جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۰

به گزارش خبرنگار ایرنا، صدای جوجه های تازه از تخم درآمده که از میان نیزارها به گوش می رسد و جوجه هایی که…

به گزارش خبرنگار ایرنا، صدای جوجه های تازه از تخم درآمده که از میان نیزارها به گوش می رسد و جوجه هایی که به ردیف در پشت سر مادرشان در آب در حال شنا کردن هستند فضای دلنشین و زیبایی را بر این تالاب حکمفرما کرده است.

رییس اداره حفاظ محیط زیست مهاباد گفت: جوجه آوری پرندگان آبزی تالاب بین المللی کانی برازان آغاز شده و جوجه های بسیاری از پرندگان این تالاب سر از تخم بیرون آورده اند.

کامران حسینی افزود: امنیت بالای تالابهای این شهرستان به ویژه تالاب بین المللی کانی برازان که امسال پذیرای بیشترین تعداد پرندگان مهاجر بود موجب شده تا در تمام فصول پرندگانی در این تالابها حضور داشته و در اراضی اطراف آنها لانه سازی کرده و زادآوری کنند.

وی گفت: چنگر و کشیم بزرگ از نخستین پرندگانی هستند که با لانه سازی در میان نیزارهای این تالاب که از امنیت بیشتری برخوردار است در این تالابها جوجه آوری کرده اند.

حسینی اضافه کرد: در میان این پرندگان گونه های نادری نیز مانند اردک سرسفید و اردک مرمری که از نظر حفاظتی دارای جایگاه خاصی بوده و از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض محسوب می شوند نیز دیده می شوند که به دلیل شرایط مناسب از جمله امنیت و تغذیه در این تالاب جوجه آوری کرده اند.

وی از دیگر پرندگانی که در این تالابها جوجه آوری کرده اند به اردک تاجدار، اردک سرحنایی، خوتکا و انواع پرندگان کنار آبزی اشاره کرد.

به گفته حسینی امنیت و آرامش پیداری که بر فضای این تالاب حکمفرماست باعث شده تا امسال در مقایسه با سال های پیش شمار زیادی از انواع گونه های مختلف پرندگان کانی برازان را به عنوان محل زادآوری خود انتخاب کنند.

وی یادآور شد: این تالاب، یکی از مهم ترین تالابهای اقماری جنوب دریاچه ارومیه و از با ارزش ترین زیستگاه های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی درشمال غرب کشور به شمار می رود.

تالاب کانی برازان با 927 هکتار وسعت در 30 کیلومتری شمال شهرستان مهاباد و در شمال و شرق روستای ˈقره داغˈ واقع شده و به دلیل گوناگونی و فراوانی گونه های زیستی از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

تالاب زیبا و شگفت انگیز کانی برازان به عنوان یک سایت پرنده نگری در کشور، بهره برداری اکوتوریسمی از آن را برای علاقه مندان به طبیعت فراهم کرده است.

تالاب کانی برازان مهاباد که با ثبت در فهرست کنوانسیون رامسر به عنوان بیست و چهارمین تالاب بین المللی در کشور شناخته شده است عنوان دومین تالاب بین المللی مهاباد را نیز به خود اختصاص داده است.

بر اساس آخرین بررسی های انجام شده، 75 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به 11 خانواده در این تالاب شناسایی شده که در صورت اضافه شدن گونه های خشک زی این تعداد به بیش از 180 گونه می رسد که همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می سازد.

از گونه های مهم پرندگان این تالاب می توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.

در میان این پرندگان انواع نادری نظیر ˈخروس کولی دم سفیدˈ ، ˈاردک سر سفیدˈ و ˈاردک مرمریˈ نیز دیده می شود که در کمتر تالابی از کشور تاکنون مشاهده شده است.

این تالاب زیبا و شگفت انگیز همچنین با پیوستن به مناطق چهارگانه زیست محیطی در فهرست پناهگاه های حیات وحش کشور نیز به ثبت رسیده است.

در منطقه کانی برازان همچنین تاکنون 45 گونه گیاهی از 35 جنس و 17 خانواده شناسایی شده که این گیاهان 21 جامعه گیاهی را تشکیل می دهند.

وجود تالابهای کانی برازان، قوپی باباعلی، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق که از میان آنها تالاب های کانی برازان و قوپی باباعلی جزو تالابهای بین المللی به شمار می روند شهرستان مهاباد را به یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان در آذربایجان غربی تبدیل کرده است.

584/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.