دوشنبه، ۱۲ خرداد ۹۳ - ۰۳:۳۷

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت نام از داوطلبان آزمون سراسری سال 93 برای پذیرش دانشجو در دوره های…

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت نام از داوطلبان آزمون سراسری سال 93 برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و بین الملل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، همچنین برای کد رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی در دو مرحله انجام شد.

وی افزود: با توجه به آمار مرحله اول و دوم ثبت نام در نهایت یک میلیون و 31 هزار و 322 نفر متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 93 شده اند که از این تعداد 608 هزار و 852 نفر زن و 422 هزار و 470 مرد هستند. به عبارت دیگر 59.04 درصد زن و 40.96 درصد مرد هستند.

توکلی اظهار داشت: آمار ثبت نام کنندگان به تفکیک گروه های آزمایشی شامل 222 هزار و 507 نفر در گروه علوم ریاضی و فنی، 522 هزار و 833 نفر در گروه علوم تجربی، 263 هزار و 72 نفر در گروه علوم انسانی، 13 هزار و 727 نفر در گروه هنر و 9 هزار و 183 نفر در گروه زبان های خارجی است. 

کاهش داوطلبان کنکور در چهار سال اخیر

وی با اشاره به میزان کاهش داوطلبان کنکور در چهار سال اخیر یادآور شد: تعداد ثبت نام کنندگان در آزمون سراسری سال 93 نسبت به سال 92 تعداد 52 هزار و 249 نفر کمتر شده است. این تعداد نسبت به سال 91 تعداد 34 هزار و 952 نفر، نسبت به سال 90 تعداد 101 هزار و 658 نفر و نسبت به سال 89 تعداد 255 هزر و 491 نفر کمتر است.

آمار ثبت نام کنندگان و صدور کارت به تفکیک گروه های آزمایشی

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در آزمون سراسری 93 به هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و زبان های خارجی اجازه داده شده که در صورت علاقمندی به شرکت در گروه آزمایشی هنر علاقمندی خود را اعلام کنند که در نتیجه 43 هزار و 514 داوطلب علاقمندی خود را به حضور در گروه هنر اعلام کرده اند.

وی افزود: همچنین در این آزمون به هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و هنر اجازه داده شده که در صورت علاقمندی به شرکت در گروه آزمایشی زبان های خارجی علاقمندی خود را اعلام کنند که در نتیجه 119 هزار و 793 داوطلب علاقمندی خود را به حضور در گروه زبان های خارجی اعلام کرده اند.

آغاز توزیع کارت آزمون از اول تیرماه 93

توکلی خاطرنشان کرد: کارت آزمون سراسری سال 93 از یکشنبه اول تیرماه 93 به صورت اینترنتی توزیع می شود.

وی گفت: آزمون هر یک از گروه های آزمایشی به طور جداگانه و در یک نیمروز برگزار می شود و هر داوطلب ضرورت دارد پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی مربوط به خود را دریافت کند. داوطلبانی که در دو  یا سه گروه آزمایشی ثبت نام کرده اند به ترتیب باید دو یا سه کارت آزمون دریافت کنند.

صدور یک میلیون و 194 هزار و 629 کارت ورود به جلسه آزمون 93

مشاور عالی سازمان سنجش با اشار به آمار کارت ورود به جلسه آزمون 93 گفت: با توجه به آمار علاقمندان به شرکت در گروه های آزمایشی زبان های خارجی و هنر و اضافه شدن 163 هزار و 307 نفر به آمار ثبت نام کنندگان در نهایت یک میلیون و 194 هزار و 629 کارت ورود به جلسه آزمون صادر می شود.

برگزاری آزمون سال 93 در روزهای پنجشنبه 5، جمعه 6 و شنبه 7 تیرماه در 364 شهرستان

وی گفت: آزمون سراسری سال 93 در صبح و بعد از ظهر روزهای پنجشنبه 5، جمعه 6 و شنبه 7 تیرماه در 364 شهرستان و بخش مختلف کشور و 15 کشور خارجی برگزار خواهد شد. آزمون علوم ریاضی در صبح پنجشنبه و هنر در بعدازظهر پنجشنبه 5 تیرماه، آزمون علوم تجربی در صبح جمعه و زبان های خارجی در بعدازظهر جمعه 6 تیرماه و آزمون علوم انسانی در صبح شنبه 7 تیرماه برگزار می شود.

توکلی اظهار داشت: آزمون سراسری سال 93 برای داوطلبان هر از یک گروه آزمایشی همانند سال گذشته در یک مرحله برگزار می شود. داوطلبان در یک جلسه به سئوالات عمومی و اختصاصی به صورت تستی چهارگزینه ای پاسخ می دهند. سئوالات دقیقا از دوره پیش دانشگاهی و دوره دبیرستان نظام جدید سالی واحدی که کتب آن در دفترچه شماره یک اعلام شده بود طراحی شده است و در صورتی که وزارت آموزش و پرورش درس، بخش، قسمت و یا فصولی از مطالب را حذف کرده است از آن بخش ها سئوالی طراحی نشده است.

وی به داوطلبان توصیه کرد در منزل برای خود آزمون خودآزمایی برگزار کنند و یادآور شد: سئوالات آزمون همانند آزمون سال 92 مفهومی خواهد بود که این موضوع به معنی دشوار بودن نیست بلکه نشانگر آن است که کسانی که کتب درسی را مطالعه کرده باشند می توانند به سئوالات پاسخ دهند. به داوطلبان توصیه می شود در فرصت باقیمانده نسبت به مرور مطلب و در منزل به خودآزمایی و مدیریت زمان بپردازند و با این کار اعتماد به نفس کافی بدست آورند و به دور از نگرانی در جلسه آزمون حاضر شوند.

انتشار کارنامه و فرم انتخاب رشته در هفته دوم مرداد 93

مشاور عالی سازمان سنجش اضافه کرد: پس از برگزاری آزمون، قرائت پاسخنامه ها، تصحیح آنها و محاسبه نمرات، نتایج اولیه به صورت کارنامه تنظیم و در هفته مردادماه 93 منتشر می شود. کلیه داوطلبانی که بر اساس نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته می شوند می توانند کد رشته محل های تحصیلی خود را از گروه آزمایشی یا گروه های آزمایشی مجاز انتخاب کنند و نسبت به انتخاب رشته در هفته سوم مردادماه 93 اقدام کنند.

اعلام نتایج نهایی در نیمه دوم شهریورماه 93

وی تاکید کرد: فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 93 در رشته های متمرکز نیمه دوم شهریورماه اعلام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.