یکشنبه، ۱۸ اسفند ۹۸ - ۱۲:۱۷
جوان ترین بازیکن تاریخ المپیک

جوان ترین بازیکن تاریخ المپیک یک دختر پینگ پنگ باز اهل کشور سوریه است که به تازگی توانسته در این رشته سهمیه کسب…

جوان ترین بازیکن تاریخ المپیک یک دختر پینگ پنگ باز اهل کشور سوریه است که به تازگی توانسته در این رشته سهمیه کسب کند. در ادامه با بیشتر با او آشنا خواهیم شد.

یک دختر پینگ پنگ باز ۱۱ ساله سوری توانسته جواز حضور در مسابقات المپیک توکیو ۲۰۲۰ را بدست آورد و بدین ترتیب به جوان ترین بازیکن تاریخ المپیک . این نابغه سوری دختری به نام هند زازا است که بعد از قهرمانی در تورنمنت غرب آسیا در اردن که مسابقاتی انتخابی برای المپیک بود توانسته جواز حضور در مسابقات تابستان سال جاری میلادی را کسب کند. زازا که در سال ۲۰۰۹ در سوریه بدنیا آمده، جوان ترین ورزشکاری است که در مسابقات المپیک توکیو حضور خواهد یافت.

جوان ترین بازیکن تاریخ المپیک

او که رتبه ۱۵۵ جهان در رشته پینگ پنگ را در اختیار دارد، توانست در مسابقه فینال مسابقات در امان، ماریانا ساهاکیان لبنانی را با نتیجه ۴ بر ۳ شکست دهد. ساهاکیان ۴۲ ساله نزدیک به ۳۱ سال از رقیب سوری خود بزرگ تر بود اما در یک مسابقه هیجان انگیز و دراماتیک به رقیب خود باخت. زازا که تاریخ تولد او توسط فدراسیون بین المللی پینگ پنگ اول ژانویه ۲۰۰۹ اعلام شده است، چند ماه از اسکای براون، اسکیت باز بریتانیایی که دو هفته پیش از شروع مسابقات المپیک امسال ۱۲ ساله می شود، کوچکتر است.

جوان ترین بازیکن تاریخ المپیک

آخرین باری که یک بازیکن ۱۱ ساله توانسته به مسابقات المپیک راه یابد در مسابقات زمستانی ۱۹۶۸در گرنوبل بود که در آن بئاتریس هوستیو رومانیایی در بخش اسکیت زنان به رقابت پرداخت.

نابغه بریتانیایی دنیای اسکیت هنوز نتوانسته جواز حضور در توکیو را بدست آورد اما با توجه به اینکه در رشته خود در دسته زنان جایگاه سوم را در اختیار دارد می توان گفت که حضور او در این مسابقات تقریباً حتمی است. مسن ترین بازیکنی که در المپیک امسال در رشته پینگ پنگ رقابت خواهد کرد یک زن ۵۶ ساله چینی الاصل به نام نای ژیالین است که برای کشور لوگزامبورگ به میدان خواهد رفت.

جوان ترین بازیکن تاریخ المپیک

این قهرمان سابق جهان که در بخش تیمی و ترکیبی در سال ۱۹۸۳ برای چین موفق به کسب مدال طلای جهان شده، مسن ترین بازیکن تاریخ المپیک در رشته پینگ پنگ نیز خواهد بود. وی ۳۰ سال پیش به عنوان مربی در لوگزامبورگ مشغول به کار شد اما اکنون بار دیگر سودای رقابت در المپیک را در سر دارد. ژیالین که در شانگهای بدنیا آمده در مسابقات المپیک ۲۰۰۰، ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ نیز حاضر شده و بهترین نتیجه ای که بدست آورده در مسابقات سیدنی و در سن ۳۷ سالگی بود که به جمع ۱۶ بازیکن پایانی راه یافت.

جوان ترین بازیکن دارنده مدال تاریخ المپیک یک ژیمناست یونانی به نام دیمیتریوس لوندراس است که مدال برنز تیمی در رشته پارالل را برای اولین بار در مسابقات آتن در سال ۱۸۹۶ و در سن ۱۰ سال و ۲۱۸ روز کسب کرد.

جوان ترین بازیکن تاریخ المپیک

هند زازا در حالی به جرگه ۵ بازیکن جوان تاریخ المپیک می پیوندد که تاکنون هیچ بازیکن سوری، نه مرد و نه زن، نتوانسته در رشته پینگ پنگ در المپیک رقابت کند، رشته ای که هیچ محدودیت سنی ندارد.

[highlight]منبع: cnn[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *