پنجشنبه، ۰۱ اسفند ۹۲ - ۰۹:۵۷

به گزارش میهن پست –  رئیس مجلس فلسطین در نشست کمیته دائمی فلسطین کنفرانس PUICبر حل مشکلات داخلی کشورهای اسلامی برای دستیابی به…

به گزارش میهن پست –  رئیس مجلس فلسطین در نشست کمیته دائمی فلسطین کنفرانس PUICبر حل مشکلات داخلی کشورهای اسلامی برای دستیابی به آمال اصلی مسلمانان مبنی بر آزادی قدس شریف تاکید کرد.

به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در سومین نشست کمیته دائمی امور فلسطین PUIC گفت: با توجه به حساسیت موضوع فلسطین در نشست قبلی این کمیته تصمیم گرفته شد تا نشست نهایی با حضور رؤسای پارلمان ها و هیأت های پارلمانی حاضر در اجلاس برگزار شود، امیدواریم این جلسه نتایج خیر و پربرکتی برای مردم فلسطین داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط رژیم دیکتاتوری شاه در گذشته با رژیم صهیونیستی گفت: رژیم اشغالگر قدس در دوران رژیم پهلوی سفارت فعالی در ایران داشت و ارتباط ایران با کشورهای عربی و اسلامی در آن زمان اندک بود.

وی با بیان اینکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) این معادله کاملا تغییر کرد ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی روابط ایران با کشورهای عربی اسلامی مستحکم شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران در اولین اقدام پس از پیروزی انقلاب در سال 1979 در چنین روزی سفارت اسرائیل را از اعضای آن گرفت و با حضور مرحوم یاسر عرفات به سفارت فلسطین تبدیل کرد، افزود: در آن روز ایران حامی ملت فلسطین شد.

وی با بیان اینکه حوادث زیادی برای جهان اسلام پدید آمده و به عبارتی بهتر می توان گفت غرب با دسایسی آن را برای جهان اسلام پدید می آورد، ادامه داد: کشورهای استکباری تلاش می کنند تا شرایطی ایجاد شود که موضوع فلسطین فراموش شده یا حداقل در درجه اول اهمیت برای کشورهای اسلامی نباشد که البته هیچگاه اینگونه نخواهد شد و حمایت امت اسلام از فلسطین جدی خواهد ماند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با بیان اینکه نیاز مردم فلسطین بیش از کمک های فعلی است ادامه داد: برخی کشورها تلاش می کنند در زمانی که رژیم صهیونیستی دچار ضعف شده و در زمانی که این رژیم به فرموده امام خمینی (ره) غده سرطانی منطقه است رو به افول می رود، تقویت شود.

وی  ادامه داد: در 10 سال اخیر رژیم صهیونیستی ضربه های سنگینی را در چند جنگ خورده است و ما باید از این موقعیت استفاده کرده و جلوی فعالیت های حمایتی از رژیم صهیونیستی را بگیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیته دائمی فلسطین از مهمترین کمیته های اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است، به شرایط مهم و حساس فعلی اشاره و تصریح کرد: جلسه کمیته دایمی فلسطین با هدف حمایت از مردم فلسطین امروز و در این جلسه، در سطح رؤسای پارلمان ها تشکیل شده که امیدواریم این نشست نتایج پر خیر و برکتی برای مردم فلسطین داشته باشد.

رئیس پارلمان فلسطین: کمیته دائم امور فلسطین را در داخل خاک فلسطین تشکیل جلسه دهد

زعنون در نشست امروز (چهارشنبه 30 بهمن‌ماه) کمیته دائمی امور فلسطین که با حضور روسای پارلمان‌ها و هیات‌های پارلمانی کشورهای اسلامی حاضر در نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که در محل سالن اجلاس سران و به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان برگزار شد، با بیان اینکه همه کشورهای اسلامی باید به مسئله فلسطین دغدغه بیشتری داشته باشند، گفت: می‌خواهم شما را از حفاری‌های فضای زیرزمینی حرم حضرت ابراهیم (ع) در رام‌الله مطلع کنم که از سوی رژیم صهیونیستی در جریان است.

وی با بیان اینکه بیم آن داریم که آنچه در حرم حضرت ابراهیم (ع) رخ می‌دهد در مسجد الاقصی نیز واقع شود، تاکید کرد: رژیم صهیونیستی در حال سوءاستفاده از سکوت مسلمانان نسبت به مسئله فلسطین است.

رئیس پارلمان فلسطین با بیان اینکه در صورت فراموش شدن دغدغه فلسطین، قدس شریف نیز ویران خواهد شد، ادامه داد: باید کمیته دائم امور فلسطین را در داخل خاک فلسطین برگزار کنیم تا به مردم این کشور برای فائق شدن بر مشکلات خود، توانمندی دهد.

وی تاکید کرد: آنچه که در سوریه نیز رخ می‌دهد برای ما فلسطینی‌ها دردناک است و باید به آنها کمک کنیم تا از ادامه این خونریزی‌ها جلوگیری شود.

زعنون در پایان با اشاره به مشکلات داخلی کشورهای اسلامی، تصریح کرد: باید برای حل مشکلات کشورهایی همچون عراق، سوریه، فلسطین و لبنان و حل درگیری‌های داخلی آنها میان یکدیگر و بدون حضور کشورهای غربی گفت‌وگو کنیم و بدانیم که آزادی قدس شریف تنها با وحدت کشورهای اسلامی امکانپذیر است.

صلاح زواوی سفیر فلسطین در ایران در نشست امروز (چهارشنبه 30 بهمن‌ماه) کمیته دائمی امور فلسطین که با حضور روسای پارلمان‌ها و هیات‌های پارلمانی کشورهای اسلامی برگزار شد، با اشاره به روابط مستحکم دو کشور ایران و فلسطین تاکید کرد: روابط ما و ایران بر دو رکن اسلام و فلسطین استوار است.

وی با بیان اینکه از آنجایی که ایران، اسلام و فلسطین سه عنصر به هم پیوسته هستند و نه ما می‌توانیم از ایران جدا شویم و نه آنها از ما، ادامه داد: من از دیرباز در ایران حاضر بوده‌ام و ارتباط نزدیکی با امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی داشته‌ام و از اندیشه آنها درخصوص احیای کرامت انسانی مسلمانان در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی خبر دارم.

زواوی با بیان اینکه امام در رژیم پهلوی به دلیل برافراشتن پرچم اسلام و حمایت از فلسطین مورد شکنجه و تبعید قرار گرفت، ادامه داد: فتوای تاریخی ایشان در نجف مبنی بر وجوب حمایت از مردم فلسطین دل مسلمانان دنیا را شاد کرد.

سفیر فلسطین در ایران با اشاره به همرزم بودن دو ملت ایران و فلسطین در زمان رژیم پهلوی افزود: خیلی از ایرانیانی که در فلسطین و در کنار ما بوده‌اند در قضیه دفاع از این آرمان شهید شدند.

سفیر فلسطین:ایران به منزله قدرت و توانمندی کشورهای اسلامی است/اختلافات درون جهان اسلام باید از راه گفت‌وگو حل شود

زواوی با اشاره به سخن تاریخی امام (ره) که می‌فرمود “امروز ایران فردا فلسطین”  و نیز تعیین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس از سوی ایشان تصریح کرد: امام از آن زمان می‌دانست که چه بر سر قدس خواهد آمد.

وی با اشاره به جنگ تحمیلی 8 ساله علیه ایران، تصریح کرد:‌ نباید پاداش شعار امام (ره) با تحمیل یک جنگ 8 ساله داده می‌شد و همه دیدیم کسی که این جنگ را برافروخت چه نتیجه اسفباری برایش پیش آمد.

سفیر فلسطین در ایران با اشاره به تاکید قرآن مجید مبنی بر حمایت از فلسطین گفت: باید اختلافات را کنار بگذاریم و به قرآن به‌عنوان داوری که هرگز سخن باطل نمی‌گوید، روی بیاوریم.

وی سپس به روز تسخیر سفارت رژیم صهیونیستی در سال 57 از سوی انقلابیون اشاره و تصریح کرد: تاسیس سفارت فلسطین در تهران نشانگر حمایت مردم ایران از مردم فلسطین است و من خود در آن روز مرحوم حجت‌الاسلام سید احمد خمینی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را دیدم که به همراه هزاران نفر به سمت سفارت رژیم صهیونیستی رفتند و حمایت خود از فلسطین را اعلام کردند.

زواوی با اشاره به حضور شهید چمران وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در دوران جنگ تحمیلی، خطاب به میهمانان خارجی حاضر در نشست تاکید کرد: ایران به منزله قدرت و توانمندی کشورهای شما است.

وی با بیان اینکه شاید میان ایران و برخی کشورهای حاضر در این اجلاس اختلافاتی وجود داشته باشد، گفت: اما بدانید که ما در کشوری هستیم که توانست روی پای خود بایستد و جایگاه استراتژیکی نه تنها در جهان اسلام که در کل دنیا به دست آورد، بنابراین این اختلافات از راه گفت‌وگو باید حل شود.

سفیر فلسطین در ایران با اشاره به موضوع سوریه ادامه داد: من در سوریه زندگی کرده و عشق به فلسطین را در این کشور آموختم. سوریه 100 سال است که در کنار فلسطین ایستاده و بر سر این آرمان هزاران شهید داده است. ما به دنبال کمک به برادران سوری خود هستیم تا این کشور مجدداً به صف کشورهای حامی مقاومت برگردد.

النجیفی: کمیته پارلمانی اسلامی برای پیگیری آشتی ملی فلسطین تشکیل شود

در ادامه این نشست اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق با بیان اینکه مسئله فلسطین در قلب هر شهروند مسلمان است، و هر چقدر که دشمن برای فراموشی این مسئله از اذهان مسلمانان تلاش کند، موفق نمی‌شود، گفت: برخی از کشورهای حاضر در این نشست دچار کشمکش‌های داخلی خود هستند، ولی این وظیفه ما است که کمک‌های مالی خود به مردم فلسطین را قطع نکنیم.

وی با بیان اینکه شاید نتوانیم نیروی نظامی به غزه و فلسطین اعزام کنیم، گفت: اما می‌بایست تسهیلاتی را برای اهالی نوار غزه همچون برقراری روابط با جمهوری عربی مصر از رهگذر تشکیل کمیته‌ای در این خصوص فراهم کنیم.

رئیس مجلس عراق با تاکید بر اینکه نباید غزه از نیازهای روزمره زندگی محروم بماند، درخواست کرد تا پارلمان‌های کشورهای اسلامی و از جمله مصر مسئله فلسطین را از اختلافات داخلی خود دور نگه دارد.

وی با تاکید بر لزوم آشتی ملی میان همه گروه‌های فلسطینی، اختلافات داخلی آنها را مایه شرم دانست و تصریح کرد: باید هیاتی از روسای پارلمان‌های اسلامی متولی برقراری آشتی ملی شود.

النجیفی با اشاره به حمایت مردم عراق از مردم فلسطین و حضور هزاران عراقی در جنگ‌های سال‌های 1948 و 1976 میان اعراب و رژیم صهیونیستی، از کشورهای قدرتمند اسلامی درخواست کرد تا به مسئله فلسطین اهتمام بیشتری داشته باشند.

دکتر علی لاریجانی پس از سخنان النجیفی پیشنهاد وی را مبنی بر تشکیل هیات بلندپایه پارلمانی برای پیگیری آشتی همه گروه‌های فلسطینی، پیشنهاد خوبی دانست و از وی درخواست کرد تا ریاست این کمیته را برعهده بگیرد.

رئیس مجلس اردن: باید از تشکیل کمیته حمایت از آشتی ملی در فلسطین حمایت کرد

عاطف الطروانه رئیس مجلس اردن در نشست امروز (چهارشنبه 30 بهمن‌ماه) کمیته دائمی امور فلسطین که با حضور روسای پارلمان‌ها و هیات‌های پارلمانی کشورهای اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه نخستین کمیسیون دائمی مجلس اردن، کمیسیون حمایت از فلسطین بوده و تابحال حتی یک سال هم کمک‌های مالی اردن به فلسطین قطع نشده است، گفت: از پیشنهاد رئیس پارلمان عراق مبنی بر تشکیل کمیته حمایت از آشتی ملی در فلسطین حمایت می‌کنیم تا بتوانیم از این نظر چهره واقعی فلسطین را به جهان نشان داده و نقش آمریکا و رژیم صهیونیستی را در منطقه کم‌رنگ کنیم.

وی با ارائه پیشنهاد دیدار از نوار غزه از سوی اعضای اتحادیه، آمادگی کشور خود را برای برگزاری اجلاس کمیته دائمی امور فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در هر زمانی اعلام کرد.

رئیس مجلس الجزایر:ابتکار ایران در تبدیل سفارت رژیم صهیونیستی به فلسطین در همه کشورهای اسلامی تکرار شود

در ادامه این نشست سید محمد خلیفه رهبر رئیس مجلس الجزایر با بیان اینکه مردم کشورش از سال 1948 و حتی پیش از استقلال، در کنار مردم فلسطین بوده‌اند، تصریح کرد: باید ابتکار عمل ایران مبنی بر تبدیل سفارت رژیم صهیونیستی به فلسطین در همه کشورهای اسلامی تکرار شود تا این مسئله به نوعی پیروزی برای مردم فلسطین تبدیل شود.

وی با تاکید بر لزوم ارسال کمک‌های بیشتر به مردم فلسطین و نیز جدیت بیشتر در پیگیری برقراری وحدت میان گروه‌های فلسطینی از سوی کشورهای اسلامی تصریح کرد: الجزایری‌ها همه فلسطینیان را در برابر دشمن صهیونیستی که می‌خواهد هویت اصیل اسلامی مسلنانان را از بین ببرد، مردمی یکپارچه و متحد می‌دانند.

همچنین پس رئیس مجلس الجزایر، احمد محمد المر رئیس مجلس امارات در این نشست با تاکید بر ضرورت بازگشت به وحدت به همه گروه‌های فلسطینی با بیان اینکه کشورش تلاش می‌کند تا ماهیت و هویت اصیل اسلامی قدس حفظ شود، گفت: رژیم صهیونیستی در تلاش است تا تاریخ 3 هزار ساله فلسطین را به تاریخ 60 ساله خود گره بزند.

وی با تاکید بر لزوم حمایت آثار باستانی و فرهنگی فلسطین از سوی پارلمان‌های کشورهای اسلامی که در حال حاضر به دلیل زیاده‌خواهی‌های رژیم صهیونیستی مورد تاکید قرار گرفته است، تصریح کرد: نهادهای علمی و دانشگاهی باید با حفظ این آثار و هویت اسلامی فلسطین، اسلامی بودن این کشور را به جهانیان معرفی کنند.

المر با بیان اینکه الجزایر همواره به مردم فلسطین کمک‌های مالی کرده و این راه را دیگر کشورها نیز باید ادامه دهند، تاکید کرد: چگونه است که 30 میلیون یهودی کمک‌های بی‌حد و حصری به رژیم صهیونیستی می‌کنند، اما بیش از یک میلیارد مسلمان از کمک به فلسطین دریغ می‌ورزند.

رئیس مجلس امارات: نام فلسطین در کتب درسی کشورهای اسلامی حفظ شود

رئیس مجلس امارات بر حفظ نام فلسطین در نقشه‌های جغرافیایی کتب درسی کشورهای اسلامی تاکید کرد.

رئیس مجلس ترکیه: نهادهای بین‌المللی باید شهرک‌سازی صهیونیست‌ها را محکوم کنند

در ادامه جمیل چیچک رئیس مجلس ترکیه با تاکید بر حمایت این کشور از مردم فلسطین گفت: ترکیه از بازگشت مرزهای فلسطینی به مرزهای 1967 و تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس شریف حمایت می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم محکومیت شهرک‌سازی از سوی نهادهای بین‌المللی و توقف آن بر اراضی اشغالی تصریح کرد: این فعالیت رژیم صهیونیستی سبب توقف گفت‌وگوهای صلح خاورمیانه شده است.

رئیس مجلس ترکیه با حمایت از عضویت ناظر فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل و به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطینی تصریح کرد: باید اختلافات فلسطینیان در همه سطوح پایان یافته و آشتی ملی محقق شود.

وی با اشاره به کمک 200 میلیون دلاری ترکیه به غزه از پیشنهاد تشکیل کمیته پیگیری تحقق آشتی ملی با حضور حداقل 5 کشور عضو این اتحادیه در میان همه گروه‌های فلسطینی از سوی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی حمایت کرد.

رئیس مجلس سنگال:اختلاط تاریخی صهیونیست‌ها با تاریخ مسلمانان بزرگترین خطر برای جهان اسلام است

رئیس مجلس سنگال در نشست سوم کمیته دائمی امور فلسطین که در حاشیه نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی سخنرانی کرد و گفت: خطرناک تر از یهودی سازی قدس مسئله اختلاط تاریخی صهیونیست ها با تاریخ مسلمانان است.

رئیس مجلس سنگال با اشاره به توزیع گوشت قربانی در برخی کشورهای اسلامی از سوی غیر مسلمانان با این هدف که این فعالیت ترویج سنت حضرت ابراهیم است، ادامه داد: باید به امت اسلامی این مسئله تفهیم شود که موضوع فلسطین تنها تقابل فلسطینیان و صهیونیست‌ها نیست بلکه تقابل تمامی جهان اسلام و صهیونیست‌هاست.

وی با ارائه پیشنهاد برگزاری جشن روز معراج در سالگرد این روز در قدس شریف و یا هر ساله در یکی از کشورها تصریح کرد: هرچه بر تلاش خود برای حمایت از فلسطین تعجیل کنیم موفق تر خواهیم شد.

وی با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند که جنگ آینده ، جنگ آب است گفت: این ایده اشتباه است و جنگ آینده در جهان جنگ تکنولوژی است البته ایران در این سالها توانسته به پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه تکنولوژی دست یابد.

رئیس مجلس بحرین: لزوم تلاش برای آزادی نمایندگان مجلس فلسطین از زندان‌های رژیم صهیونیستی

در ادامه این نشست عبدالله بن خلاف الدوساری نائب رئیس پارلمان بحرین با اشاره به گزارش ارائه شده در کمیته فلسطین با تاکید بر لزوم حمایت مضاعف از فلسطینیان گفت همه ما می‌دانیم که کمیته‌های زیادی برای حمایت از فلسطینیان تشکیل شده و کنفرانس‌های بسیاری برگزار می‌شود اما باید در عمل این حمایت را خارج کرده و مصوبات  این کمیته را به منصه ظهور برسانیم.

وی با بیان اینکه تشکیل کمیته حمایت از فلسطین در مجلس بحرین 10سال پیش تشکیل شد، تصریح کرد: نخستین اقدام عملی کمیته فلسطین اتحادیه مجالس اسلامی باید تلاش برای آزادی نمایندگان پارلمان فلسطین که در زندانهای رژیم صهیونیستی زندانی هستند، باشد.

رئیس هیأت پارلمانی مغرب: برنامه دقیقی برای حمایت از فلسطین وجود ندارد

رئیس هیأت پارلمانی مغرب نیز در سومین نشست کمیته دائمی امور فلسطین PUIC با اشاره به کافی نبودن حمایت کشورهای اسلامی از فلسطین گفت: در این نشست متأسفانه برنامه کاری دقیقی که بتوانیم از رهگذر آن حسن نیت خود را ثابت کنیم وجود ندارد.

وی با بیان اینکه کمیته های بسیاری با هدف همین موضوع تشکیل شده ادامه داد: در مقابل فشارهای رژیم صهیونیستی بر مردم فلسطین افزایش یافته است.

رئیس هیأت پارلمانی مغرب با بیان اینکه مغرب از پیشنهاد تشکیل کمیته حمایت از آشتی ملی گروه های فلسطینی حمایت می کند تصریح کرد: باید فعالیت تکامل یافته تری برای حمایت از مردم فلسطین انجام شود چرا که در حال حاضر فلسطینیان از گرسنگی می میرند و نیاز شدیدی به غذا، دارو و بنزین دارند.

این مقام ارشد پارلمانی مغرب با اشاره به تماس های پارلمان این کشور با پارلمان های اروپایی و آفریقایی در خصوص حمایت از مسئله فلسطین درخواست کرد تا کشورهای اسلامی همه ظرفیت های خود را برای مقابله با رژیم صهیونیستی بسیج کنند.

رئیس هیأت پارلمانی چاد: حمایت از مردم فلسطین باید یکپارچه باشد

در ادامه این نشست رئیس هیأت پارلمانی چاد با اشاره به تأکیدات پیامبر گرامی اسلام بر حمایت از مظلوم گفت: در حال حاضر مردم فلسطین برادران مظلوم ما هستند که باید از آنها حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه برخی کشورهای اسلامی تنها از نوار غزه و برخی دیگر از رام الله حمایت می کنند که این مسئله به فراموش شدن مسئله آزادی کل فلسطین منجر شده تصریح کرد: پیشنهاد می کنم که کشورهای عربی و اسلامی از گفتگوهای صلح خاورمیانه تا دستیابی به عقب نشینی کامل رژیم صهیونیستی به مرزهای 1967 حمایت کنند.

رئیس کمیته دائمی امور فلسطین PUIC: لزوم درج مسائل تاریخی و جغرافیایی مربوط به فلسطین در کتب تحصیلی کشورهای عضو

ناصر سودانی رئیس کمیته دائمی امور فلسطین اتحادیه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در گزارشی از نتایج دو نشست قبلی کمیته فلسطین اتحادیه مجالس اسلامی گفت: در دو نشست قبلی تصمیمی در خصوص پیشنهادات عضویت چند کشور جدید در کمیته فلسطین به تصویب رسید.

وی با اشاره به تصویب لزوم تغییر موارد تحصیلی کشورهای عضو کمیته درباره تحقیق در مسائل تاریخی و جغرافیایی مربوط به فلسطین ادامه داد: در این نشست‌ها همچنین بر ضرورت مقابله با اهدافی که تلاش می‌کنند تا موضوع فلسطین را به حاشیه بکشانند تاکید شد.

نائب رئیس مجلس سودان:نباید مسئله فلسطین تنها به دادن هبه و صدقه به آنها منحصر شود

در ادامه این نشست نائب رئیس مجلس سودان با اشاره به مراحل حساس و ویژه جهان اسلام و تلاش مضاعف دشمنان اسلام و صهیونیست‌ها برای سلطه بیشتر بر قدس خواستار توجه بیشتر کشورهای اسلامی به این موضوع و مقابله عملی با آن شد.

وی با طرح این سوال که آیا واقعا مسئله حمایت از قدس در صدر موضوعات پارلمان‌های عضو اتحادیه است ادامه داد: قدس باید در هر نشست و مجمعی در اولویت موضوعات آن کنفرانس باشد.

مقام ارشد پارلمانی سودان با بیان اینکه پارلمان های کشورهای اسلامی باید از وزرای امور خارجه خود در خصوص فعالیت‌های دولتهای این کشور نسبت به موضوع فلسطین سوال کنند ادامه داد: نباید مسئله فلسطین تنها به دادن هبه و صدقه به آنها منحصر شود.

نائب رئیس مجلس سودان با اشاره به لزوم استفاده از موضوع وقف در خصوص کمک به فلسطین تصریح کرد: دولتهای اسلامی نیز باید منابع بودجه‌ای مشخصی را در خصوص حمایت از فلسطین در نظر بگیرند.

لاریجانی: اختصاص بودجه ثابت از منابع مالی کشورهای اسلامی برای کمک به فلسطین

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در سومین نشست کمیته دائمی امور فلسطین نهمین کنفرانس ‌PUICدر پایان سخنان رؤسای مجالس و هیأت های پارلمانی این نشست به ارائه جمع بندی پیشنهادات ارائه شده و مصوبات این کمیته پرداخت وگفت: اینکه مسئله فلسطین و قدس دغدغه همه پارلمان های اسلامی است سیمای ارزشمندی از این نشست ارائه کرد و نشان داد که کشورهای اسلامی حامی فلسطین هستند و از این جهت باید خدا را شکر کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: پیشنهاد رئیس هیأت پارلمانی سنگال مبنی بر تفهیم این موضوع به امت اسلامی که مسئله فلسطین صرفا تقابل فلسطین و رژیم صهیونیستی نبوده و تقابل کل ملت های اسلامی با رژیم صهیونیستی است پیشنهاد بسیار ارزشمندی بود.

وی با تأکید بر اینکه باید تمهیداتی اندیشیده شود که این پیشنهادات به درستی در پارلمان ها متبلور شود ادامه داد: باید راهبرد دقیق تر و همه جانبه تری در این خصوص اندیشید چرا که با توجه به توصیفات رئیس مجلس فلسطین در خصوص فعالیت های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی به عمق خیانت های این رژیم پی بردیم و باید راهبرد مهمی اندیشیده شود.

رئیس نشست سوم کمیته دائمی امور فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی با اشاره به لزوم وحدت همه گروه های فلسطینی که ضامن پیروزی مردم این کشور خواهند بود به پیشنهاد تشکیل کمیته پیگیری این دغدغه اشاره کرد و افزود: در خصوص سخنان رؤسای پارلمان ها مبنی بر افزایش کمک های متنوع اقتصادی و سیاسی به غزه و دیگر مناطق فلسطینی باید تمهیدات مناسبی اندیشیده شود.

لاریجانی بابیان اینکه رژیم صهیونیستی به دنبال نابودی آثار باستانی فلسطین است بر لزوم احیای همه آثار باستانی و هنری این کشور تأکید کرد.

وی با استقبال از پیشنهادات تصویب شده در دو نشست پیشین کمیته دائمی امور فلسطین بر لزوم حمایت عملی از فلسطین تأکید و تصریح کرد: باید با راهبرد جدیدی که به موضوع مقاومت نیز بر آن اهتمام شود به پیش برویم.

وی با اشاره به پیشنهاد هیأت پارلمانی بحرین مبنی بر آزادی نماینده مجلس فلسطین در بند زندان‌های رژیم صهیونیستی به پیشنهادات هیأت‌های پارلمانی چاد، ترکیه و ایران مبنی بر افزایش کمک‌های مالی به فلسطین اشاره و تصریح کرد: پیشنهاد تخصیص ردیف بودجه ثابت از منابع مالی کشورهای اسلامی برای کمک به فلسطین پیشنهاد برجسته ای است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به سخنان رئیس هیأت پارلمانی مغرب مبنی بر دچار سختی شدن ایران از برگزاری این اقدام تأکید کرد: اینگونه نیست و ما از برگزاری این اجلاس و حضور هیأت‌های پارلمانی اسلامی در تهران مسروریم و از حضور در کمیته فلسطین نیز دچار مسرت مضاعف شده ایم و امیدواریم روزی مردم فلسطین به سرزمین های خود برگردند و آمال ملت اسلامی در این خصوص محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *