دوشنبه، ۱۶ بهمن ۹۶ - ۰۲:۱۳
جمجمه خندان

جمجمه خندان 3 هزار ساله‌ ای در نورث‌ آمبرلند انگلیس توسط باستان شناسان کشف شده است که انگار متعلق به مرد جذابی از…

جمجمه خندان 3 هزار ساله‌ ای در نورث‌ آمبرلند انگلیس توسط باستان شناسان کشف شده است که انگار متعلق به مرد جذابی از دوره عصر برنز بوده است. این جمجمه خندان در کنار مجموعه‌ ای از استخوان در یک زمین کشاورزی در نورث‌آمبرلند ، شهری در شمال شرقی انگلستان، پیدا شده است که به گفته محققان متعلق به مردی جذاب با لبخندی زیبا از عصر برنز است.

این جمجمه خندان 3 هزار ساله در یک گودال تدفینی ، یک ساختار سنگی تابوت مانند در حالی و در یک مزرعه پیدا شده است که صاحب این زمین کشاورزی در حال آماده کردن زمین برای کشت بوده است که به طور اتفاقی متوجه این گودال تدفینی می‌شود.

جمجمه خندان

سانیتا نزیرویک ، متخصص پزشکی قانونی دانشگاه دربی ، که جمجمه خندان و استخوان‌ های تازه کشف شده را مورد بررسی قرار داده  تا اطلاعات بیشتری درباره صاحب آن ها به دست آورد که متوجه نکته جالب توجهی شده است و این که ، نزیرویک که تاکنون بقایای هزاران نفر را آنالیز کرده است اما تقارن  جمجمه خندان و استخوان های این مرد عصر برنز باعث شگفت او شد.

وی در خصوص این جمجمه خندان می‌گوید:

آنالیزهای جمجمه خندان و استخوانی نشان می‌دهد که این مرد فوق‌العاده جذاب بوده و لبخند زیبایی هم داشته است. با توجه به دوره‌ای که این مرد در آن زندگی می‌کرده، داشتن دندان‌هایی به این زیبایی حیرت‌آور است و موضوع دیگر نیز دندان‌ های این مرد عصر برنزی است که در عین ناباوری دندان های او بسیار بهتر از دندان‌ های اکثر افراد امروزی است.

جمجمه خندان

بنابراین یافته‌ های اخیر با دانش عمومی درباره اسکلت‌های عصر برنز تناقض دارد. اسکلت‌های عصر برنز معمولا دندان‌های کرم‌خورده دارند که ناشی از رژیم غذایی سخت و بهداشت دهانی پایین است و البته با این حال این مرد باستانی نورث‌ آمبرلندی نه تنها دندان‌ هایی سالم و زیبا داشته که بلکه صورت خوش سیمایی هم داشته است.

متخصصان پزشکی قانونی می‌توانند با بررسی پنج نقطه روی جمجمه فسیل، جنسیت آن را مشخص کنند که این پنج نقطه شامل ابرو، چانه، خط صورت و پشت سر می‌شود.

جمجمه خندان

سن این مرد عصر برنز در حین مرگ حدود 17 تا 21 سال بوده است. همچنین براساس اندازه‌گیری‌های استخوان درشت نی، قد این مرد خوش سیما 1/72 تا 1/79 سانتی‌ متر بوده و البته غیر ممکن است که بتوان مشخص کرد این مرد چگونه مرده است چراکه روی استخوان‌های او هیچ اثری از ضرب و شتم وجود ندارد.

با توجه به این که استخوان‌های این مرد در یک گودال تدفینی و پیچیده شده در پتوی موی دم اسب پیدا شده، محققان حدس می‌زنند که فرد مهمی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.