پنجشنبه، ۱۵ خرداد ۹۳ - ۰۷:۵۲

پنجم ژوئن برابر با 15 خرداد ماه مصادف با «روز جهانی محیط زیست» است که از سال 1973 میلادی تاکنون در شهرهای مختلف…

پنجم ژوئن برابر با 15 خرداد ماه مصادف با «روز جهانی محیط زیست» است که از سال 1973 میلادی تاکنون در شهرهای مختلف جهان با عناوین متفاوت گرامی داشته می‌شود.

به گزارش ایسنا، روز جهانی محیط زیست که از سوی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) نام‌گذاری شده، امسال نیز مطابق سال‌های گذشته در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود.

رویداد امسال با عنوان “جزایر کوچک کشورهای در حال توسعه” (SIDS) نامگذاری شده و شعار «صدای اعتراض خود را بالا ببرید نه سطح آب دریاها را» برای آن انتخاب شده است.

«بان کی مون»‌ دبیرکل سازمان ملل متحد در آستانه «روز جهانی محیط زیست» گفت:‌ مردم جزایر کوچک خواسته‌های مشترکی دارند و از ما می‌خواهند تا کره خاکی را در مسیر متعادلی هدایت کنیم.

وی ادامه داد: نیل به این هدف نیازمند همکاری تمام بخش‌های جامعه در تمام کشورهای جهان است. بنابراین در «روز جهانی محیط زیست» میلیون‌ها نفر از مردم، جوامع مختلف و بخش‌های مختلف تجاری در سراسر جهان در برنامه‌های محلی مختلفی نظیر پاکسازی محیط زیست و برنامه کاشت درختان شرکت می‌کنند. اما امسال من از یکایک شما می‌خواهم به اوضاع نابسامان جزایر کوچک در کشورهای در حال توسعه فکر کنید و برای حفظ آینده و پایداری آنها تلاش کنید. سراسر کره خاکی جزیره مشترک همه ماست پس بیائید برای نجات آن بسیج شویم.

به نقل از پایگاه رسمی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، بنابر اعلام سازمان ملل موضوع «روز جهانی محیط زیست» در سال گذشته یکی از 10 موضوع پر انتشار در شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر بود. این مسئله سبب شده تا سازمان ملل امسال هم از مردم بخواهد برای آگاهی جهانیان و شنیده شدن صدای طرفداران محیط زیست، نگرانی‌های خود را از وضعیت جزایر،‌ تغییرات جوی و محیط زیست در فضای مجازی نیز نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.