چهارشنبه، ۰۸ مرداد ۹۹ - ۱۰:۳۶
جلوگیری از خودکشی

مصرف لیتیوم دارای مزایای زیادی است و یکی از آنها نیز جلوگیری از خودکشی برای افرادی است که مستعد این کار هستند. البته…

مصرف لیتیوم دارای مزایای زیادی است و یکی از آنها نیز جلوگیری از خودکشی برای افرادی است که مستعد این کار هستند. البته این کار باید با نظر پزشک انجام گیرد.

لیتیوم در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد و اگر مقدار آن کم باشد، برای سلامتی نیز مفید است. محققان اخیرا اعلام کرده‌اند که وجود این ماده در آب نرخ خودکشی در جامعه را کاهش می‌دهد.

از اثرات مثبت این عنصر روی سلامت روانی اطلاع داریم و بیشتر برای درمان اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با این وجود می‌دانیم که دوز بالای آن می‌تواند سمی باشد و برای افراد دردسر ایجاد کند و به همین علت امروزه تنها برای دارو و تحت نظر پزشک تجویز می‌شود.

بر اساس تحقیقات که شمار آن‌ها رو به افزایش است، لیتیوم که از منابع طبیعی بدست می‌آید، می‌تواند اثرات مفیدی داشته باشد. تعدادی از مطالعات اپیدمیولوژیک جوامع محلی با مقدار بالاتر از حد میانگین لیتیوم در منابع آب را مورد بررسی قرار داده‌اند و به این موضوع برده‌اند که میان سطح بالای لیتیوم و کاهش زوال عقل، خشونت و همچنین خودکشی رابطه وجود دارد.

چند ماه پیش دانشمندان دانشگاه میک‌گیل یک فرمولاسیون میکرودوز جدید از لیتیوم را به نمایش گذاشتند که پیشرفت بیماری آلزایمر را کند می‌کرد، البته هنوز این دارو در مرحله پیش از آزمایش‌های بالینی قرار دارد و نمی‌توان آن را روی انسان آزمایش کرد. حالا پژوهشگران چندین تحقیق در این زمینه را مورد بررسی قرار داده‌اند.

جلوگیری از خودکشی

جلوگیری از خودکشی

به گزارش New Atlas، در مقاله جدید ۱۵ پژوهش قبلی مورد بررسی قرار گرفته و یکی از نویسندگان آن اعلام کرده:

«تحلیل تمام شواهد موجود یافته‌های قبلی را تایید می‌کند و از ارتباط قابل توجه میان میزان بالای لیتیوم در آب و نرخ پایین خودکشی خبر می‌دهد. هم اکنون سطح لیتیوم موجود در آب آشامیدنی بسیار پایینتر از میزانی است که در داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با این حال فرد با مصرف آب برای مدت زمان بسیار طولانی‌تری این ماده را دریافت می‌کند.»

در نهایت این پژوهش نشان می‌دهد که افزودن مقدار کمی لیتیوم به منابع آب محلی می‌تواند سلامت روانی جامعه را افزایش دهد، همانگونه که برای بهبود وضعیت دندان مردم از مقداری فلوراید در آب استفاده می‌شود. با وجود چنین موضوعی، هنوز دوز مناسب آن را نمی‌دانیم و در آینده باید تحقیقات و آزمایش‌هایی در این زمینه صورت بگیرد.

یکی از پیشنهادات اخیر در این زمینه، اضافه کردن این عنصر به آب آشامیدنی افرادی است که بیش از سایرین تمایل به خودکشی دارند که برای مثال می‌توان به ملوانان ناوهای جنگی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.