یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۱:۳۲

همایون حائری در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت تولید و مصرف برق در آستانه فصل تابستان، گفت: همزمان با فرا رسیدن فصل…

همایون حائری در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت تولید و مصرف برق در آستانه فصل تابستان، گفت: همزمان با فرا رسیدن فصل تابستان متوسط مصرف برق کشور هم حدود 12 درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه با وجود افزایش 12 درصدی مصرف برق کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تولید هم حدود 9 درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: فرا رسیدن گرمای زودرس منجر به رشد قابل توجه مصرف برق در استان‌های کشور شده است.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام گرفته از سال گذشته تاکنون به منظور تعمیر شبکه تولید و انتقال برق کشور، اظهار داشت: در شرایط فعلی نیروگاه‌های و شبکه انتقال برق به منظور تامین پایدار و مطمئن برق مشترکان در آمادگی کامل قرار دارد.

وی همچنین خواستار صرفه جویی مردم در مصرف برق شد و افزود: قطعا با مدیریت مصرف برق توسط مشترکان فصل تابستان بدون خاموشی پشت سر گذاشته می شود.

حائری در ادامه یکی از مهمترین دلالی رشد پیک مصرف برق تابستانی کشور را سامانه‌های سرمایشی عنوان کرد و افزود: حدود 16 تا 17 هزار مگاوات افزایش مصرف برق تابستانی مربوط به سامانه های سرمایشی بوده که در کل جهان بی سابقه است.

مدیر عامل توانیر در پاسخ به این سوال مهر که چرا افزایش قیمت برق پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها منجر به کاهش مصرف برق در کشور نشد ؟ توضیح داد: میزان افزایش قیمت برق در سال جاری ناچیز بوده است و عملا تاثری در کاهش مصرف این انرژی پاک نداشته است.

این مقام مسئول با بی سابقه خواندن رشد مصرف برق تابستانی در ایران در مقایسه با حتی کشورهای گرمسیری جهان، خاطرنشان کرد: هم اکنون 30 درصد برق تولیدی کشور توسط سامانه های سرمایشی مصرف می شود.

به گزارش مهر، وزارت نیرو با انتشار گزارشی‌هایی اعلام کرده است: در طول چند روز گذشته مصرف برق بیش از 2500 مگاوات افزایش یافت میزان ذخیره نیروگاه‌های کشور در روز گذشته به دوهزار و 267 مگاوات کاهش یافته است.

بر این اساس هفته گذشته پیک مصرف برق کشور به بیش از 40 هزار مگاوات رسید در حالی که پیک مصرف برق کشور سال گذشته 37 هزار و 748 مگاوات گزارش شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.