یکشنبه، ۲۶ بهمن ۹۳ - ۰۴:۰۰

به گزارش میهن پست – بسیاری از مردم چرب شدن همیشگی موها را دوست ندارند و در پی شیوه های مفید برای از…

به گزارش میهن پست – بسیاری از مردم چرب شدن همیشگی موها را دوست ندارند و در پی شیوه های مفید برای از بین بردن این مشکل هستند.توصیه های زیر الگوی خوبی برای این اشخاص خواهد بود.
– موها را به فواصل کوتاه بشویید، اما نه هر روز! شست و شوی روزانه، چربی موها را زودتر از زمان معمول از بین می‌برد و باعث می‌شود موها برای جبران چربی از دست رفته بیش از قبل اقدام به تولید چربی کند. اگر شما بهصورت طبیعی دارای موهای چرب هستید، توصیه می‌شود که موهای خود را هر ۲ یا ۳ روز یک بار بشویید.

راه کارهایی برای جلوی گیری از چرب شدن مو

راه کارهایی برای جلوی گیری از چرب شدن مو

شامپویی بیابید که مختص موهای چرب تولید شده است. بهترین نوع شامپو، شامپویی است که چربی اضافه را بدون اینکه موهایتان را خشک کند از بین ببرد. شاید نیاز باشد چند بار سعی و خطا کنید تا شامپوی خوب و سازگاری بیابید، همچنین می‌توانید از آرایشگرتان نیز در این مورد مشورت بگیرید.

یک بار در ماه از شامپوهای شفاف کننده استفاده کنید. این شامپوها ساخته شده‌اند تا هرگونه آثار و رسوبات چربی موها و محصولات آرایشی موها را از بین ببرند. از این نوع شامپو به عنوان شامپوی روزانه  خود استفاده نکنید، چرا که ممکن است چربی موهای شما را از بین ببرد و آن را تحریک کند تا چربی بیشتری تولید کند. در عوض، برای شست و شوی روزانه موهای خود از یک شامپوی ملایم استفاده نمایید تا موهای شما را از چربی مورد نیازش محروم نکند.

– حواستان به نرم کنندهها باشد. از مالیدن نرم کننده به ریشه موهایتان خود داری کنید، چرا که  پوست سر پس از گذشت چند ساعت از شست و شو خودش چربی تولید کرده و ریشه موها را مرطوب می‌کند. نرم کننده در‌واقع بخش‌های انتهایی موهای خشک را تغذیه می‌کند، بنابراین سعی کنید فقط به نیمه پایینی موهایتان آن را بمالید.
اگر موهای شما به سادگی ژولیده می‌شود، به آن چیزی بمالید که خاصیت نرم کنندگی دارد ، مثلا مقدار خیلی کمی روغن زیتون تاثیر خیلی خوبی دارد. به‌قدری که کف دستانتان کمی براق شود، روغن زیتون ریخته، سپس به موهای دور از پوست سرتان بمالید.

اگر موهای شما خیلی چرب است، ممکن است به نرم کننده احتیاجی نداشته باشید. اگرچه بد نیست که انتهای موهایتان را نرمکننده بمالید تا از خشک شدن آن جلوگیری کند.

– حواستان به محصولات آرایش موهایتان که استفاده می‌کنید باشد. مقدار زیادی از این محصولات استفاده نکنید، اگر نه وزن موهای شما زیاد شده و اضافات این محصولات روی سرتان ته نشین می‌شود. از ژلهای کرمی استفاده نکنید، چرا که حتی زمانی که موهایتان چرب نیست آن را چرب نشان می‌دهند.

راه کارهایی برای جلوی گیری از چرب شدن مو

راه کارهایی برای جلوی گیری از چرب شدن مو

مراقب محصولاتی که درخشندگی زیادی به موهایتان می‌دهند باشید. استفاده از این محصولات برای کسانی که موهای چرب دارند می‌تواند موها را چرب تر نشان دهد.

– فقط زمانی موهای خود را شانه کنید که نیاز است. موهایتان را بیش از حد شانه نکنید، چرا که این کار غدد چربی پوست سر را تحریک کرده و به احتمال زیاد تولید چربی بیشتر خواهد شد.

– سعی کنید مدام به موهایتان دست نزنید! مخصوصا پس از پخت و پز یا خوردن غذاهای چرب، چرا که ممکن است چربی غذا را به موهایتان منتقل کنید. همچنین زمانی که می‌خواهید آرایش کنید، موهایتان را به پشت جمع کنید و با انگشتانی که به لوازم آرایش مالیده شده به موهایتان دست نزنید. همچنین با دست نزدن مداوم به موهایتان، آن را پاکیزه نگاه دارید و برای مرتب کردن آن به جای دستانتان از یک شانه استفاده نمایید.

– موهایتان را با آب گرم بشویید و سپس با آب سرد آبکشی کنید تا کوتیکلهای موها بسته شده و درخشان شود. آب داغ، چربی موها و پوست سرتان را از بین می‌برد و باعث می‌شود تا دوباره پوست سرتان چربی ترشح کند. این اتفاق باعث می‌شود موهایتان چرب و کارتان برای شانه کردن و مدل دادن سخت شود.

در آبکشی نهایی مقدار کمی سرکه را تست کنید! از ۱ قاشق سوپخوری به ازای هر ۲۳۶ میلی لیتر شروع کنید.

– انتهای نامرتب موهایتان را مرتباً اصلاح کنید. این کار از آسیب رسیدن به موها جلوگیری کرده و موهایتان را پر پشت و ضخیم‌تر نشان می‌دهد.

– راهی را برای زمانهایی که باید سریع از خانه خارج شوید و موهایتان چرب است پیدا کنید. می‌توانید از پودر بچه یا شامپوی خشک استفاده کنید تا موهایتان کمتر چرب بهنظر بیاید. به سادگی آنرا به ریشه ی موهایتان زده، سپس موهای خود را شانه کنید. اما حواستان باشد مقدار زیادی پودر نزنید، چرا که سفیدیهایی روی موهایتان نمایان خواهد شد.

– موهای خود را به دور از پیشانیتان سشوار بکشید. پیشانی شما می‌تواند یک ناحیه  چرب از پوست سرتان باشد. بنابراین دور نگاه داشتن موها از پیشانی به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید موهایتان چربی را از پوست شما جذب نمی‌کند.

اگر نمی‌خواهید موهای خود را سشوار بکشید، موهای خود را به دور از صورتتان جمع کرده و ببندید تا به صورت طبیعی خشک شود، پس در حین خشک شدن از صورتتان در مانده است. – موهایتان را مرتبا صاف نکنید. صاف کردن مو چه با استفاده از اتوی مو و چه با استفاده از فرایندهای شیمیایی کاملا به موهای شما آسیب می‌رساند. گرمای تولید شده توسط اتوهای مو ممکن است باعث شود موهای شما چربی تولید کند، و از آنجا که شما موهایتان را لمس می‌کنید تا صاف کنید، ریسک این اتفاق بیشتر نیز می‌شود.

نکات مهم

راه کارهایی برای جلوی گیری از چرب شدن مو

راه کارهایی برای جلوی گیری از چرب شدن مو

برای درخشانتر کردن موهایتان، مراقب ترکیبی به نام سیلیکون در سرم و کرم‌هایی باشید که از داروخانه ها تهیه می‌کنید. سعی کنید محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی سیلیکون نیستند، سیلیکون وزن مو را زیاد کرده که به ریزش مو کمک میکند.

اگر بالای موهایتان چرب و انتهای موها خشک است، ابتدا به موهایتان نرم کننده بمالید و سپس از شامپو استفاده کنید. با این کار هم موهایتان نرم خواهد شد و هم دیگر چرب نخواهد بود.

رنگ و فر کردن مداوم موها در دراز مدت به موهای شما آسیب می‌رساند. صاف کردن موهای فر بدون استفاده از محافظ مو در برابر گرما می‌تواند صدمات زیادی به موها وارد کند. حواستان باشد که چقدر و با چه حرارتی اتوی مو می‌کشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.