پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۳:۲۲

رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه با توافقات صورت گرفته قرار است دو نیروگاه اتمی عملیاتی شود، از بازطراحی و برنامه کاهش…

رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه با توافقات صورت گرفته قرار است دو نیروگاه اتمی عملیاتی شود، از بازطراحی و برنامه کاهش میزان تولید پلوتلونیوم آب سنگین اراک به کمتر از یک کیلو خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی شامگاه امروز در مراسم تجلیل از اساتید برتر دانشگاه های ایران در دانشگاه خاتم توسط بانک پاسارگاد در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه مذاکرات 1+5 پیش رو است آیا ایران قصد دارد در این مذاکرات وارد متن توافقات شود؟ گفت: در حال حاضر زمان مناسبی برای صحبت و شرح در مورد بحث مذاکرات و مسائل مرتبط با آن نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر نتیجه مذاکراتی که با روس ها برای ساخت نیروگاه اتمی انجام شده است، اظهارداشت: با روس ها مذاکراتی در این رابطه انجام داده ایم امیدواریم در آینده ای نه چندان دور این مذاکرات به نتیجه نهایی برسیم.

صالحی در پاسخ به سئوال دیگر مهر مبنی بر اینکه آیا این توافقات برای ایجاد 8 نیروگاه اتمی است؟ گفت: فعلا راه اندازی 8 نیروگاه اتمی به صورت یک بحث مطرح است ولی امیدواریم در کوتاه مدت طبق مصوبه دولت ساخت 2 نیروگاه با همکاری روس ها را عملیاتی کنیم.

وی در پاسخ به این مطلب که یکی از مسائلی که ایران همواره مطرح می کند این است که بر اساس نیاز غنی سازی صورت گیرد افزود: این موضوع را فقط ایران مطرح نمی کند و این موضوع را بیانیه مشترک و برنامه اقدام مشترک مطرح می کند که غنی سازی باید بر اساس نیازهای عملی ایران تعریف شود.

صالحی در مورد میزان نیاز ایران به سانتریفیوژها گفت: نیاز عملی ما همانطور که بارها اعلام کرده ایم در آینده یعنی طی 7-8 سال آتی نیروگاه بوشهر است.

وی همچنین در مورد وضعیت آب سنگین اراک نیز اظهارداشت: آب سنگین اراک در حال بازطراحی است به طوری که قرار است میزان تولید پلوتلونیوم آن که در حال حاضر میزان تولید آن 9 الی 10 کیلو است، به کمتر از یک کیلو برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.