شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۹:۰۹

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله اسدالله ایمانی شامگاه شنبه در جریان یادروز حافظ با بیان اینکه غزل همچون ظرفی است که غنی…

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله اسدالله ایمانی شامگاه شنبه در جریان یادروز حافظ با بیان اینکه غزل همچون ظرفی است که غنی ترین مطالب انسانی را درخود جای داده است، گفت: سخن عشق بیان کننده احساسات بشری است.

وی افزود:  حافظ توانسته روحی تازه را در غزل بدمد او تغزل های عاشقانه را با خود داشته و هم کمال اندیشه های عرفانی و خدایی را در غزل های خود داشته است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه غزل برای حافظ مامنی از ناخوشایندی های زمانه خود است؛ بیان کرد: غزل برای این شاعر همدمی بوده تا درد و دلهای خود را از دنیا ابراز کند و ناهنجاری های جامعه را در این اشعار به نمایش می گذارد.

آیت الله ایمانی اظهار داشت: اشعار و غزلهای حافظ هم عارفانه و هم عاشقانه بوده به گونه ای که ساختار تازه ای را در ادبیات به وجود آورده است.

وی افزود: شاعران زیادی از جمله وصال شیرازی، ملک الشعرای بهار، عارف قزوینی، ادیب نیشاپوری و… از  شیوه وی تقلید کرده اند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه حافظ در شعر دیدگاه تازه ای را ایجاد کرده، بیان کرد: گوته شاعر آلمانی نیز در دیوان شرقی و غربی خود نیز به این موضوع اشاره کرده است.

آیت الله ایمانی با بیان اینکه کلام حافظ مخصوص خود حافظ است، گفت: پختگی و زیبایی کلام او را کسی تقلید نکرده است و تاکنون که 600 سال از مرگ این شاعر می گذرد هنوز شیوایی کلامش در اشعارش قابل مشاهده است.

وی بیان کرد: ادبیات جهان امروز ما را به نام دو شاعر حافظ و سعدی می شناسند، شعر حافظ زمینی نیست.

نماینده ولی فقیه افزود: حافظ شاعری آزاداندیش و عاشق آزادگی است و انسانی وارسته است که به جهت تمسک به ریسمان الهی خود را از وابستگی رهانیده است.

وی گفت: اشعار او چون از دل بر می آید لاجرم بر دل می نشیند و این دل تنها دل مردم ایران نیست بلکه او دل مردم جهان را تسخیر کرده است.

آیت الله ایمانی گفت: حافظ با نفوذ خود موجبات بسط، گسترش اندیشه و هویت اسلامی و یارانی را در دنیا فراهم کرد و چه افتخاری برای ما از این بالاتر که ارشهای اسلامی و انسانی خود را با زبان بزرگانی چون حافظ و سعدی گسترش دهیم و بر ماست که با نگه داشتن این گوهرهای تابناک ادبیات فارسی با تجربه اشعارشان به تمام کردم موجبات عرضه فرهنگ ایرانی و اسلامی را در دنیا فراهم آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.