شنبه، ۱۷ بهمن ۹۴ - ۰۹:۵۳

جوراب دریایی موجود اسرار آمیز است که به گفته دانشمندان هنوز پس از حدود شصت سال راز آن را که در اعماق دریا…

جوراب دریایی موجود اسرار آمیز است که به گفته دانشمندان هنوز پس از حدود شصت سال راز آن را که در اعماق دریا و شبیه به یک جوراب بنفش زندگی می‌کند را تا حدی شناسایی کرده‌اند.این موجود که توسط زیست شناسان Xenoturbella یا جنبنده عجیب نام گرفته است به قدری غیرعادی است که در تمام این سال‌ها دانشمندان را حیرت زده کرده و همیشه این سوال مطرح بوده که به کدام رده جانوری تعلق دارد.با میهن پست همراه شوید.

جوراب دریایی اگر چه جز آبزیان اسرار آمیز ساکن اقیانوس است اما کشف چهار گونه جدید این جنبنده عجیب در اقیانوس آرام شرقی دانشمندان را به این نتیجه رسانده که این موجود از اولین گونه‌های حیات است.
پروفسور گِرِگ محقق اصلی این پژوهش که در نشریه نیچر منتشر شده می‌گوید:“لقبی که ما به آن داده‌ایم جوراب بنفش است، اینها به معنای واقعی کلمه شبیه جورابی هستند که در آورده‌اید و کف زمین انداخته‌اید.”

جوراب دریایی

جوراب دریایی

جالب است بدانید که با توجه به اینکه جوراب دریایی و یا جنبنده عجیب در سال ۱۹۱۵ شناخته شد اما اولین توصیف علمی آن در سال ۱۹۴۹ انجام و بد یست بدانید که این موجود عجیب نه مغز دارد، نه چشم، نه دستگاه گوارش کامل، نه سیستم ترشحی و نه غده جنسی. تنها سوراخی دارد که غذا از آن وارد و مواد دفعی از آن خارج می‌شود.
دانشمندان با استفاده از یک وسیله از راه دور توانستند برای اولین بار از جوراب دریایی در زیستگاه طبیعی‌اش فیلم‌برداری کنند و بررسی ژنتیکی دقیق‌تری روی آن انجام دهند.
پیش از این بررسی ژنتیکی جوراب دریایی را از شاخه نرم‌تنان دانسته بود اما به گفته پروفسور روز در آن بررسی به اشتباه فرمول ژنتیکی خوراک این موجود به جای خودش بررسی شده بود.
از چهار گونه جدید، سه گونه بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر طول دارند در عمقی بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر زندگی می‌کردند. گونه چهارم که کوچکتر بود، ۲.۵ سانتی متر طول داشت در نزدیکی لاشه یک نهنگ در عمق ۶۳۱ متری پیدا شد و تمام آنها در خلیج کالیفرنیا و خلیج مونتری (کالیفرنیا) شناسایی شدند.

جوراب دریایی موجودی اسرار آمیز برای دانشمندان
به گفته محققان این پروژه تحقیقی این موجودات را باید گونه‌ای ابتدایی از حیات دانست که در پایه درخت تکامل قرار می‌گیرد و با این وجود هنوز نکات زیادی درباره این موجود ناشناخته است از جمله اینکه به گفته پروفسور گِرِگ رُوز، “اینکه جنبنده عجیب چگونه غذا می خورد یک راز بزرگ ناشناخته است چرا که ما تا به حال غذا خوردن آنها را ندیده‌ایم و حتی ما جنبنده عجیب را در جاهایی که نرم تنان حضور دارند پیدا می‌کنیم، DNA نرم‌تنان را هم در داخل بدن آنها پیدا می‌کنیم. اما هنگامی که بدن این موجودات را باز می‌کنیم روده آنها خالی است این در حالی است که آنها دهان بسیار کوچکی دارند اما دندان و خرطومچه مکنده ندارند که بتوانند دو کفه‌ای‌ها را نصف کنند.”
به گفته پروفسور روز “یکی از مهمترین شاخه‌های درخت تکامل اکنون به جای یک گونه چهار گونه جدید دارد” اما برای اینکه تمام اسرار آن فاش شود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

[highlight]منبع: bbc[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.