یکشنبه، ۳۰ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۷

‌جنگل‌های قلاجه در استان کرمانشاه یک منطقه حفاظت شده توسط سازمان محیط زیست است که جانداران مختلفی در آن زیست می‌کنند. به گزارش…

‌جنگل‌های قلاجه در استان کرمانشاه یک منطقه حفاظت شده توسط سازمان محیط زیست است که جانداران مختلفی در آن زیست می‌کنند.

به گزارش خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، منطقه حفاظت شده جنگلی قلاجه در حد فاصل شهرستان‌های گیلانغرب و اسلام‌آبادغرب از توابع استان کرمانشاه قرار دارد.

مساحت این منطقه 42 هزار و 607 هکتار است و از سال 1378 خورشیدی به عنوان منطقه حفاظت شده توسط سازمان محیط زیست کشور معرفی شده است.

منطقه حفاظت شده قلاجه از نظر توپوگرافی وضعیت کوهستانی دارد. میانگین دمای سالانه آن 13 درجه سانتی‌گراد و میانگین بارش سالانه این منطقه 500 میلی‌متر است و از اقلیم‌های نیمه خشک و معتدل برخوردار است.

وجود جنگل‌های وسیع و باارزش بلوط ایرانی، از ویژگی‌های بارز این منطقه محسوب می‌شود.

از گونه‌های گیاهی این منطقه زبان گنجشک، گلابی وحشی، بادام کوهی، شیرین بیان، انواع گندمیان، زالزالک، بنه و کیکم است.

جانورانی که در این منطقه زندگی می‌کنند عبارتند از؛ بز، پازن، پلنگ، تشی، گربه جنگلی، خرگوش، کفتار، شغال، گرگ، روباه، خرس قهوه‌ای، خوک، کبک، انواع عقاب، دلیجه، یله مار، گرزه مار و مار کوتوله پارسی.

‌در تابستان سال 1391 خورشیدی دو رأس گوزن زرد جهت احیای این گونه‌ جانوری در معرض انقراض، از منطقه حفاظت شده دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد به منطقه حفاظت شده قلاجه انتقال یافتند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *