جمعه، ۰۴ مهر ۹۳ - ۰۸:۳۹

به گزارش میهن پست – معاون وزیر نفت با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای بهره برداری از مجتمع بنزین سازی پالایشگاه نفت…

به گزارش میهن پست – معاون وزیر نفت با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای بهره برداری از مجتمع بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان از آغاز عرضه و توزیع بنزین پاک با استاندارد یورو چهار در سطح کلانشهر اصفهان از هفته آینده بدون ساخت پالایشگاه جدید و تنها با اجرای یک طرح ابتکاری توسط متخصصان ایرانی خبر داد.

عباس کاظمی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت عرضه بنزین پاک با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا در کلانشهرهای کشور، گفت: پس از عرضه و توزیع بنزین با استاندارد یورو چهار در تهران، کرج و اراک، از هفته آینده عرضه این بنزین پاک در کلانشهر اصفهان آغاز خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه هم اکنون آخرین مراحل تولید کاتالیست ایرانی برای مجتمع بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان توسط متخصصان داخلی در حال انجام است، تصریح کرد: با این وجود تا زمان تکمیل و آغاز بهره برداری رسمی با اعمال یکسری تغییرات نرم افزاری در پالایشگاه اصفهان، کیفیت تولید بنزین این پالایشگاه از یورو دو فعلی به یورو چهار ارتقا یافته است.

معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه بر این اساس توزیع سراسری بنزین یورو ۴ و گازوئیل کم گوگرد با استاندارد یورو سه اتحادیه اروپا در کلانشهر اصفهان از هفته آینده خبر داد و افزود: این نوع بنزین حاصل تغییر نرم افزاری در واحدهای عملیاتی این پالایشگاه می باشد، که قادر است نیاز روزانه شهر اصفهان به بنزین یورو ۴ را تامین کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه تولید بنزین یورو چهار در پالایشگاه اصفهان به دنبال اجرای یک طرح ابتکاری توسط متخصصان داخلی انجام می گیرد، یادآور شد: متخصصان داخلی با تغییر در کارکرد واحدهای عملیاتی پالایشگاه نفت اصفهان روزانه پنجمیلیون لیتر بنزین یورو چهار و گازوئیل کم گوگرد با استاندارد یورو سه در این پالایشگاه تولید و هفته آینده در شهر اصفهان توزیع خواهد شد.

کاظمی کاهش آلودگی زیست محیطی در کلانشهر اصفهان را از مهمترین مزایای توزیع این نوع بنزین عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: با راه اندازی واحد ایزومریزاسیون طرح بنزین سازی این پالایشگاه در بهمن ماه امسال بخش قابل توجه ای از بنزین تولیدی پالایشگاه نفت اصفهان به استاندار یورو چهار ارتقاء خواهد یافت.

به گزارش مهر، ازابتدای سال جاری تاکنون با بهره‌برداری نهایی و تکمیل از برخی از طرح‌های بنزین سازی ظرفیت تولید بنزین ایران به بیش از ۶۵ میلیون لیتر در روز رسیده است که پیش بینی می شود با بهره برداری از سه طرح جدید ظرفیت تولید بنزین از مرز۷۰ میلیون لیتر در روز عبور کند.

یکی از مهمترین مجتمع های بنزین سازی که شمارش معکوس برای بهره برداری از آن آغاز شده است مربوط به طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان بوده که هم اکنون تمامی مراحل ساختمان، نصب و پیش راه اندازی این مجتمع عظیم بنزین سازی به پایان رسیده است.

در شرایط فعلی مهمترین مشکل پیش روی این مجتمع بنزین سازی در نصف جهان تامین کاتالیست‌های مورد نیاز واحدهای فرآیندی این طرح پالایشگاهی بوده که پس از تحریم آمریکا، تولید کاتالیست ایرانی توسط متخصصان داخلی در حال انجام است.

مجتمع بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان از سه واحد فرآیندی شامل واحد تصفیه هیدروژنی نفتا، تبدیل کاتالیستی با احیای مداوم و آیزومریزاسیون تشکیل شده است.

در حال حاضر واحد فرآیندی تصفیه هیدروژنی نفتا با ظرفیت ۶۰ هزار بشکه به طور کامل راه اندازی و در مدار بهره برداری قرار گرفته و شمارش معکوس راه اندازی واحدهای تبدیل کاتالیستی و آیزومریزاسیون در مجموع با ۵۷ هزار بشکه ظرفیت فرآورشی آغاز شده است.

افزایش درجه آرام سوزی و عدد اکتان بنزین تولیدی به ۹۸ از ویژگی‌های این طرح عظیم بنزین سازی است که با راه اندازی این پروژه عملا پالایشگاه نفت اصفهان از واردات مواد اکتان افزا خودکفا خواهد شد.

از سوی دیگر با افزایش این محدودیت‌های خارجی، اخیرا شرکت آمریکایی UOP تحت فشارهای کاخ سفید در طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان حاضر به تحویل کاتالیست‌های مورد نیاز این پروژه پالایشگاهی نشد تا عملا به دلیل عدم تحویل این کاتالیست و مواد فزودنی بهره برداری از این پروژه پالایشگاهی با تاخیرهایی دست و پنجه نرم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.