دوشنبه، ۲۶ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۵

پایگاه خبری روزنامه فرانسوی لوموند امروز یکشنبه نوشت: ارتش عراق موفق شد با ضد حمله های خود از پیشروی سریع نیروهای داعش به…

پایگاه خبری روزنامه فرانسوی لوموند امروز یکشنبه نوشت: ارتش عراق موفق شد با ضد حمله های خود از پیشروی سریع نیروهای داعش به طرف دیگر شهرهای این کشور جلوگیری کند و یا دست کم سرعت پیشروی آنها را کاهش داد.

به گزارش تسنیم، این نشریه فرانسوی با اشاره به اینکه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیروز همکاری با ایالات متحده آمریکا برای مقابله با گروه داعش را رد نکرده است،‌ اضافه کرد: ایران اعلام کرده است که مخالف هرگونه دخالت نظامی خارجی در عراق است.

لوموند در بخش دیگری نوشت: دولت عراق دیروز یکشنبه تاکید کرد که مناطق زیادی از خاک این کشور را از دست نیروهای داعش آزاد کرده است و نیروهای امنیتی این کشور که توسط گروه های عشایر و مردم داوطلب برای مقابله باداعش مسلح شده اند برخی شهرهای استان صلاح الدین را از دست تروریست ها خارج کرده اند.

از سوی دیگر شاهدان اعلام کردند که نیروهای پلیس محلی و داوطلبان مسلح موفق شدند عوامل داعش را از شهر دهلویه در ۹۰ کیلومتری بغداد بیرون برانند. به نوشته لوموند، مقامات عراق اعلام کردند که طرح وی‍ژه امنیتی برای دفاع از بغداد که به حال نیمه تعطیل درآمده و تمامی مغازه ها بسته اند و مردم در خیابان ها کمتر دیده می شوند، اتخاذ کرده است.

لوموند در ادامه گزارش خود نوشت:مردم شهرهای عراق به دلیل وحشی گری هایی که گروه داعش در سوریه مرتکب شده اند شهرها را ترک می کنند و به گفته مقامات سازمان بین الملل آوارگان نزدیک به ۴۰ هزار نفر از کرکوک و سامرا و بیش از ۵۰۰ هزار نفر موصل را ترک کرده اند.

بدنبال فراخوان آیت الله سیستانی مرجع با نفوذ شیعیان عراق از مردم برای مسلح شدن در مقابل داعش، هزاران داوطلب آمادگی خود را اعلام کردند و هزاران تن از مردم این کشور نیز دیروز با راهپیمایی در خیابان های بغداد داوطلب مقابله علیه نیروهای داعش شدند.

نوری مالکی نخست وزیر عراق اعلام کردکه تا ساعات دیگر تمامی نیروهای داوطلب به کمک نیروهای ارتش و امنیتی عراق خواهند پیوست و به مقابله با گروه تروریستی داعش خواهند پرداخت.

لوموند ادامه داد:‌ در همین حال ناو هواپیما بر آمریکایی ” یو اس اس جرج اچ. دبلیو. بوش” نیر برای تامین منافع خود در عراق در آبهای عراق در خلیج فارس پهلو گرفت.. این اقدام در پی فرمان چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا صورت گرفته است و این امکان را به فرماندهی منطقه این نیروهای آمریکایی می دهد که در صورت عملیات نظامی آمریکا برای حمایت از اتباع آمریکایی و منافع این کشور توان خود را بکار بگیرد.

این ناو هواپیما بر علاوه بر به مجهز بودن به هواپیمای شناسایی ” X-۴۷B” ،دو ناو جنگی و یک ناوشکن و یک ناوچه که این دو مجهز به پرتاب موشک هستند،‌ را همراه خود دارد. لوموند سپس به این موضوع اشاره کرد که هر چند رئیس جمهوری ایران اعلام کرده بود که اگر آمریکا برای مقابله با گروه ترویستی داعش واکنش نشان دهد ما برای همکاری در این زمینه فکر خواهیم کرد،‌ افزود: اما ایران فردای و پس از پهلو گرفتن ناوهواپیما بر آمریا در آبهای خلیج فارس،‌تهران مخالفت خودرا با هرگونه اقدام نظامی خارجی در عراق موردتاکید قرار داد.

در همین حال ” النوجیفی “فرماندار موصل که بدنبال حمله داعشبه اربیل کردستان عراق گریخته است در مصاحبه با روزنامه حریت چاپ ترکیه اعلام کرد که نیروی هوایی آمریکا و ترکیه می توانند پایگاه های داعش را در موصل هدف حملات هوایی قرار دهند و نه نیروهای این گروه مستقر در شهر موصل را.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.