سه شنبه، ۲۹ مهر ۹۳ - ۰۱:۴۴

به گزارش خبرنگار مهر، مجمع سالیانه پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح استان قزوین ظهر سه شنبه با حضور محمد مصدق معاون قضائی…

به گزارش خبرنگار مهر، مجمع سالیانه پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح استان قزوین ظهر سه شنبه با حضور محمد مصدق معاون قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ایوب رحیمی معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین، جمال انصاری رئیس کل دادگستری استان، حجت الاسلام صادقی نیارکی دادستان، امیر شهری فرمانده تیپ 16 زرهی استان قزوین و جمعی از فرماندهان عالی رتیه سازمان نیروهای مسلح استان قزوین برگزار شد.

محمد مصدق در این مراسم اظهارداشت: امسال دومین سال از چهارمین برنامه پنج ساله پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح است که اهمیت آن بر هیچ یک از ارکان نیروهای مسلح پوشیده نیست.

وی افزود: سازمان قضائی نیروهای مسلح  همه ساله با مشورت مسئولین استان ها، موضوعی را انتخاب کرده و در پایان سال آن را به صورت کتابی درمی آورد تا نیروهای مسلح با استفاده از آن جرایم خود را به حداقل برسانند.

مصدق بیان کرد: امسال موضوع ضرب و جرح به عنوان بحث عنوان مجرمانه نیروهای مسلح مطرح است که امیدواریم با طرح این موضوع این عنوان مجرمانه در بین نیروهای مسلح کاهش پیدا کند.

این مسئول با بیان اینکه منظور از ضرب و جرح در نیروهای مسلح درگیری فردی نظامی با سوء نیت پیشین با فرد نظامی دیگر و یا مردم است گفت: از منظر جرم شناسی مهم ترین بحث این است که چرا یک فرد نظامی  باید عمل ضرب و جرح را انجام دهد تا به حیثیت خود و نیروهای مسلح خدشه وارد کند.

معاون قضائی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: ایراد ضرب و جرح در جامعه یا اولین و یا دومین عنوان مجرمانه است که این ایراد در سطح نیروهای مسلح در جای سوم قرار دارد و در این بین استان قزوین با آمار سه درصد ضرب و جرح عملکرد قابل قبولی داشته است.

مصدق بیان کرد: سال 92 نسبت به سال 91 شاهد افزایش 12 درصدی ایراد ضرب و جرح بوده ایم که این موضوع در سال 91 نسبت به سال 90 تنها 7 درصد رشد داشته است.

وی افزود: استان قزوین در سال 92 نسبت به سال 91 شاهد کاهش 47 درصدی بوده است که این موضوع می تواند باعث افتخار و سربلندی نیروهای مسلح استان قزوین باشد.

مصدق با بیان این که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سالم ترین نیروهای مسلح جهان هستند خاطر نشان کرد : آمار ذکرشده نه به این معناست که کمیت جرم ها در نیروهای مسلح زیاد است بلکه بدان معناست که نیروهای مسلح حتی یک جرم را هم زیاد می داند و معتقد است عنوان مجرمانه باید به صفر برسد.

این مسئول گفت: حتی اگر یک مورد هم جرم در بین نیروهای مسلح دیده شود مردم بدبین می شوند و اعتماد خود را به نیروهای مسلح از دست می دهند لذا باید عنوان مجرمانه در نیروهای مسلح به صفر برسد.

معاونت قضائئ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اظهارداشت: انسان از پنج بعد اعتقادات، احساسات و عواطف، خواسته و اراده، گفتار و عملکرد و کردار تشکیل شده است و بعد چهارم و پنجم زمانی محقق می شود که سه بعد اول محقق شده باشد بنابراین برای کاهش عنوان مجرمانه سه بعد اول را باید مورد هدف قرار دهیم و با کار روی آن مانع از به وجود آمدن بعدهای چهارم و پنجم که در این جا منظور ضرب و جرح است شویم.

وی همچنین یکی دیگر از راهکارهای کاهش عناوین مجرمانه در نیروهای مسلح را بالا بردن ضریب هوشی اخلاقی در بین سربازان و کارمندان نیروهای مسلح توصیف کرد و گفت: همدلی، وجدان، خویشتن داری، احترام به یک دیگر، تفاهم، انصاف و بردباری مهم ترین شاخصه های راهکار بالابردن هوش اخلاقی است که موجب کاهش عناوین مجرمانه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.