سه شنبه، ۲۱ فروردین ۹۷ - ۰۸:۵۳
جملات ممنوعه

جملات ممنوعه ای که در زندگی مشترک نباید بین زوجین رد و بدل شود کم نیست اما مواردی هست که به دلیلی شرایط…

جملات ممنوعه ای که در زندگی مشترک نباید بین زوجین رد و بدل شود کم نیست اما مواردی هست که به دلیلی شرایط زندگی انسان همواره ممکن است بر سر زبان بیاید. بنابراین برای آنکه یک بحث لفظی بین زوجین، تبدیل یکوضعیت تنش آمیز نشود، برخی جملات و رفتارها را هرگز نباید به کار برد. امروز در میهن پست به هفت جملات ممنوعه و نامناسب که عموما بین زوج‌ ها رد و بدل می‌شود اشاره خوهیم کرد که رعایت آن می توان باعث ایجاد آرامش در خانواده شود.

دیگه نمی‌توانم به تو اعتماد کنم : این نوع جملات تاثیرگذار و شدید،که اتفاقا در لیست جملات ممنوعه ما قرار دارد ، قطعا بی‌خطر نیستند. متخصصین معتقدند افرادی که زیاد رنج کشیده‌اند، تمایل بیشتری به صدمه زدن به دیگران دارند و به تدریج به سمت آن می‌روند. جملاتی که پایه واساس زندگی مشترک را مورد حمله قرار می‌دهند و جملات توهین‌آمیز و بی‌ارزش‌کننده، که عشق میان زوجین را نابود می‌کنند. گفتگوهای اینچنین، که از حد می‌گذرند، نشانه‌ای قوی از خستگی و دلزدگی در رابطه هستند ولی به هیچ وجه جملاتی سازنده نیستند. در مبارزه‌ای که در پایان یک طرف برنده و یک طرف بازنده است، طرفین میدان را به طرز وحشتناکی ترک خواهند کرد.

جملات ممنوعه

تو به من گوش نمی‌کنی : معمولا خشم منجر به رودخانه‌ای از سرزنش می‌شود. گاهی نیاز به تخلیه کردن خشم برای کسب آرامش اعصاب، اجتناب‌ناپذیر است، ولی این کار گاهی شرایط را به بن‌بست هدایت می‌کند. هیچ یک از طرفین، دیگر به طرف مقابل گوش نمی‌دهد. انگار هرکس با خودش حرف می‌زند و هیچ چیز بهتر نمی‌شود. بهتر است به جای این کار، به نوبت به صحبت طرف مقابل گوش فرا دهید و در بیشتر موارد، به طرف مقابل ۱۰ دقیقه فرصت بدهید تا پاسخ بدهد و سپس شما صحبت کنید.

تو شغلت را به خانواده ترجیح می‌دهی : از دیگر جملات ممنوعه ای که نباید بین زوجین رود و بدل شود همین جمله است . چرا که در بین رایج‌ ترین سرزنش‌ ها بین زوج‌ ها، عدم تعادل بین زمان صرف شده برای کار و زمان در نظر گرفته شده برای امور شخصی، معمولا موضوع بحث است. البته بحث در مورد این موضوع اصلا ممنوع نیست اما نه به هر شکلی. حتما باید لحن متهم کردن و سرزنش از جملات شما دور باشد. این نحوه رفتار اینطور القا می‌کند که حق کاملا با شماست و طرف مقابل اشتباه می‌کند. در حالی که شما و طرف مقابل چیزها را به شکل یکسان نمی‌بینید چون میزان حساسیت شما متفاوت است و شما نمی‌دانید این موقعیت توسط طرف مقابل چگونه درک می‌شود و معمولا متفاوت است.

جملات ممنوعه

مادرت غیرقابل تحمله : یکی از حساس ترین جملات ممنوعه اظهار نظرهای بی مورد و حتی بی موقع در مورد خانواده همسر و بخصوص مادر همسر است. در چنین مواردی هر چند به آن می‌خندیم ولی از حساسیت آن کم نمی‌شود. این بحث، زوج‌ها را به خشونت‌آمیزترین اتهامات می‌کشاند، چون به باارزش‌ترین افراد زندگی‌شان مربوط می‌شود. به جای آنکه بگویید”مادر تو… است” چرا سعی نمی‌کنید بگویید: “من نیاز دارم به من بیشتر اهمیت بدهی تا به مادرت” همواره جملات خود را از حالت اتهام به حالت اطلاع‌رسانی تبدیل کنید. این روش کلیدی برای داشتن یک بحث سازنده است.

در خانه هیج کاری نمی‌ کنی : تقسیم کارهای خانه، دلیل دیگری برای کشاندن زوج‌ها به رینگ بوکس است. دوباره اینجا هم استفاده از “تو” با لحن تهاجمی، اصلا سازنده نیست، چون باز هم لحن سرزنش و متهم کردن را القا می‌کند، سرزنش مثل کود برای زمینی است که در آن بحث ریشه خواهد کرد. به جای استفاده از جملات متهم‌کننده مانند “تو هیچ‌ وقت وقتی که باید باشی، نیستی” بهتر است خود را کنترل کنید و عصبانیت خود را با جملات حاوی “من” بیان کنید. مثلا، “من نیاز دارم که به من کمک کنی” یا “من از این رفتار تکراری تو خسته شدم.”

جملات ممنوعه

تو یک احمق هستی : از جملات ممنوعه دیگری که واقعا برای خیلی از زوجین غیر قابل تامل است ، احمق فرض کردن طرف مقابل است. این جمله تهاجمی و بی‌ ارزش‌کننده، مانند یک سیلی، مخرب است. هنگام بحث، کلمات و جملات خود را زیر نظر بگیرید. برخی عادت دارند از سخنان ملایم استفاده کنند و هرگز از الفاظ رکیک و زشت استفاده نکنند ولی برخی همواره لحن و سخنانی وحشیانه و بی‌رحمانه را به کار می‌برند. این افراد اصلا ارزیابی نمی‌کنند که شنیدن این جملات تا چه حد برای طرف مقابل سخت است. یک جمله و یک لحن همواره برای افراد مختلف یک مفهوم را ندارد و چگونگی تعبیر آن، کاملا بستگی به سابقه روابط بین دو فرد دارد.

تو هیچ وقت هیچی نمی‌فهمی : امروزه استفاده از پیغام‌های متنی، یکی از گزینه‌ها برای بحث بین زوج‌ها است. چون طرف مقابل روبروی شما نیست، استفاده از هر لحنی آزاد است. اشکال این روش آن است که تغییرات چهره و صدای طرف مقابل دیگر درک نمی‌شود و به همین دلیل، ممکن است نوشته‌ها به شکل نادرست تعبیر شوند و اغلب ممکن است منجر به پاسخ‌های شدید شود. بحث از طریق پیغام‌های متنی، به روابط صدمه می‌زند، بهتر است برای رسیدگی به موضوعات حساس به صورت حضوری بحث انجام شود.

12 دیدگاه برای “جملات ممنوعه ای که در زندگی مشترک نباید بین زوجین رد و بدل شود ؟”

 1. سنبل گفت:

  این جمله ها خیلی خطرناکن

 2. بنفشه گفت:

  ازاردهنده هستن

 3. سهیلا گفت:

  ترک کردن این جملات یه مهارته

 4. سارینا گفت:

  مهمترین جمله ممنوعه که باید ترک بشه بنظرم مادرت… خانوادت هستن

 5. مرد کوچک گفت:

  وقتی حرمتها شکسته بشه گفتن این جمله ها آسون میشه

 6. روزبه گفت:

  توی زندگی مشترک گذشت لازمه وگرنه همه این حرفارو میزنن

 7. بهرنگ گفت:

  دعوا نمک زندگیه این چیزا پیش میاد

 8. حیفا گفت:

  بدتر ازینا هم میگن کجاشو دیدی

 9. غزاله گفت:

  اگه این جملات رو بشه ترک کرد و نگفت تقریبا ۴۰ ۵۰ درصد ارامش خونه برمیگرده و حفظ میشه

 10. آماندا گفت:

  قابل توجه خیلیا

 11. رشید گفت:

  رعایت این نکات خیلی سخته آیا؟

 12. گفتاری گفت:

  ممنون از راهنماییهاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *