پنجشنبه، ۰۸ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۲

خبرگزاری مهر ـ گروه فرهنگ و ادب: مرور اخبار فرهنگی این هفته را با خبری که دیروز چهارشنبه 7 خرداد در خروجی خبرگزاری…

خبرگزاری مهر ـ گروه فرهنگ و ادب: مرور اخبار فرهنگی این هفته را با خبری که دیروز چهارشنبه 7 خرداد در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت، آغاز می‌کنیم. این خبر، مربوط به عضویت علیرضا مختارپور در هیئت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حکم رئیس جمهور است.

از چندی پیش اخبار و زمزمه‌هایی مبنی بر رفتن محمدحسین ملک‌احمدی که اسفندماه 92 به دبیرکلی نهاد منصوب شد، از این نهاد منتشر می‌شد. در کنار این اخبار، مطالبی درباره انتصاب مختارپور در این سمت نیز شنیده می‌شد که با امضای حکم عضویت وی در هیئت امنای نهاد توسط رئیس جمهور، این خبر قوت بیشتری می‌گیرد.

حکم یادشده در تاریخ 1393/3/5 به امضای رئیس جمهور رسیده و به این ترتیب علیرضا مختارپور با پیشنهاد علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به مدت 4 سال، به عضویت در هیئت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درآمده است.

ابلاغ احکام 80 ناشر متخلف نمایشگاه کتاب

خبر ابلاغ احکام 80 ناشر که در نمایشگاه امسال کتاب تهران مرتکب تخلفاتی شده بودند، در این هفته منتشر شد. همایون امیرزاده رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره احکام صادره برای ناشرانی که در نمایشگاه امسال کتاب تهران مرتکب تخلف شده بودند، گفت: بر اساس آخرین آمار، 80 رای برای تخلفان ناشران داخلی و خارجی حاضر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صادر شد که این موضوع به صورت کتبی به این ناشران ابلاغ شده است.

به گفته رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران، از این تعداد 76 رای برای ناشران بخش داخلی و 4 رای برای ناشران بخش خارجی نمایشگاه امسال صادر شده است.

امیرزاده همچنین گفت: البته همه این ناشران از حضور در نمایشگاه سال بعد محروم نشده‌اند کما اینکه بعضی از آراء ناظر بر تعطیلی یک یا دو روزه غرفه‌ها در نمایشگاه و بعضی ناظر بر جمع‌آوری آثار از غرفه، بوده است. بعضی از ناشران متخلف نمایشگاه امسال هم از حضور در نمایشگاه‌های استانی کتاب در امسال و برخی هم از حضور در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران محروم شده‌اند.

سخنان مسجد جامعی در مورد تملک منزل سیمین دانشور توسط شهرداری

پس از اقدام شهرداری تهران مبنی بر تملک منزل سیمین دانشور و جلال آل‌احمد، به منظور بازسازی و تبدیل آن به خانه ادبیات، احمد مسجد جامعی که پیش از این نیز از مکان نگهدای اموال دانشور در انباری واقع در شهرداری منطقه یک بازدید کرده بود در گفتگو با خبرنگار مهر این اقدام را تایید کرده و آن را صحیح دانست. مسجد جامعی در حاشیه مراسم شعرخوانی جشنواره شعر فجر در این باره گفت: این کار شهرداری درست بود. بهتر از این بود که اجازه بدهیم خانه را خراب کنند و به جایش برج بسازند.

منزل سیمین دانشور و جلال آل‌احمد در حالی که از نظر قانونی و حکم دادگاه بدوی، یک سومش به لیلی ریاحی فرزند خوانده دانشور اختصاص پیدا می‌کند، در هفته‌های اخیر به صورت یکطرفه و در اقدام بحث برانگیز از سوی خواهر سیمین دانشور که رای دادگاه بدوی را قبول نداشته، به صورت یکطرفه و بدون جلب رضایت ریاحی با مبلغ 5 میلیارد تومان به شهرداری تهران واگذار شده است. همچنین شهرداری تهران نیز پس از اطلاع از شیوه اقدام ویکتوریا دانشور اعلام کرده که از پرداخت قسط دوم پول وی تا زمان تعیین تکلیف وضعیت این خانه جلوگیری می‌کند. با این حال تمامی وسائل این منزل اعم از تابلوها، کتاب‌ها، دستنوشته‌ها و سایر وسائل شخصی دانشور و آل‌احمد از سوی شهرداری جمع‌آوری و در انبای قرار داده شده است تاپس از بازسازی این منزل به آن بازگردانده شود.

معرفی مدیر جدید سرای اهل قلم

در این هفته همچنین مالک شجاعی جشوقانی به عنوان مدیر جدید سرای اهل قلم معرفی شد. به این ترتیب، نجفعلی میرزایی در حکمی، مالک شجاعی جشوقانی را به سمت مدیریت سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب منصوب کرد. شجاعی جشوقانی در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مدیریت سرای اهل قلم نمایشگاه را عهده‌دار بود.

مالک شجاعی جشوقانی دانش‌آموخته رشته فلسفه در مقطع دکتری از دانشگاه تهران است. وی پیش از این، سمت‌های همچون مدیریت مرکز فرهنگ و اندیشه جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران، عضویت در شورای فرهنگی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، ‌نماینده دبیرخانه شورای تحول در علوم انسانی، مجری و کارشناس گروه معارف اندیشه دینی شبکه چهار صدا و سیمای جمهوری اسلامی، دبیر فلسفه سرای اهل قلم، مدرس رشته فلسفه در دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده داشته است.

برگزاری تجلیل از رضا مقدسی در موسسه همشهری

نخستین جلسه تقدیر از فعالان مطبوعاتی انقلاب اسلامی با نکوداشت رضا مقدسی مدیر‌عامل سابق خبرگزاری مهر روز دوشنبه 5 خرداد در موسسه فرهنگی مطبوعاتی همشهری برگزار شد.

در این نشست که به عنوان نخستین جلسه تقدیر از فعالان مطبوعاتی انقلاب اسلامی برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین دکتر خاموشی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی عسگری مدیرعامل خبرگزاری مهر، امیرخوراکیان قائم مقام دفتر حفظ ونشر آثار رهبر معظم انقلاب، سید محمود دعایی مدیرعامل موسسه مطبوعاتی اطلاعات، حجت الاسلام محمدرضا زائری مدیر عامل موسسه فرهنگی سرچشمه و جمع زیادی از اهالی مطبوعات و فرهنگ و هنر کشور حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.