شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۰۹

به گزارش میهن پست – اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری که در جلسه «بررسی راه‌های حمایت موثرتر از تولید» سخن می‌گفت، برنامه‌های…

به گزارش میهن پست – اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری که در جلسه «بررسی راه‌های حمایت موثرتر از تولید» سخن می‌گفت، برنامه‌های دولت در حمایت از تولید و صنایع را یادآور شد و گفت: دولت مصمم است تا با استفاده از منابع حاصل از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و درآمدهای ناشی از افزایش صادرات نفت و محصولات پتروشیمی، چرخ تولید را به عنوان محرک اصلی اقتصاد به حرکت در آورد.

به نقل از  مهر،در این جلسه پس از بحث و بررسی سه تصمیم مهم اتخاذ شد.

1. پس از گزارش وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی از میزان فروش نفت و درآمد ارزی کشور در سال ۹۳ مقرر شد ارز مورد نیاز قطعات و مواد اولیه واحدهای صنعتی به ویژه صنعت خودرو و لوازم‌خانگی از این به بعد از محل ارز مبادله‌ای تأمین گردد.

2. با توجه به بند ق تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ مقرر شد كمیته‌ای با مسئولیت وزیر نفت و عضویت معاونت علمی و فناوری، دبیر كمیسیون شورای اقتصاد، معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور و نیز وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزی و كشور تشكیل شود.

این كمیته ظرف دو هفته امكان استفاده طرح‌های مهم و زیربنایی مانند مترو در شهرهای بزرگ، توسعه حمل و نقل ریلی، تولید خودروهای كم مصرف سبك و سنگین، نیز بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولید كشاورزی و دامپروری، برقی كردن چاه‌های آب كشاورزی و نیز بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی صنعتی را با تأمین بخشی از منابع مورد نیاز توسط وزارت نفت فراهم خواهد ساخت.

لازم به توضیح است در بند ق تبصره ۲ قانون بودجه سال جاری به وزارت نفت اجازه داده شده تا سقف 100 میلیارد دلار به صورت روش‌های مختلف تأمین مالی ارزی و ریالی در طرح نفت و گاز و پتروشیمی و نیز كاهش مصرف انرژی در بخش‌های مختلف صنعت حمل و نقل عمومی و ریلی درون و برون شهری، ساختمان و غیره هزینه كند.

3. در خصوص منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به صورت ذیل عمل خواهد شد:

1300 میلیارد تومان به وزارت نیرو برای حمایت از تولید برق، 700 میلیارد تومان به جایگاه داران سوخت و مابقی به صورت وجوه اداره شده و كمك‌های خدمات فنی و اعتباری و نیز از طریق سیستم بانكی برای طرح‌های تولید و سرمایه‌گذاری به بخش‌های تولیدی و خدماتی اختصاص می‌یابد. همچنین بخشی نیز به صورت كمك به كاهش نرخ تسهیلات بانكی برای سرمایه‌گذاری واحدهای تولیدی و خدماتی كه در زمینه بهینه‌سازی انرژی اقدام نمایند اختصاص خواهد یافت.

دستورالعمل‌های اجرایی این تصمیمات توسط معاونت نظارت راهبردی و وزارتخانه‌های ذیربط تهیه می‌شود.

در این جلسه ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی، حجتی وزیر جهاد کشاورزی، آخوندی وزیر راه و شهرسازی، نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، رحمانی فضلی وزیر کشور، زنگنه وزیر نفت، نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، ستاری معاون علمی و فناوری و سیف رئیس‌کل بانک مرکزی و شریتعمداری معاون اجرایی رئیس جمهور شرکت داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *