سه شنبه، ۱۳ خرداد ۹۳ - ۰۹:۵۸

به گزارش خبرنگار ایرنا، پروفسور محمد نقی زاده روز سه شنبه در همایش علمی اقتصاد و فرهنگ با رویکرد تجربیات ژاپن که در…

به گزارش خبرنگار ایرنا، پروفسور محمد نقی زاده روز سه شنبه در همایش علمی اقتصاد و فرهنگ با رویکرد تجربیات ژاپن که در دانشگاه یاسوج برگزار شد، افزود: در کشورهای پیشرفته دنیا از جمله ژاپن با راه اندازی صنایع تبدیلی از نفت مشتقات متعددی تولید و با ارزش افزوده در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می رسد که این امر در ایران نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا از فروش نفت خام جلوگیری شود.

وی با اشاره به برخی مسایل در زمینه توسعه اقتصادی ژاپن در دوران های مختلف، بیان کرد: برای ژاپنی ها نفت تنها یک انرژی نیست بلکه فرصتی ارزشمند برای ایجاد اشتغال به شمار می رود.

نقی زاده با اشاره به اینکه یکی از اصول اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب در وابسته نبودن به صادرات ملی نهفته است، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی باید در بازه زمانی چند ساله دولت را از فروش و صادرات نفت خام منع و از طریق استحصال مشتقات آن برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال استفاده کند.

استادیار دانشگاه کیوتوی ژاپن عنوان کرد: عمده ترین کار اقتصادی ژاپن در زمینه تولید و افزایش فرصت های شغلی در تمام حوزه ها بوده به نحوی که حداقل نرخ بیکاری در این کشور سه و نیم درصد است.

نقی زاده با بیان اینکه هیچگونه الگوی توسعه ای جهانشمولی در دینا وجود ندارد، ابراز داشت: در جهان سرمایه داری کشورهایی نظیر ژاپن، انگلیس، فرانسه و آمریکا هر کدام با بکارگیری متغیرها و شاخص هایی پیشرفت کرده اند.

استاد ممتاز دانشگاه میجی گاکواین ژاپن به اقتصاد ژاپن در دوران فئودالیسم اشاره کرد و افزود: انقلاب نرم افزاری سخت کوشی در مقابل انقلاب سخت افزاری صنعتی از جمله راهکارهای پیشرفت این کشور بوده است.

نقی زاده کار تولیدی به عنوان یک تکلیف (برتری ریاضت کشی این جهانی بر ریاضت کشی آخرت گرا) را از سایر تفکرات ژاپنی ها دانست که زمینه توسعه اقتصادی را برای آنان فراهم کرده است.

وی سنت جمعی (حاکمیت آزادی فرد در چارچوب اراده عمومی) در مقابل سنت فردگرایی غرب را نیز از شاخص های موفقیت ژاپنی ها در عرصه اقتصادی اعلام کرد و گفت: تشویق به تولید، توزیع و مصرف کالاهای محلی در این کشور رواج گسترده ای دارد.

نقی زاده بیان کرد: از دوران کودکی به ژاپنی ها آموزش داده شده که باید از کالاهای محلی استفاده کنند و این امر به عنوان یک فرهنگ بین آنان نهادینه شده و نقش مهمی را در توسعه اقتصادی این کشور ایفا کرده است.

وی ظن قوی به طبقه غیرمولد تجار و قرار دادن آنان در پایین ترین طبقات اجتماعی را از برنامه های ژاپن در دوران فئودالیسم دانست که به رشد اقتصادی این کشور کمک شایانی کرده است.

نقی زاده تمایل به رعایت نظم و انضباط و صبر و شکیبایی را از ویژگی ها مردم ژاپن دانست و اظهار کرد: ژاپنی ها با رعایت این اصول در بلندمدت به اهداف خود دست می یابند در صورتی که در ایران بسیاری از کارها با شتاب و بدون نظم انجام می شود.

در این همایش از سوی سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به پاس خدمات پروفسور محمد نقی زاده لوح سپاس و هدایای ارزنده ای به وی اهدا شد.

671/7533

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.