چهارشنبه، ۱۱ اسفند ۹۵ - ۰۹:۴۹
جدیدترین تصاویر سطح مریخ

جدیدترین تصاویر سطح مریخ از دریچه دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی در حالی توسط ناسا منتشر شده است که مریخ‌نورد کنجکاوی Curiosity هم‌ اکنون در…

جدیدترین تصاویر سطح مریخ از دریچه دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی در حالی توسط ناسا منتشر شده است که مریخ‌نورد کنجکاوی Curiosity هم‌ اکنون در گودال گیل نزدیکی خط استوا مریخ ، در حال کاوش بوده که موفق به ثبت تصاویری زیبا از وجود توفان در این منطقه شده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

بد نیست بدانید که جدیدترین تصاویر سطح مریخ از دریچه دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی در حالی نشان از تغییر در ایرن سیاره را به وضوح نشان میدهد که تاکنون به حال سیاره مریخ را – سیاره مرده -می نامیدند اما این تصاویر جدید حاکی از آن است که سطح این سیاره به دلیل وجود توفان های متعدد روزانه اش ، زنده است.

این در حالی است که در جدیدترین تصاویر سطح مریخ که اتفاقا تصاویری خیره کننده از این سیاره سرخ نیز هست ، به روشنی نشان دهنده ی این است که در سول شبانه روز مریخی در سطح این سیاره توفان ، گرد و غبار و تندباد در جریان است.

کاوشگر کنجکاوی پیچیده‌ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا ناسا به سیاره سرخ فرستاده است. این کاوشگر دارای شش چرخ ، ۲٫۹ متر طول، ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن است و می‌تواند حدود چند ۱۰ متر در روز بر روی سطح سیاره حرکت کند و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتی‌متر بالا رود.

این کاوشگر دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ۱۰ سال به حرکت خود ادامه دهد که این باتری برای بازدید از همه دهانه‌های برخوردی و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ، زمانی کافی است.

این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه‌برداری و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه‌ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند.

[highlight]منبع[/highlight]   dailymail