پنجشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۲۱

ˈمحمود حجتیˈ روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه باغ سه هزار هکتاری قصرشیرین در جمع خبرنگاران، افزود: هم اکنون در نقطه صفر…

ˈمحمود حجتیˈ روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه باغ سه هزار هکتاری قصرشیرین در جمع خبرنگاران، افزود: هم اکنون در نقطه صفر مرزی بین قصرشیرین و مرز خسروی هستیم و خوشبختانه سرمایه گذار غیردولتی در اینجا تامین آب 22 میلیون متر مکعب را به منظور استفاده بهینه از آب هایی که از دسترس خارج می شد، برای آبیاری با روش نوین برای سه هزار هکتار باغات گرمسیری بر عهده گرفته است.

حجتی گفت: در این پروژه بهترین نهال ها برای ایجاد درختان مرکبات، نخیلات و تاکستان ها شناسایی شده و در مجموع یک کار خوب و یک پروژه نمونه کشت و صنعت در منتهی الیه مرزی غرب کشور است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: با پروژه های در دست اجرای دولت می توانیم از سال 93 به بعد اجرای طرح ها را سرعت ببخشیم و با توجه به اقدامات کشت و صنعت مردم این منطقه را توانمند کنیم تا از طریق اراضی کشاورزی، مستثنیات و همچنین واگذاری اراضی ملی به افراد فاقد زمین، قصرشیرین را از وضعیت فعلی که یک منطقه خشک است به شهرستانی با باغات پرثمر تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه عمده مسایلی که در این منطقه به لحاظ کشاورزی وجود دارد، اعتبار است، تصریح کرد: منابع آبی خوبی در منطقه گیلانغرب وجود دارد لذا بردن آب به مزرعه و بهره وری بهینه از آن با توجه به استعداد طبیعی منطقه با همکاری استانداری و مسوولان استان موجب شتاب بخشی به طرح های کشاورزی می شود و در این صورت شاهد تولید عمده محصولات باغی غیرفصل برای تامین داخل و همچنین صادر به سایر کشورها بخصوص عراق باشیم.

حجتی گفت: باید سریعتر سیستم های آبیاری نوین را برای استفاده هرچه بیشتر از منابع آب موجود عملیاتی کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز از طرح های کشاورزی و تولیدی شهرستان گیلانغرب شامل مرغداری 30 هزار قطعه ای دهستان چله، سد سراب، دشت دیره و باغات حاشیه سد زاگرس، مجتمع پرورش ماهیان خاویاری و رودخانه گلین بازدید کرد.

حجتی در ادامه با سفر به شهرستان قصرشیرین از مجتمع باغ سه هزار هکتاری، سد مخزنی شماره یک و مجتمع پرورش ماهی شیلات شهدای این شهرستان بازدید کرد.

در این سفر جمعی از مدیران استان و شهرستان، نماینده مردم شهرستان های قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی، معاون برنامه ریزی استانداری کرمانشاه، فرماندار و مسوولان محلی حجتی را همراهی می کردند.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با 25 هزار نفر جمعیت، دارای 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق است و 29 هزار و 188 هکتار زمین های کشاورزی و باغ دارد.ک/2

707/567

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.