سه شنبه، ۲۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۵۲

سلامت نیوز: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از تشکیل کارگروه ویژه طلاق با همکاری ستاد پیشگیری از آسیبهای اجتماعی قوه…

سلامت نیوز: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از تشکیل کارگروه ویژه طلاق با همکاری ستاد پیشگیری از آسیبهای اجتماعی قوه قضائیه، سازمان بهزیستی و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری خبرداد و گفت: درصددیم کارگروه ویژه طلاق را در وزارتخانه ایجاد و جوانان را پس از طلاق مدیریت کنیم.

دکتر محمود گلزاری در گفتگو با مهر درباره برنامه های این معاونت برای ساماندهی آسیبهای اجتماعی جوانان گفت: معاونت ساماندهی امور جوانان میراث دار سازمان ملی جوانان است که قانونا نباید کار اجرایی داشته باشد، اما به دلیل مشکلات گسترده جوانان به ویژه در حوزه آسیبهای اجتماعی معاونت در دو حوزه اجرایی ورود پیدا کرده که یکی از آنها موضوع آسیبهای اجتماعی است. به همین منظور پیشنهاد راه اندازی اداره پیشگیری از آسیبهای اجتماعی را به وزیر ورزش و جوانان داده ایم و در صورت موافقت ایشان این اداره جایگزین اداره طرح های ملی خواهد شد.
اعتیاد، خشونت و طلاق سه آسیب جدی جوانان است

گلزاری افزود: بیشتر جوانان با سه آسیب اجتماعی اعتیاد، خشونت و طلاق در ارتباط هستند که در موضوع اعتیاد وزارتخانه به دلیل عملکرد مناسب ستاد مبارزه با مواد مخدر چندان به این موضوع ورود نکرده است اما جلسات مشترکی را با این ستاد برگزار می کنیم.

به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان موضوع خشم و خشونت یکی از موضوعات جدی برای جوانان است که کنترل نشدن آن منجر به وقوع جرم هایی از سوی جوانان شده است. در نهایت تصمیم بر آن شد که مراکز کنترل خشم و خشونت با همکاری شهرداری تهران و سایر شهرها راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه نخستین مرکز کنترل خشم و خشونت همزمان با هفته جوان در تهران راه اندازی شد، گفت: محتوا و بسته های آموزشی مراکز خشم و خشونت را وزارت جوانان ارائه می‌دهد اما تامین مکان برای راه اندازی این مراکز به عهده شهرداری است. همچنین قرار است به زودی نخستین مرکز کنترل خشم و خشونت در مشهد و سپس در اصفهان راه اندازی شود.

کارگروه ویژه طلاق تشکیل می‌شود

گلزاری با اشاره به این موضوع که تاکنون هیچ دستگاهی برای کاهش طلاق وارد عمل نشده است، بیان کرد: در وزارت ورزش و جوانان با توجه به افزایش هر ساله آمار طلاق تصمیم گرفتیم به صورت مستقیم چالشها و راهکارهای موجود را بررسی کنیم. از همین رو قرار است کارگروه ویژه طلاق با همکاری ستاد پیشگیری از آسیبهای اجتماعی قوه قضائیه، سازمان بهزیستی و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه در بسیاری از شهرستانها و استان ها طلاق توافقی افزایش یافته است، گفت: چندی پیش به شهرستان شهریار رفته بودم که در آنجا متوجه شدم طی دو ماه، حکم طلاق برای 150 نفر به صورت توافقی صادر شده است. البته از آنها خواستم فعلا حکم طلاق صادر نشود تا برخی افراد مشاوره روانشناسی شوند. متاسفانه افراد پس از طلاق رها می شوند و مدیریت پس از طلاق در کشور وجود ندارد. حتی در بسیاری موارد شاهد هستیم که زوج ها پس از طلاق پشیمان شده و با چند جلسه روانشناسی می توان دوباره آنها را به زندگی مشترک با همسرشان برگرداند. به همین دلیل درصدد هستیم کارگروه ویژه طلاق را در وزارتخانه ایجاد و جوانان را پس از طلاق مدیریت کنیم. البته در این کارگروه، تلاش هایی برای کاهش آمار طلاق در سطح جامعه انجام می شود.

جوانان با آموزشهای شاد بودن بیگانه اند

گلزاری در پاسخ به اینکه آیا وزارت جوانان برنامه‌ای برای افزایش نشاط میان جوانان دارد توضیح داد: موضوع شادی و نشاط در ایران بستگی به عوامل متعددی دارد که باید روی آنها کار شود. در فرهنگ ایران هم غم هست و هم شادی. در سال های اخیر شادی و نشاط چندان برجسته نبوده اما به این معنا نیست که ملت ایران، غمگین و افسرده هستند.

وی با بیان اینکه ناامیدی منجر به افسردگی می شود، اما جوانان ما با امید و نشاط مشغول تحصیل و کار و فعالیت هستند، افزود: متاسفانه جوانان ما آموزش چگونه شاد بودن را ندیده اند و با این آموزش ها بیگانه اند. در حال حاضر باید درباره شادی های عمومی به ویژه برای جوانان و از بین بردن مشکلات اقتصادی و خانوادگی که در نهایت نشاط و سرزندگی را از جوان ایرانی می گیرد، کار کارشناسی و اجرایی انجام شود. برای افزایش نشاط و شادی جوانان در جامعه باید آموزش و مهارتهای فردی و اجتماعی شاد بودن را در دستور کار خود قرار دهیم. در 10 سال اخیر به صورت علمی و دانشگاهی درباره موضوع نشاط و شادی تحقیقات گسترده ای انجام و حداقل 20 پایان نامه با این عنوان کار شده است. باید از این دستاوردهای علمی برای بروز هیجان های مثبت که شادی و نشاط بخشی از آن است، در چارچوب ارزشهای دینی استفاده کنیم.

تفاوت هفته جوان امسال

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اینکه هفته جوان امسال در دولت یازدهم چه تفاوتی با سالهای گذشته داشت گفت: هدف اصلی ما از برگزاری این هفته یادآوری این موضوع بود که جوان را باید جدی گرفت و به همین دلیل باید ظرفیت دستگاه‌ها را برای فعالیت در حوزه جوانان شناسایی کرد.در هفته جوان امسال تلاش شد اگر نمایشگاه یا فعالیتی در موضوع جوانان انجام می شود، گذرا نباشد و فعالیت ها و همکاریهای ما با سایر دستگاهها ادامه پیدا کند. به عنوان مثال تعامل ما با شهرداری تهران در حقیقت با راه اندازی مراکز کنترل خشم و خشونت شروع شده و این همکاریها با افزایش مراکز باید ادامه پیدا کند.

گلزاری با بیان اینکه نمی گویم در گذشته کار و فعالیتی انجام نشده است، تصریح کرد: من معتقدم که هفته جوان در حقیقت آغاز فعالیتهای جدی و مستمر در موضوع جوانان در طول یکسال است. به عنوان مثال ما با همکاری سازمان فنی و حرفه ای و سایر دستگاهها در هفته جوان شاهد راه اندازی نمایشگاههایی در باغ و موزه قصر بوده ایم که در آن جوانان در غرفه هایی توانمندی ها و آثار خود را نشان می دادند. ما باید کاری کنیم که این نمایشگاه در حوزه کارآفرینی جوانان دائمی شود.

تشکیل 10 کارگروه تخصصی در ستاد ملی ساماندهی جوانان

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان یکی دیگر از اقدامات جدی هفته جوان را برگزاری جلسه ستاد نیروی ساماندهی جوانان عنوان کرد و گفت: در دولت یازدهم نخستین جلسه ستاد ملی ساماندهی جوانان با حضور وزیر و نمایندگان 30 دستگاه کشور در هفته جوان برگزار شد و از نمایندگان دستگاهها قول گرفته شد جلسات هر 6 هفته یکبار تشکیل شود. همچنین 10 کارگروه تخصصی در این ستاد تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *