چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۹:۴۸

به گزارش خبرنگار مهر، حسین کتولی بعد از ظهر چهارشنبه در همایش سیمای مطلوب شهری، نیاز امروز، هویت دیروز و حقوق فردای شهروندی،…

به گزارش خبرنگار مهر، حسین کتولی بعد از ظهر چهارشنبه در همایش سیمای مطلوب شهری، نیاز امروز، هویت دیروز و حقوق فردای شهروندی، افزود: سیمای شهری امروزه در کشور پر از اغتشاش و بی نظمی است که در آن به جای وحدت، کثرت ساختمان ها مشاهده می شود.

وی ادامه داد: سیمای شهری در جوامع امروز قواره تن ما نیست؛ اصل ساختار شهری ما آنگونه که باید باشد، نیست؛ یک قسمت از ساخت و سازهای این شهر به واقع گرگانی نیست به عبارتی معماری آن جایی در فرهنگ و هویت گرگانی ندارد.

در حال حاضر شهر گرگان سیمای مطلوبی ندارد

این مدرس دانشگاه با اعلام این نکته که فضای شهری هیچ قاعده و قانونی ندارد، افزود: در حال حاضر شهر گرگان سیمای مطلوبی ندارد، تنها راهکار برای رسیدن به یک سیمای شهری خوب تعیین قوانین و شاخصه هایی در این راستا است.

وی ضمن تاکید بر این نکته درستی و جامع بودن قوانین شهری باید بررسی شود، افزود: برای یک بخش از شهر نمی توان هیچ ضابطه ای را تعیین کرد و آن هم سیرت و کالبد آن است.

این کارشناس معماری با اعلام این مطلب که برای کار در سیمای شهر باید از یک قسمت آغاز کرد، گفت: در معماری گذشته فضای نیمه باز در ساختمان ها زیاد به چشم می خورد که عنصر بسیار با ارزشی هم به شمار می رفت امری که اکنون در ساختمان های بلند و آپارتمان ها کمتر به چشم می خورد.

وی ضمن یادآوری این نکته که تراس در مجتمع های مسکونی قدری مشابه فضای باز در گذشته است، اذعان کرد: هیچ تعریفی خاص و جداگانه ای برای نوع معماری این فضا  با توجه به اقلیم هر منطقه نشده است در حالیکه معماری گذشته تمام این نکات را مد نظر داشت.

کتولی از وارد شدن برخی مصالح ساختمانی از خارج کشور اظهار ناخرسندی کرد و گفت: حدود 20 سال پیش 100 شرکت وارد کننده کامپوزیت به داخل ایران بودند که همزمان مرکز تحقیقات مسکن یک استانداردی را برای این کاپوزیت ها دریافت کرد.

به گفته این کارشناس ارشد مدیریت شهری و معماری، در هنگام استاندارد سازی، مرکز تحقیقات توجه به استاندارد یابی و این نکته که آیا این متریال با اقلیم ایران هماهنگ است یا خیر، نکردند که این امر نیز مشکلاتی را به نوع خود در کشور ایجاد کرد.

در حوزه شهری با یک تساهل و تسامح بسیار جدی مواجه هستیم

وی با اعلام اینکه در حوزه شهری با یک تساهل و تسامح بسیار جدی مواجه هستیم، افزود: بسیاری از متولیان در این بخش خیلی دموکرات و راحت برخورد کرده و از بسیاری از ابزارهایی که شاید ارتباطی با فرهنگ و هویت هر منطقه ای نداشته باشد، استفاده می کنند.

این کارشناس معماری با بیان این نکته که کار بر روی سیمای شهری و هر امری که به این حوزه مرتبط است، کار فرهنگی به شمار می رود، اذعان کرد: کار فرهنگی معمولا زمانبر است و نیاز به صرف وقت زیاد و مرور زمان دارد.

وی آغاز به کار ساخت و ساز مناسب را از دستگاههای دولتی مناسب دانست و گفت: ساخت و ساز بر اساس هویت و معماری هر منطقه در ساختمان های دولتی موجب می شود تا مردم از این امر الگو برداری کرده و به آن بپردازند.

حسین کتولی تصریح کرد: پروژه مسکن مهر بزرگترین پروژه ساختمان سازی به شمار می رود که یک افتضاح کامل بود زیرا در آن به اقلیم های هر استان توجه نکرده و شیوه ساخت و ساز در هر منطقه یکسان بود.

وی اضافه کرد: معماری ساختمان ها عنصری است که می تواند بهترین بهانه برای نمایش فرهنگ و سنن هر منطقه باشد که با ساخت و ساز بدون الگو و در نظر گرفتن هویت هر منطقه، تبدیل به یک امر غلط شده است.

شهرهایی که توسط دولت ساخته شده، از یک نظم بدلی برخوردار است

در ادامه این همایش عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: شهرهایی که توسط دولت ساخته شده اعلاوه بر اینکه از یک نظم بدلی برخوردار است حال و هوای یک شهر را ندارد درحالیکه معماری شهری که با مشارکت افراد ساخته شده در حین تنوع از هماهنگی خوبی برحورداراست.

جهانشاه پاکزاد با تاکید بر اینکه زبان معماری را بدون کپی برداری و بازسازی باید بررسی کرد، افزود: یک سری ارزش و هنجارهایی بین مردم در گذشته بود که بر اساس آن معماری ساختمان را انجام می دادند؛ آنها به یک سری هویت و باورها معتقد بودند و آنها را در این راستا رعایت می کردند.

وی تصریح کرد: شهر یک روان بوم است که از یک سری آدم با روابط گوناگون تشکیل شده که نه تنها از لحاظ از لحاظ جسمی و روحی نقاط اشتراک دارند، بلکه از نظر روان جمعی نیز با یکدیگر اشتراک دارند.
این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: ساختمان و بافت در معنای کالبدی در ردیف دوم قرار دارند، آنچه که در این بین حائز اهمیت است انسانها هستند.

پاکزاد با اعلام این مطلب که مهندسی معماری از مهندسی شهری بیشتر دارای اهمیت است، افزود: ما به عنوان شهرساز باید بسیار سیاستمدار عمل کنیم تا قابلیت چانه زنی و مذاکره برای تملک بسیاری از اراضی بتوانیم مالکان را برای ساخت و ساز در قالب معماری خاص، متقاعد کنیم.

وی با تاکید بر این نکته که بخش شهرسازی آمرانه نیست، اذعان کرد: در ساخت و ساز مهندسی یک موج با عنوان جنبش منظر شهری با هدف حفظ معماری گذشته راه افتاد که در آن به هویت و معماری ساختمان ها تاکید شده بود از این رو نیاز است تا به این مقوله در قالب گفتمان و آگاه سازی مردم و تحصلکردگان این بخش پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.