سه شنبه، ۱۸ شهریور ۹۳ - ۰۷:۱۲

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این که تمام پروژه‌های استان باید پیوست پدافند غیرعامل داشته باشند، گفت: کمبود اعتبار نباید موجب غفلت از مصون‌سازی…

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این که تمام پروژه‌های استان باید پیوست پدافند غیرعامل داشته باشند، گفت: کمبود اعتبار نباید موجب غفلت از مصون‌سازی زیرساخت‌ها و تاسیسات مهم استان شود، ضمن این که این پدافند غیرعامل باید جزء هزینه‌های اجرای طرح‌ها منظور شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، اسماعیل جبارزاده در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان، اظهار کرد: مصون‌سازی زیرساخت‌های حیاتی، پایدارسازی زیرساخت‌های حساس و ایمن‌سازی زیرساخت‌های مهم استان در برابر انواع تهدیدها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

وی تاکید کرد: نقاط ضعف و آسیب‌های مراکز مهم و حساس استان از جمله صدا و سیما، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها، خطوط و مخازن آبرسانی باید شناسایی شده و طی برنامه پدافند غیرعامل مصون‌سازی شوند.

جبارزاده با تاکید بر الزامی کردن رعایت اصول مقاوم‌سازی در تمام ساخت و سازها به ویژه در پروژه‌های مسکن مهر، اظهار کرد: در این زمینه نباید هیچ‌گونه چشم‌پوشی‌ای صورت گیرد، چراکه چشم‌پوشی از اصول مقاوم‌سازی خیانت به جان و سلامت مردم است.

وی افزود: خوشبختانه در چند ماه گذشته استان آذربایجان‌شرقی در بحث نظارت بر پروژه‌های عمرانی به عنوان استان اول معرفی شده و این روند باید ادامه یابد.

استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین با بیان این که بافت‌های فرسوده شهری برای امنیت و سلامت مردم مشکل‌ساز است، گفت: استانداری آماده حمایت از طرح‌های پیشنهادی شهرداری تبریز در بحث احیاء بافت‌های فرسوده است.

وی با قدردانی از اقدام شهرداری تبریز در آماده‌سازی پارک‌ها برای اسکان مسافران، خاطرنشان کرد: این کار می‌تواند امکان اسکان اضطراری در مواقع بحرانی را نیز فراهم کند و با توجه به این که آذربایجان شرقی یکی از مناطق خطرخیز است وجود چنین زیربناهایی فوق‌العاده مهم است.

جبارزاده در ادامه فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی مفاهیم پدافند غیرعامل را ضروری دانست و بر آموزش این مفاهیم در مدارس، دانشگاه‌ها و برنامه‌های صدا و سیما و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اقشار مختلف مردم تاکید کرد.

وی با اشاره به تشکیل تیم واکنش سریع در جمعیت هلال‌احمر استان، گفت: اقدام مشابه در این زمینه باید در تمام دستگاه‌ها به ویژه سازمان‌های خدمات‌رسان انجام شود تا نیروهای آنها بتوانند در شرایط خاص نقش خود را ایفا کنند.

استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین در ابتدای سخنان خود با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت پدافند غیرعامل، اظهار کرد: وظیفه و ماموریت اصلی شورای پدافند غیرعامل حفظ جان و سلامت همه مردم و حفظ تاسیسات و ابنیه استان است و از این جهت مسئولیت سنگینی بر عهده این شورا قرار دارد.

وی مصون‌سازی و صیانت از مردم استان و ایجاد و حفظ آمادگی در برابر انواع تهدیدات را نیز از جمله ماموریت‌های شورای پدافند غیرعامل برشمرد و گفت: پدافند غیرعامل ارزان‌ترین روش برای حفظ جان و سلامت مردم است و نباید تصور شود که این روش مخصوص شرایط ویژه است.

جبارزاده افزود: البته تهدید نیز همیشه هست و تا زمانی که بحث استکبارستیزی و حفظ هویت و آرمان‌های انقلاب اسلامی وجود دارد طبیعی است که کشور ما در هر زمان در معرض تهدید دشمنان انقلاب قرار دارد.

وی با بیان این که رصد، پایش، تشخیص و هشدار نسبت به انواع تهدیدات و کاهش آسیب‌پذیری‌های عمده از دیگر وظایف شورای پدافند غیرعامل استان است، بر آماده‌سازی استان در برابر تهدیدات پرتوی و زیستی، فعال‌سازی قرارگاه پدافند زیستی و استفاده از نظرات علمی و دانشگاهی در این راستا تاکید کرد.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه با بیان این که متاسفانه در تبریز مکانی برای اسکان موقت مردم در مواقع ضروری وجود ندارد، گفت: اقدامات قابل تقدیری از سوی شهرداری در این زمینه انجام گرفته که باید وسیع‌تر شود.

محمدصادق پورمهدی افزود: بخشی از وظایف شورای پدافند غیرعامل با مدیریت بحران منطبق است از این رو لازم است تا مدیریت این اداره کل نیز در جلسات شورای پدافند غیرعامل حضور یابد.

سعید شبستری، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی هم با تهدیدآمیز خواندن بافت فرسوده شهری، گفت: باید اقدامات اساسی برای احیاء بافت فرسوده صورت گیرد و برنامه‌ای جداگانه برای سامان‌دهی آن در مواقع بحرانی تدوین شود.

جهانسری، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری نیز هدف‌گذاری کلی شورای پدافند غیرعامل را اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی و آموزش ذکر کرد و شناسایی بهتر تهدیدها و آسیب‌ها را مستلزم نهادینه‌سازی مفهوم پدافند غیرعامل دانست.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *