین خاطر 5.7 رشد سرمایه‌گذاری در 6 ماهه نخست امسال داشته‌ایم.

وی ادامه داد: تمام این کارها برای این انجام شده که سامانی به وضعیت گذشته بدهیم و از آن سراشیبی اقتصاد بیرون بیاییم.

تخصیص بودجه استان قم صد درصد خواهد بود

سخنگوی دولت با اشاره به وضعیت بودجه‌ای استان قم اظهار داشت: اعتبارات عمرانی استانی برای استان قم 82 میلیارد و 800 میلیون تومان است که در 6 ماهه نخست سال صد درصد تخصیص داشته‌ایم.

وی ادامه داد: یکی از مصوبات جلسه شورای اداری امروز این باشد که دولت قول می‌دهد تا پایان سال تمام این رقم محقق شود.

به گفته نوبخت در استان قم یک سری طرح‌های ملی در حال اجرا است که در مجموع 142 میلیارد تومان هزینه برای آن در نظر گرفته شده است.

وی وعده داد که در زمینه طرح‌های ملی هم اگر طرحی وجود داشته باشد که تا پایان سال بتوان آن را به اتمام رساند، 100 درصد تخصیص صورت بگیرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با اشاره به طرح‌های استانی ویژه خاطرنشان کرد: اینها طرح‌های ملی هستند که وضعیتشان به استانی تغییر داده شد اما حد و اندازه‌شان از طرح‌های استانی بالاتر است. برای این حوزه هم 35 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به پیشرفت 90 درصدی سد کوچری، وعده داد که 25 میلیارد تومان برای تکمیل این طرح در اختیار شرکت آب منطقه‌ای استان قم قرار بگیرد.

نوبخت اعتبارات تبصره 22 ماه 180 قانون توسعه را که به اختصاص دو درصد از اعتبارات ملی برای تعادل بخشی میان استان‌ها اشاره دارد را از دیگر اعتبارات ملی دانست که استان قم 29 میلیارد تومان در آن سهم دارد. سخنگوی دولت وعده داد که این مبلغ نیز به طور کامل برای استان قم تخصیص داشته باشد.

امکان جذب 650 میلیارد دلار فاینانس

وی با اشاره به اینکه در قانون بودجه 93 مبالغی هم به صورت ارزی دیده شده ابراز داشت: در مجموع این مبلغ در حوزه فاینانس 35 میلیارد دلار است.

به گفته سخنگوی دولت، استان قم هم اگر طرح‌هایی داشته باشد که قابلیت جذب فاینانس داشته باشند، می‌توان سهم 650 میلیون دلاری از این رقم داشته باشد که دولت تعهد پرداخت آن را به عهده خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به امکان اضافه شدن به این مبلغ اضافه کرد: طبق قانون اگر استان‌ها تا آبان‌ماه طرح‌های مورد نظر را برای جذب فاینانس معرفی نکنند، معاونت برنامه‌ریزی می‌تواند مبالغ را جا به جا کرده و به استان‌های دیگر اختصاص دهد.

نوبخت تسهیلات صندوق توسعه ملی را دیگر ظرفیت اعتباری موجود برای استان قم دانست که با ارائه طرح‌های توجهی پروژه‌ها استان می‌تواند از آن استفاده کند.

وی با اشاره به اهمیت تدوین برنامه ششم توسعه خاطرنشان کرد: قطار توسعه پنج سال یک بار به مقصد می‌رسد. اگر استان قم در برنامه پنجم جایگاه خوبی نداشته باشد، من نمی‌توانم برای اصلاح این وضعیت کاری انجام دهم اما کار بهتر این است که برای تدوین برنامه ششم تلاش کنیم تا در آن برنامه جایگاه استان در حد و اندازه خودش دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.