جمعه، ۲۱ آذر ۹۳ - ۱۲:۳۶

به گزارش میهن پست – رییس شورای رقابت از تنظیم دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو دنا در جلسه روز گذشته این شورا خبر داد. رضا…

به گزارش میهن پست – رییس شورای رقابت از تنظیم دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو دنا در جلسه روز گذشته این شورا خبر داد.

رضا شیوا با بیان این‌که موضوع جلسه روز گذشته شورای رقابت قیمت‌گذاری خودروی دنا بود، اظهار کرد: شورا دستورالعمل را اینگونه تنظیم کرد که قیمت همان قیمت پایه سورن باشد به اضافه قطعاتی که برای این خودرو استفاده خواهد شد.

رییس شورای رقابت افزود: در حال حاضر کارشناسان در حال محاسبه‌ی قیمت‌های قطعات اضافی روی این خودرو هستند که قیمت تمام شده این خودرو به حدود 42 میلیون تومان خواهد رسید.

شیوا همچنین درباره‌ی قیمت‌گذاری دو خودروی جدید ام.وی.ام تصریح کرد: دو مدل جدید از ام.وی.ام ارائه شده بود که در آنها تنها تفاوت ظاهری داده بودند و درخواست به ترتیب 1 و 1.5 میلیون تومان افزایش قیمت را برای این مدل‌ها داشتند که شورا با این موضوع موافقت نکرد.

شورای رقابت: تجدید نظر نمی کنیم
رییس شورای رقابت، احتمال بازنگری در قیمت خودروی دنا را منتفی دانست و گفت: امکان بازنگری قیمت این خودرو وجود ندارد چرا که براساس بررسی های به عمل این خودرو همان سمند سورن است که به صورت ارتقا یافته تولید می شود.

رضا شیوا تصریح کرد: با توجه به اینکه خودروی دنا دارای پلتفرم و موتور سمند سورن است که به لحاظ ظاهری و داخلی ارتقا یافته، بنابراین دستورالعمل قیمت سورن مبنای قیمت گذاری این خودروی جدید قرار گرفته است.

وی افزود: شورای رقابت پیشنهاد داد که قیمت سورن را مبنای قیمت گذاری این خودروی دنا در دستور قرار دهیم و سپس قیمت تمام قطعات و تجهیزات جدیدی که برای ارتقای خودرو به کار گرفته شده، به قیمت سورن اضافه تا قیمت نهایی دنا تعیین شود.

شورای رقابت در جلسه اخیر خود قیمت خودروی دنا را 41 میلیون و 900 هزار تومان اعلام کرد در حالی که پیشنهاد ایران خودرو 48 میلیون تومان بوده است.

تهدید ایران خودرو
در همین حال معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو نیز در خصوص قیمت خودروی دنا که از سوی شورای رقابت تعیین شد، گفت: این قیمت مورد اعتراض ایران خودرو است و بزودی اعتراض خود را به شورای رقابت اعلام خواهیم کرد.

عبدالله بابایی سپس درخواست گروه صنعتی ایران خودرو را تجدیدنظر بر روی قیمت اعلامی از سوی شورای رقابت دانست، درخواستی که به نظر می رسد از سوی شورای رقابت رد شود.

وی همچنین موضوع دیگری را مطرح ساخت و از احتمال توقف تولید دنا خبر داد.

بابایی تصریح کرد: به هیچ عنوان دنا را با قیمت مصوب شورای رقابت عرضه نمی کنیم و حتی اگر موضوع حل نشود، احتمال توقف تولید دنا نیز وجود دارد.

رییس شورای رقابت در خصوص پیش فروش خودروهای دنا و تکلیف خریداران این خود نیز گفت: از خودروسازان درخواست اکید داریم تا زمانی که قیمت خودرویی مشخص نشده از پیش فروش آن خودداری کنند چرا که این موضوع هم اکنون به یک مشکل برای خودروسازان تبدیل شده است.

شیوا سپس به خریداران نیز توصیه کرد از پیش خرید خودروهایی که قیمت آنها معلوم نیست، خودداری کرده و خرید خود را به زمان تعیین و تکلیف نهایی در خصوص قیمت آن، موکول کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *