شنبه، ۲۸ اسفند ۹۵ - ۰۳:۰۴
جمجمه قدیمی

گروهی از باستان شناسان چینی در مرکز این کشور  قسمت هایی از دو جمجمه قدیمی انسان را کشف کرده اند که احتمال می…

گروهی از باستان شناسان چینی در مرکز این کشور  قسمت هایی از دو جمجمه قدیمی انسان را کشف کرده اند که احتمال می رود این جمجمه های قدیمی متعلق به گونه ای ناشناس از انسان ها باشد . در ادامه برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید .

جمجمه قدیمی کشف شده در چین از ۱۰۵ هزار تا ۱۲۵ هزار سال قدمت دارد و ظاهر این جمجمه ترکیبی متمایز است از ویژگی‌ های انسان و نئاندرتال‌ ها . این جمجمه  نخسیتن بار در  یک حفاری در لینگ جینگ در شهرستان شوچانگ در استان هنان و بین سال‌ های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ کشف شده است .

اما نکته عجیب اینجاست که حالا پس از گذشت دو سال از کشف این جمجمه قدیمی هیچ آنالیزور دی ان ای موفق به ارائه نمونه از جمجمه نشده است و دانشمندان اعلام کرده اند که در حال حاضر قادر به هیچ گونه تعیین هویت در این باره نیستند به همین دلیل آنها این جمجمه قدیمی را  هوموی باستانی نامیده اند.

محققان آکادمی علوم چین در پکن و دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس در حال کار بر روی این جمجمه قدیمی  هستند . آن ها این جمجمه را موزائیکی از ویژگی‌ ها معرفی کرده اند و به گفته آن ها  این جمجمه‌ ها الگوی تکامل انسان از نظر ریخت شناسی را در اوراسیای شرقی نشان می‌ دهد. بعضی از ویژگی‌ ها نیز موروثی و شبیه به انسان‌ های اوراسیای شرقی نخستین است، برخی دیگر از این ویژگی‌ ها انشقاق یافته و مشترک با انسان‌ های معاصر یا گونه‌ های بعدی انسان است که در مکانی دیگر به جز اوراسیا ساکن بودند و برخی از ویژگی‌ ها نیز شباهت نزدیکی به نئاندرتال‌ ها دارد.

از دیگر ویژگی های این جمجمه قدیمی می توان به مغز های بزرگ آن اشاره کرد که او را از هومو ارکتوس ها و سایر گونه های انسانی متمایز می سازد . این جمجمه ممکن است برای یک گونه شناخته نشده از انسان ها بوده و یا شاید هم یک انسان باستانی جدید که حداکثر تا صد هزار سال پیش روی زمین می زیسته اند .

در حال حاضر بزرگ‌ ترین نگرانی دانشمندان در این است که آنها باید بتوانند یک تحلیل آزمایشگاهی موفق  را روی جمجمه اجرا کنند . چیزی که تا کنون عملی نشده است . دانشمندان امیدوارند که در آینده  طی پژوهش‌ های خود بتوانند DNA را از این جمجمه قدیمی استخراج کرده و یا اینکه حداقل گونه‌ های مشابه دیگر را کشف کنند .

کریس استرینگر پروفسور موزه تاریخ طبیعی لندن نیز درباره کشف جمجمه قدیمی انسان گفت :

این جمجمه‌ فاقد دندان است پس بنابراین قادر به مقایسه مستقیم آنها با دندان‌ های بزرگ کشف شده از غار دنیسووا نیستیم و تنها می توانیم به نتایج دی ان ای امیدوار باشیم .

بسیاری از دانشمندان معتقد هستند این جمجمه با گونه دنیسووا ها مرتبط بوده و در حال حاضر  نیز تنها سندی که در ارتباط آنها وجود دارد  توالی DNA گرفته شده از استخوان انگشت و دندان یک دنیسووا با این جمجمه است .

باهم در میهن پست تصاویری از این جمجمه قدیمی را تماشا خواهیم کرد .

[highlight]منبع [/highlight]: ancient

یک دیدگاه برای “جمجمه قدیمی متعلق به گونه ای ناشناس از انسان ها در چین کشف شد”

  1. رخساره گفت:

    جالب بود..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *