سه شنبه، ۰۱ اسفند ۹۶ - ۰۷:۵۳
جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه

جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه در حالی توسط فضاپیمای OSIRIS-Rex ثبت شده اس که این تصویر از فاصله بسیار دور و…

جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه در حالی توسط فضاپیمای OSIRIS-Rex ثبت شده اس که این تصویر از فاصله بسیار دور و البته ۴۰ میلیون مایلی گرفته شده است.

بد نیست بدانید که سفر هفت ساله فضاپیمای OSIRIS-REx که جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه به ثبت رسانده است درست پنج شنبه 18 شهریور سال 1395 به سمت سیارک Bennu آغاز شد.

در این میان این فضاپیما به‌ تازگی تصویر خارق‌ العاده‌ جدیدی را از زمین و ماه ، مخابره کرده است که نه تنها این عکس بسیار جالب و حیرت انگیز است بلکه تا به امروز نیز ، این عکس که جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه به حساب می آید را می توان به عنوان یکی از عکس های تاریخی سیاره زیبای زمین قلمداد کرد.

جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه

فضاپیمای OSIRIS-REx

رویدادهای زیادی طی ماه‌های اخیر روی سیاره‌ی آبی رخ داده است اما هیچ‌کدام مانند تصویر جدیدی که توسط کاوشگری میلیون‌ها مایل دورتر از خانه گرفته شده است، انسان را به تفکر وا نمی‌دارد. OSIRIS-Rex، یک فضاپیمای نمونه-سیارک است و تصویر زیر را تحت عنوان بخشی از یک آزمایش مهندسی در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۱۸ گرفته است. فضاپیما در حال دور شدن از زمین با سرعت حدودی ۸.۵ کیلومتر در ثانیه (۱۹۰۰۰ مایل در ساعت) بوده و در همان زمان،‌ تصویر را می‌گیرد. در تصویر، زمین و ماه نیز به‌صورت خیلی ریز در کنار هم و با فاصله‌ی ۶۳.۶ میلیون کیلومتر (یا ۳۹.۵ میلیون مایل) مشخص شده‌اند.

در جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه، زمین را به شکل نقطه‌ی روشنی در میانه‌ی تصویر می‌بینید و ماه نیز به شکل نقطه‌ی کوچکتری در سمت راست آن قرار دارد. اگر دقیق‌تر نگاه کنید، اجسام بیشتری را مشاهده می‌کنید.

همان‌گونه که ناسا در توصیف تصویر نوشته است:

چندین صورت فلکی نیز در فضای اطراف زمین و ماه قابل مشاهده هستند. خوشه‌ی روشن ستاره‌ای در گوشه‌ی چپ سمت بالای تصویر، هفت ستاره‌ی برج ثور در صورت فلکی این برج هستند. حمل، درخشان‌ ترین ستاره در برج حمل در گوشه‌ ی راست سمت بالای تصویر دیده می‌شود. سیستم زمین-ماه در میان پنج ستاره، متشکل از سر قیطوس یا نهنگ قرار گرفته است.

جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه

برای تماشای جدیدترین عکس فضایی از زمین و ماه بر روی تصویر کلیک کنید

فضاپیمای  OSIRIS-REx از زمان پرتاب خود در تاریخ ۸ دسامبر سال ۲۰۱۶ تا به‌ حال، تصاویر شگفت انگیز دیگری را نیز عکس برداری کرده است. در ژانویه‌ی سال گذشته ، تصویر نزدیکتر دیگری توسط این فضاپیما برای زمین فرستاده شد که در آن ، فاصله‌ی کاوشگر با زمین در حدود 40000 کیلومتر (یا ۲۳۰ هزار مایل) بود. تصویر تمام رنگی فوری دیگری نیز از زمین در فاصله‌ی ۱۷۰ هزار کیلومتری فرستاده شد که حتی در سال اول پس از پرتاب فضاپیما، تحسین هر شخصی را برمی‌انگیزد.

تخمین زده می‌شود که فضاپیمای OSIRIS-Rex در آگوست ۲۰۱۸ به مقصد خود یعنی سیارک Bennu برسد. با رسیدن به این سیارک، نمونه و تصاویری از کپسول زمان آن، در اواخر سپتامبر ۲۰۲۳ به زمین فرستاده می‌شود. کپسول زمان، نهانگاه یا مخزنی تاریخی است که در آن چیزهایی قرار داده می‌شود تا بعد از زمانی معین (یا گاهی نامعین) آنها را باز کنند و بیرون آورند.

ما تنها شاهد کارهای کوچکی از مجموعه توانایی‌ های این فضاپیمای کوچک بوده‌ایم. با این‌حال میلیون‌ها مایل فاصله، زمین را در دورنمایی قابل تفکر قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *