شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۱:۳۶

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی آقایی در جلسه تودیع و معارفه رییس مرکز آموزش جهاد کشاورزی استان و ادغام دو مرکز آموزش جهاد…

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی آقایی در جلسه تودیع و معارفه رییس مرکز آموزش جهاد کشاورزی استان و ادغام دو مرکز آموزش جهاد و مرکز تحقیقات منابع طبیعی و جهاد کشاورزی استان که ظهر شنبه برگزار شد، اظهار کرد: 28 درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می کنند و 51 درصد شاغلین بخش روستایی ما کشاورزان هستند و متوسط سن بهره برداران ما هم حدود 52 سال است .

وی افزود: 20 درصد بهره برداران ما تحصیلات راهنمایی به بالا دارند و بقیه بیسواد و یا کم سواد هستند و 75 درصد از بهره برداران ما هم زمین های خرد زیر 5 هکتار دارند.

آقایی با بیان این که در حال حاضر با جمعیت روستایی رو به کاهش رو به رو هستیم گفت: جوانان روستایی ما کمتر رغبت به بخش کشاورزی دارند و بیشترین گرایش جوانان روستایی به صنعت و خدمات است.

وی در ادامه بیان کرد: این آمار و آمارها در بخش کشاورزی مدیران وزارت جهاد کشاورزی را در بخش جهاد بر این داشت تا چندین شورای سیاست گذاری در وزارت تشکیل شود که خروجی آن تاکید بر دو موضوع بود.

وی در ادامه با اشاره به این که وضعیت آموزش در کشاورزی ناهمگون با وظایف ما بود گفت: در این راستا سهمیه جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی و ارشد و دکترا توسط ما کاهش پیدا کرد و تنها موکول به پذیرش از سمت بخش دولتی و خصوصی شد.

آقایی افزود: برای تربیت کشاورزان آتی در بخش کشاورزی زیرساختی برای هدایت دانش آموزان دیده نشده است ولی تفاهماتی با سازمان فنی و حرفه ای و وزارت آموزش و پرورش مقرر شده است تا تعهدات و انگیزه لازم برای تربیت کشاورزان آتی دیده شود.

57 درصد کشاورزان نمونه کشور بیسواد هستند

معاون ترويج و آموزش كشاورزي سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي وزارت جهاد در ادامه بیان کرد: طی بررسی هایی که انجام شده است طی چهار سال اخیر حدود 57 درصد از کشاورزان نمونه ما کم سواد و بیسواد بوده اند و مهم ترین دلیل موفقیت آنان نیز آموزش بوده است .

وی با بیان این که ما آموزش بهره برداران را کاملا حمایت می کنیم گفت: این آموزش ها برای بهره برداران در چند بخش برنامه ریزی شده است که اولین گروه آموزشی برای کشاورزانی است که سطح سواد پایینی دارند و کم سواد هم هستند که استفاده از ظرفیت صدا و سیما، شبکه کشاورز و طرح های توجیهی و مزارع نمایشی و آموزش های بهره برداران از مهم ترین اقدامات برای این گروه است.

آقایی در ادامه بخش دوم آموزش را برای بهره بردارن با سواد در سطح متوسط بیان کرد و گفت: شیوه های ترویجی ما برای این کشاورزان متفاوت است و از طریق نشریات ترویجی، شبکه ها تلویزیونی، سیاست های کانونی و الگویی این کشاورزان آموزش می بینند.

وی آموزش کشاورزان پیشرو را بخش دیگری از آموزش های بهره برداران ذکر کرد و گفت: آموزش ها به روش معمول متناسب این کشاورزان نیست و آموزش های تخصصی از طریق استادان خارجی، داخلی و مجموعه فعالیت هایی با دانش بالاتر برای این کشاورزان مناسب است.

آقایی آموزش گروه چهارم را برای کشاورزان آتی ذکر و کرد و گفت: برنامه های آموزش متوسطه  فنی و حرفه ای، باشگاه جوانان روستایی و تحصیلات کاردانی ناپیوسته از جمله برنامه های عملیاتی برای کشاورزان آتی است.

وی با بیان این که ما از نظر دانش فنی در بیشتر حوزه های کشاورزی مشکلی نداریم گفت: اما این که چرا این دانش ها متنقل نمی شود باید بررسی شود و بتوانیم خلاهایی که وجود دارد را پوشش دهیم .

ایجاد هم افزایی بین دو مرکز آموزش و تحقیقات مهم ترین دلیل ادغام

آقایی عمده ترین دلیل ادغام در بخش آموزش جهاد و مرکز تحقیقات را در این دانست که هم افزایی بین این دو بخش ایجاد شود و ظرفیت این دو مرکز تلفیق شود و مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزایش هم افزایی و تلفیق منابع و ظرفیت ها، ایجاد انسجام و وحدت بین بخش های آموزش و تحقیقات، استفاده از منابع انسانی موجود به صورت بهینه، حذف سطوح موازی مدیریتی و کاهش مصرف و استفاده بهینه از اعتبارات و الزامات قانونی در این زمینه را از جمله مهم ترین دلایل ادغام این دو مرکز عنوان کرد.

آقایی بیان کرد: استان گلستان دومین استانی است که این طرح الگویی به صورت پایلوت در آن اجرا می شود و نحوه معل در این ادغام ها بسیار مهم است تا ظرفیت هیچ کدام از این مراکز دچار تحلیل نشود و هدف اصلی که هم افزایی است انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.