پنجشنبه، ۰۶ شهریور ۹۳ - ۰۵:۴۳

سلامت نیوز :سهیلا جلودارزاده در همایش «بانوی تدبیر، سفیر امید»، افزود: قرار است طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شهرستان ری به…

سلامت نیوز :سهیلا جلودارزاده در همایش «بانوی تدبیر، سفیر امید»، افزود: قرار است طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شهرستان ری به صورت آزمایشی اجرا شود و پس از پیدا کردن نقاط ضعف آن این طرح در سراسر کشور اجرا شود و در قالب برنامه‌های پنج ساله ششم و هفتم توسعه دیده شود. به گونه‌ای که در سال 1404 زنان سرپرست خانوار برای ادامه زندگی خود دچار مشکل نباشند.

وی در ادامه گفت:‌ در طول چند ماه گذشته اقداماتی برای تشکیل شورای راهبردی در معاونت امور زنان انجام شده است و نمایندگان هفت وزارتخانه و سازمان دخیل در توسعه پایدار ( تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت و معدن، نفت، جهاد کشاورزی، اقتصاد و دارایی،‌ نیرو و محیط زیست) حضور دارند. علاوه بر آن پنج کارگروه مهم تد ارک دیده شده است.

وی کارگروه بانک جامع اطلاعات زنان سرپرست خانوار را نخستین کارگروه برشمرد و گفت: آمار کامل و شفافی از زنان سرپرست خانوار در کشور وجود ندارد. در حال حاضر یک میلیون نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد، 200 هزار نفر تحت پوشش خیریه‌ها و … هستند، اما یک میلیون نفر از این زنان ناشناخته هستند و ممکن است به آسیب‌های اجتماعی دچار شوند.

رئیس ستاد طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار افزود: کارگروه تکمیل بانک اطلاعات زنان سرپرست خانوار را نیز تشکیل داده‌ایم و تا کنون به اطلاعات 8000 نفر زن دست پیدا کرده‌ایم. البته با توجه به آنکه اطلاعات این زنان با کد ملی ثبت می‌شود موارد تکراری را حذف می‌کنیم، البته سومین کارگروه مربوط به جمع آوری طرح‌های کارآفرینی مناسب است.

جلودارزاده افزود: 40 درصد از فارغ التحصیلان جویای کار مشکل اشتغال دارند که در این شرایط طرح‌هایی مانند خود اشتغالی، اشتغال خانگی، تعاونی و مجتمع‌های تولیدی و صنعتی در شش رشته مورد نیاز زنان تشکیل شده است. کمیته‌ای در اداره کل وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز راه اندازی شده است.

مشاور امور بانوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود: راه‌اندازی شهر پوشاک را در شهرستان ری در حال تدارک داریم که این اقدام می‌تواند برای پوشاک کشور و دستیابی به بازارهای خارجی امید بخش باشد.

وی افزود: همچنین کارگروه صنایع بهداشتی و آرایشی را نیز راه‌اندازی می‌کنیم، چرا که بیشتر این لوازم در کشور ما وارداتی هستند. یکی دیگر از کارگروه‌های مورد نظر ما کارگروه ترویج فرهنگ کار است که در دولت قبل اشتغال از طریق خدمات به اشتغال از طریق تولید ترجیح داده شده بود که در حال حاضر این کارگروه با حضور سازمان صدا و سیما، رسانه‌ها و جامعه دانشگاهی تشکیل شده است.

وی در ادامه گفت:‌ کارگروه استفاده از بازار یکی دیگر از کارگروه‌های مدنظر ماست. از بازار می‌توانیم برای فروش تولیدات زنان سرپرست خانوار بهره ببریم. علاوه بر آن ایجاد بازار مشترک در فضای مجازی را در نظر داریم. کارگروه سرمایه گذاری و حمایت از طرح‌های کارآفرینی تا مرحله اجرا را با مشارکت وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، ‌معدن،‌ تجارت،‌ تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی می‌کنیم.

به گزارش ایسنا در ادامه این مراسم جمالی پور فرماندار ری، اظهارکرد: دولت همچنان با چالش‌های جدی مواجه است. کسانی که این معضلات را به وجود آورده‌اند همچنان علاقمند به بوجود آوردن چالش در کشور هستند.

وی با اشاره به زنان سرپرست خانوار افزود: این زنان در کشورهای توسعه یافته به عنوان سرمایه‌ای عظیمی محسوب می‌شوند که از بازار اقتصادی منتفع می‌شوند و اقتصاد ملی نیز از آنها نفع می‌برد. این در حالیست که گاهی اوقات برخی از زنان سرپرست خانوار برای پنجاه هزار تومان پول پشت دفتر ما می‌آیند.

فرماندار ری با اشاره به مشکلات کشور گفت: در زمینه‌هایی مانند اشتغال، سیاست خارجی و زنان سرپرست خانوار وضعیت ناهنجاری داریم. از سوی دیگر در سالهای گذشته بر اساس آمار صحیح برنامه ریزی انجام نشده است.

وی تصریح کرد: طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کار بزرگی است؛ چرا که موجب می‌شود به آمار دقیقی از زنان سرپرست خانوار دست یابیم. این زنان فرصت هستند و از توانمندی آنان باید در توسعه کشور بهره ببریم.

جمالی پور در پایان گفت: ایران سرمایه دار ترین کشور دنیاست و همه منابع در آن وجود دارد، اما به علت سوء تدبیرها از این منابع درست استفاده نکرده‌ایم؛ البته امیدواریم در دولت تدبیر و امید با تدبیر رئیس جمهور بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.