سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۱۱:۱۲

به گزارش ميهن پست – شهر موصل، مرکز استان شمالی نینوا، بزرگترین استان عراق بعد از بغداد در پی تسلط اعضای داعش بر…

به گزارش ميهن پست – شهر موصل، مرکز استان شمالی نینوا، بزرگترین استان عراق بعد از بغداد در پی تسلط اعضای داعش بر ساختمان استانداری و فرودگاه بین‌المللی‌ این شهر و نزدیک‌ شدن اعضای داعش به انبار‌های سلاح در پی عقب‌نشینی نیروهای امنیتی با خطر سقوط روبه‌رو شده است.ايسنا به نقل از پایگاه اینترنتی ایلاف نوشت ، اطلاعات به دست آمده از موصل (375 کیلومتری شمال غرب بغداد) حاکی از آن است که نیروهای امنیتی عراق تعدادی از مناطق را ترک کرده‌ و به همین دلیل اعضای داعش در این شهر پیشروی نموده و ساختمان استانداری را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که افراد مسلح داعش منطقه شرقی شهر موصل را کاملا تحت کنترل خود درآورده و مقر هنگ سوم ارتش در غرب موصل را نیز اشغال کرده‌اند.

اعضای داعش همچنین مراکز ایست‌ بازرسی موصل را که توسط نیروهای عراقی ایجاد شده بود، تخریب کردند.

سایت ایلاف گزارش داد: که افراد داعش به مرکز پلیس منطقه الداوسه و ساختمان مبارزه با تروریسم یورش برده، بیمارستان‌ها، مقرها و برج‌های دیده‌بانی ارتش را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

ایلاف همچنین گزارش داد: تعداد زیادی از مسئولان نظامی و مسئولان ارشد از این استان خارج شده و به مناطق امن رفته‌اند.

نیروهای داعش همچنین ساختمان استانداری را به آتش کشیده و به انبارهای بزرگ سلاح در اردوگاه الغزلانی نزدیک شده‌اند و پس از اینکه نیروهای امنیتی عراق فرودگاه شهر موصل را ترک کردند نیروهای داعش این فرودگاه را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

شبکه‌های خبری گزارش داده‌اند: که افراد داعش زندانیانی را که در بخش مبارزه با جرم‌های بزرگ در مرکز موصل در حبس به سر می‌بردند، آزاد کردند و در منطقه الدواسه مستقر شده‌اند که در آن مقرهای تعدادی از رسانه‌ها وجود دارد.

نیروهای داعش به شدت در ساعت‌های پایانی دوشنبه شب به تعدادی از تاسیسات حیاتی در مرکز موصل حمله بردند و تعداد مناطقی که دستگاه‌های امنیتی کنترل آن را در اختیار دارند رو به کاهش است.

افراد مسلح همچنین مجتمع دادگاه‌های مربوط به بررسی پرونده‌های تروریستی و جرم‌های سازمان یافته در این شهر را تحت کنترل درآورده است.

آن‌ها پس از اینکه خیابان المحطه را اشغال کردند در مناطقی که در حدود 500 متری در منطقه وادی حجر قرار دارد، مستقر شده‌اند.

این در حالی است که شاهدان عینی اعلام کرده‌اند: نیروهای امنیتی عراق بیشتر خیابان‌های اطراف موصل را بسته‌ و آماده آغاز عملیاتی جهت بازپس‌گیری مناطقی هستند که داعش آن‌ها را تحت تصرف خود درآورده است.

در همین حال ساکنان شهر موصل به دلیل ادامه عملیات نظامی در مناطق مسکونی دچار مشکلات بسیاری شده‌اند.

این گروه مسلح جمعه گذشته وارد تعداد زیادی از مناطق غربی این شهر شدند و درگیری‌های میان نیروهای امنیتی با گروه‌های مسلح صورت گرفت که بر اثر آن ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.

در همین حال منابع پزشکی اعلام کردند: که بر اثر حملات خمپاره‌ای به مناطق در موصل ده‌ها غیرنظامی، کشته یا زخمی شدند.

به گفته شاهدان عینی، درگیری‌های شدید میان افراد مسلح و نیروهای امنیتی عراق که از بخشی از پایگاه‌های خود در شهر موصل عقب‌نشینی کردند.

همچنین پلیس عراق اعلام کرد که بر اثر انفجار سه خودروی بمب گذاری شده در استان صلاح الدین و دیالی 30 تن کشته و بیش از 100 تن دیگر زخمی شده‌اند.

پیشتر ارتش عراق در درگیری‌هایی که با گروه «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش داشت کنترل موصل را از دست داد.

در همین راستا جمع زیادی از اهالی شهر فلوجه در استان الانبار عراق و شهر موصل مرکز استان نینوا به خاطر وقوع درگیری‌ها میان ارتش عراق و گروه داعش به مناطق دیگر مهاجرت کرده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، این افراد پس از فرار از مناطق مذکور به سمت منطقه کردستان عراق رفته‌اند.

یک منبع آگاه در کمیته عالی امنیتی در استان نینوا اعلام کرد که حملاتی که به موصل صورت می‌گیرد باعث شده تا حتی تمامی اهالی این شهر برای دفاع از شهر و استان خود سلاح به دست بگیرند.

به گزارش منبع مذکور، افراد مسلح داعش از منطقه شبه جزیره وارد شهر موصل می‌شوند.

همچنین ائمه و خطیبان مساجد استان نینوا از اهالی موصل خواستند سلاح به دست گرفته و با نیروهای امنیتی عراق در مقابله با گروه داعش همکاری کنند.

این در حالی است که حتی اثیل النجیفی، استاندار نینوا نیز سلاح به دست گرفته و برای مشارکت در جنگ علیه داعش به خیابان آمده بود.

النجیفی همچنین خواهان تشکیل کمیته‌هایی مردمی برای حمایت از مناطق مسکونی در مقابله با نیروهای داعش شد.

وی از تمامی دستگاه‌های امنیتی در استان نینوا خواست با کمیته‌های مذکور جهت برقراری امنیت در کشور همکاری کنند.

همچنین اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق در بیانیه‌ای از تمامی نهادهای فرهنگی، اجتماعی و افراد قبایل خواست تا با نیروهای ارتش علیه گروه‌های مسلح همکاری کنند.

از سوی دیگر، دفتر وزارت مهاجران عراق اعلام کرد که حدود 450 خانواده عراقی از استان نینوا به منطقه کردستان مهاجرت کرده‌اند.

عالیه البزاز، مدیر دفتر مذکور اعلام کرد که منطقه کردستان عراق امکانات لازم را برای این مهاجران فراهم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *