چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۹:۱۸

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیداحمد میرمهدی، ظهر چهارشنبه در همایش روحانیون و وعاظ شهر اراک که در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیداحمد میرمهدی، ظهر چهارشنبه در همایش روحانیون و وعاظ شهر اراک که در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) و تسلیت به مناسبت رحلت آیت الله مهدوی کنی، رییس مجلس خبرگان رهبری، افزود: اقشار جامعه باید دست به دست یکدیگر دهند تا عزاداری سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) باشکوهتر از سال های گذشته برگزار شود.

وی با بیان اینکه مسوولان هیات مذهبی و پیرغلامان حسینی نقش بسزایی در هدایت نوجوانان و جوانان به سمت مسایل اصلی و مبانی اسلام ناب محمدی دارند، گفت: در این جهت نقش روحانیون و مبلغان دینی چشمگیر است.

حجت الاسلام میرمهدی با تاکید بر اینکه این همایش برای بحث و بررسی مسائل تبلیغی و فرهنگی ایام عزاداری امام حسین (ع) برگزار شده است، اضافه کرد: تبلیغ مبلغان دینی همان رسالتی است که پیامبر اکرم (ص) به آن پرداخته و باید جمیع خصوصیات آن تبلیغ را شامل تا تاثیرگذار شود.

وی با اشاره به اینکه مبلغین و وعاظ باید با رفتار و دانش تبلیغی خود به جذب افراد به ویژه جوانان به مسائل دینی و فرهنگی بپردازند، تصریح کرد: امروز مهمترین و موثرترین ابزار، ابزار فرهنگی و تبلیغی برای هدایت جوانان است.

رییس حوزه علمیه امام خمینی (ره) اراک با تاکید بر اینکه در امر تبلیغ باید روش ما با روش انبیا و اولیا الهی هماهنگ باشد، گفت: مبلغان باید مبشر دین باشند و مردم را با حرکات و رفتار و منش خود به دین جذب کنند.

حجت الاسلام میرمهدی با بیان اینکه آموزش عملی همواره موثرترین و ماندگارترین آموزش است، ادامه داد: مبلغان دینی باید در رفتار و گفتار یکسان بوده و در عمل نصایح خود را به مردم نشان دهند تا آموزش های آنان موثر واقع شود.

وی همچنین بر تقویت دانش و بینش مبلغان تاکید کرد و گفت: روحانیون باید در راستای بالا بردن سطح علمی و دانش خود اهتمام ورزند تا بتوانند پاسخگوی سؤالات و شبهات افراد باشند.

وی ایام محرم را فرصتی برای تبیین قیام عاشورا و هدف امام حسین(ع) از این قیام دانست و اظهار کرد: باید در مجالس عزاداری به این مسائل بیشتر پرداخته شود، چرا که قیام امام حسین (ع) سبب بقای دین شده و باید آنچنان حرکت ایشان تبیین شود که مردم را به سمت دین ببرد.

آگاهی افراد جامعه از آسیب های عزاداری می کاهد

حجت الاسلام صفر قربان پور، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی نیز، در این همایش با تاکید بر اینکه آگاهی افراد جامعه از آسیب های عزداری می کاهد، گفت: مبلغان دینی با به روز کردن دانش و توانایی خود در زمینه مختلف به ویژه مسایل دینی می توانند با انحرافات مقابله کنند.

وی با بیان اینکه اقامه نماز یکی از اهداف مهم امام حسین (ع) از قیام عاشورا بود، اضافه کرد: نهادینه کردن نماز و توجه به ارزش های دینی و اسلامی از اهداف نهضت عاشورای بود و امروز نیز برپایی نماز تاسوعا و عاشورا باید در اولویت مراسم های هیات های مذهبی باشد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ترویج فرهنگ صحیح عاشورا از وظایف هیات های عزاداری دانست و افزود: احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر به عنوان اهداف دیگر اباعبدالله الحسین (ع) در جامعه تهاجم فرهنگی دشمنان را خنثی و تلاش آنان را بی نتیجه خواهد گذاشت.

حجت الاسلام قربان پور با بیان اینکه ملت ایران هر سال عشق و ارادت خود را با برگزاری مراسم سوگواری امام حسین (ع) به جهانیان نشان می دهند، گفت: رفتارها و حرکات خرافی که توسط برخی افراد ندانسته یا با طراحی دشمنان ایجاد می شود نباید عزاداری های سنتی و اصیل ملت ایران را خدشه دار کند.

وی با اشاره به اینکه دشمنان به دنبال خشن جلوه دادن دين اسلام و خاموش کردن مكتب عاشورا هستند، افزود: ملت مسلمان ایران و جهان با حمايت حضرت مهدی (عج) اجازه دست دراز دشمنان و خدشه دار کردن دین پیامبر خاتم را به آنان نمی دهد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با تاکید بر اینکه كاری های كه دشمن ازآن سو استفاده می کنند  نباید وارد عزاداری ها شود، تصریح کرد: صدمه زدن به بدن حرام بوده و اصل عزاداری امام حسين (ع) ایجاد اتحاد و همبستگی میام مسلمانان است که باید توجه بسیاری به این مهم شود.

حجت الاسلام قربان پور با بیان اینکه اقامه نماز ظهر عاشورا باید در اولویت قرار گیرد، خواستار هدایت هیات ها توسط مسوولان آن و مبلغان به برپایی نماز اول وقت شد و تصریح کرد: هیات های مذهبی در ظهر عاشورا باید عزاداری را کنار گذاشته و نماز را به پیروی از اباعبدالله الحسین (ع) به جماعت اقامه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.