سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۱۱:۰۶

به گزارش میهن پست -مدیرکل محیط زیست استان ایلام با اشاره به جزئیات دستگیری دو شکارچی اسپانیایی در ایلام گفت: شکارچیان دنبال زنده…

به گزارش میهن پست -مدیرکل محیط زیست استان ایلام با اشاره به جزئیات دستگیری دو شکارچی اسپانیایی در ایلام گفت: شکارچیان دنبال زنده گیری خزندگان بوده اند.

به  نقل از مهر، غلامحسین کاظمی  در جمع خبرنگاران اظهار داشت: محیط زیست ایلام با گستره ۷۶۴ هزار هکتار معادل ۲۵ درصد از کل گستره استان را تشکیل داده است.

وی بیان داشت: ۳۷ گونه پستاندار، ۱۸۳ گونه پرنده ، ۵۹ گونه دوزیست و ۳۴ گونه ماهی تاکنون در عرصه های طبیعی استان ایلام شناسایی شده است که حمایت از این موجودات زیبا نیازمند عزمی همگانی و عمومی است.

این مسئول ادامه داد: ورود به مناطق حفاظت شده، پارک‌های ملی و مناطق شکار ممنوع باید دارای مجوز از سازمان محیط زیست و با همکاری اداره کل استان در منطقه باشد.

این مسئول درخصوص جزئیات دستگیری چهار متخلف در منطقه شکار ممنوع بینا واقع در استان ایلام گفت: به دنبال گشت و پایش شبانه‌روزی نیروهای یگان حفاظت متوجه حضور گروهی از اتباع خارجی به همراه دو ایرانی می‌شوند و بعد از سه روز جستجو در دوازدهم اردیبهشت نسبت به دستگیری آنان اقدام می‌کنند.

کاظمی با اشاره به ادعای متخلفان مبنی بر محقق بودن آنها گفت: اگر ادعای آنان مبنی بر اینکه برای تحقیق به این منطقه آمده‌اند هم درست باشد، ورود به این مناطق باید مجوز داشته باشد.

وی ادامه داد: با دستگیری متخلفان یک قطعه سوسمار “آگاما سر وزغی” و تعدادی از ادوات شکار و زنده‌گیری مانند چنگک و تور خزنده‌گیری از آنان کشف و ضبط شد و با توجه به ادوات موجود مطمئنا متخلفان برای شکار و زنده‌گیری خزندگان به این منطقه آمده‌اند.

وی با اشاره به کشف عکس “افعی دم عنکبوتی” از میان وسایل کشف شده، تصریح کرد: با توجه به اینکه مناطق ایلام زیستگاه مناسبی برای گونه بسیار مهم و منحصر بفرد افعی دم عنکبوتی است و عکس این خزنده هم از میان وسایل متخلفان کشف شده است، این احتمال را قوت می‌بخشد که متخلفان برای شکار یا زنده‌گیری این خزنده به این منطقه آمده‌اند و در حال حاضر دو تبعه اسپانیایی و دو ایرانی دستگیر شده‌اند و پرونده آنان تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده تا دادگاه براساس قانون با آنان برخورد کند.

وی ادامه داد: متخلفین دستگیر شده ضمن بی اطلاعی از قوانین حفاظت از محیط زیست درایران، از وجود گشت های حفاظت از محیط زیست که به صورت مستمر و شبانه روزی در مناطق و زیستگاه های طبیعی استان فعالیت می کردند ابراز شگفتی و تعجب کردند.

کاظمی در مورد منطقه حفاظت شده کولک مهران نیز اظهار داشت: پس از انعقاد تفاهم نامه بین رئیس سازمان محیط زیست کشور و وزیر محیط زیست کشور عراق در خصوص تبدیل منطقه کولگ شهرستان مهران به بوستان مشترک صلح و دوستی در سال گذشته، انجام این طرح به یکی از خواسته های ریاست جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

وی ابراز امیداواری کرد با اجرای این طرح یکی از چالش های مهم و بزرگ منطقه کولگ که همان وجود شکارچیان غیرمجاز و متخلف است، مرتفع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.