یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۱۱:۳۰

مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه گفت: بهترین راه برای ابراز محبت به پدر و مادر، نرم خویی و خوش زبانی…

مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه گفت: بهترین راه برای ابراز محبت به پدر و مادر، نرم خویی و خوش زبانی است.

“حجت الاسلام کریم جباری” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌غربی، افزود: پدر و مادر در کهنسالی تنها محتاج خوراک، پوشاک و خدمات مادی نیستند بلکه نیازمند محبت و مهربانی اند.

استاد دانشگاه ارومیه اظهارکرد: بعضی‌ها احساس می‌کنند که والدین شان شایسته احترام نیستند، چون پدر و مادر خوبی برایشان نبودند اما حتی اگر این چنین بوده و والدین رفتار درستی نداشته‌اند نیز باید جایگاه مقدس والدین حفظ شود.

حجت الاسلام جباری با اشاره به اینکه در آموزه‌های دینی به احترام والدین سخت اهمیت داده شده خاطرنشان کرد: در آموزه‌های دینی احترام به والدین در کنار توحید قرار گرفته و به فرزندان سفارش شده که با والدین خود با عطوفت و احترام رفتار کنند.

حجت الاسلام جباری در ادامه اظهارکرد: حتی محبت خشک و خالی، زبان گرم و نرم فرزندان برای بسیاری از والدین لذت بخش تر از محبت با پول و کادو و امثال اینهاست هرچند این موارد هم جای خود کارهای کوچکی است که تاثیرات بزرگی دارد.

استاد گروه معارف اسلامی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه برای تبادل عاطفی و حرف زدن با پدر و مادر وقت صرف کنید افزود: با والدین حرف بزنید چرا که ارتباط و گفت‌وگوی محترمانه، صمیمانه و مودبانه با والدین بهترین راه احترام به آنهاست.

مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه فرزندان نباید هیچگاه والدین را فراموش کنند تصریح کرد: حتی در صورتی که به دلیل مشکلات مختلف فرصت زیادی برای سرزدن به والدین ندارید با یک تماس تلفنی و پیامک می توان ادای دین کرده و موجب خشنودی والدین شد.

وی با اشاره به اینکه نباید از دستورات والدین سرپیچی کرد اظهارکرد: از وظایف مهم فرزندان نسبت به والدین برآورده کردن انتظارات و خواسته‌های مشروع والدین است اما باید توجه داشت که اطاعت از خواسته‌های آنان نباید زمینه انحراف و موجب معصیت و نافرمانی خداوند شود که البته همین کار هم باید با ادب و حرمت باشد و نباید فرزندان به بهانه‌های کوچک رفتارهای عصیانگرانه و بی ادبانه‌ای به والدین خود نشان دهند.

مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با بیان اینکه برخی از جوانان در شادی‌های خود والدین را شریک نمی کنند و ادعا دارند که فاصله سنی آنها باهم مطابقت ندارد، افزود: در شادی، تفریح، گشت و گذارهای خود همراه کردن والدین پیر و تحمل کردن مشکلات جسمی و حتی روحی آنان علاوه بر این که عبادتی بزرگ است و مایه توفیقات الهی می‌شود.

حجت الاسلام جباری به نیکی بر والدین پس از مرگ اشاره کرد و افزود: نماز خواندن، صدقه دادن، روزه گرفتن از طرف آنها و ادای دین آنان از اعمالی است که می‌توان پس از مرگ در حق والدین انجام داد و سبب شادی روح آنان شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *