جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۵:۵۳

 دویچه وله گزارش داد؛ این نهاد مالی آلمانی مورد ظن است که تجارت‌های مالی با کشورهایی مانند ایران، سوریه و سودان داشته که…

 
دویچه وله گزارش داد؛ این نهاد مالی آلمانی مورد ظن است که تجارت‌های مالی با کشورهایی مانند ایران، سوریه و سودان داشته که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند.
 
بانک بزرگ فرانسوی “ب ان پ پاری‌با” به دلیل همین گونه نقض مقررات تحریم بود که مجبور شد جریمه‌ای بالغ بر ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار (۴/ ۶ میلیارد یورو) را بپذیرد و بپردازد. این بالاترین رقم جریمه‌ای است که تاکنون یک بانک خارجی در ایالات متحده مجبور به پرداخت آن شده است.
 
از آن‌گذشته، بانک فرانسوی “ب ان پ” از اول ژانویه ۲۰۱۵ به مدت یک سال اجازه‌ی معامله با دلار را نخواهد داشت؛ به‌ویژه معاملاتی که در حوزه نفت و گاز صورت می‌گیرند.
 
دیگر نهادهای بانکی باید نگران باشند
 
کلان‌‌بانک فرانسوی “ب ان پ” خود اعتراف کرده که در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ هزاران مورد نقل و انتقال پولی غیرقانونی با کوبا، ایران، میانمار و سودان داشته و آن را پنهان کرده است.
 
چهارشنبه گذشته (۲ ژوئیه) این بانک فرانسوی در یک صفحه‌ی کامل روزنامه‌های نیویورک تایمز و وال‌استریت جورنال برای این معاملات غیرقانونی خود عذرخواهی کرده است.
 
ژان لوران بونافه، رئیس کلان‌بانک “ب ان پ” گفته است که این خطاها “هرگز نباید رخ می‌دادند”. او تأکید کرده است که این جریمه میلیاردی ثبات مالی بانک او را به خظر نخواهد انداخت.
 
چندین نهاد مالی بریتانیایی دیگر نیز به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا مجبور به پرداخت جریمه شده‌اند، از جمله نهاد مالی بریتانیایی “استاندارد چارترد”.
 
این فقط “دویچه بانک” نیست که باید نگران باشد؛ مقا‌م‌های آمریکایی فعالیت‌های مالی “کومرتس‌بانک” آلمان را نیز زیر نظر گرفته‌اند.

محافل آگاه در امور مالی می‌گویند که این دو بانک آلمانی نیز مجبور به پرداخت جریمه خواهند شد، ولی نه در سطح بانک “ب ان‌ پ” و نه به این زودی‌ها. آن‌ها به رقم معینی اشاره نکرده‌اند.
 
با این حال تحلیل‌گران امور مالی احتمال می‌‌دهند که پرداخت جریمه‌ا‌ی ۳۰۰ میلیون دلاری در انتظار “دویچه بانک” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.