جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۰۷:۴۰

سلامت نیوز: رئیس اداره کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان غذا و دارو با عنوان این مطلب که داروی مسافری از نظر وزارت…

سلامت نیوز: رئیس اداره کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان غذا و دارو با عنوان این مطلب که داروی مسافری از نظر وزارت بهداشت غیرمجاز و غیرقانونی است، اظهارداشت: متاسفانه حجم زیادی از داروهای تقلبی از طریق کشورهای همسایه پاکستان و عراق وارد ایران می شود و این معضلی برای کشورماست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر سید حیدر محمدی در همایش مبارزه با داروهای تقلبی که در سالن همایشهای برج میلاد برگزار شد، افزود: در سه سال اخیر میزان کشفیات داروهای تقلبی از داروخانه های کشور کاهش یافته است در حالی که در سالهای قبل، میزان داروهای تقلبی در داروخانه ها فراوان بود.

وی گفت: با توجه به اینکه داروسازان ما عوارض ناشی از مصرف داروهای تقلبی را می دانند و برخوردهای جدی نیز با عرضه کنندگان این نوع داروها صورت گرفته، بخش عمده ای از تخلفات در این زمینه کاهش یافته است.

محمدی تصریح کرد: اکنون محصولات آرایشی، بهداشتی، پودرهای تقویتی و بدنسازی، داروهای جنسی، چاقی، لاغری، فرآورده های مرتبط با زیبایی و ریزش یا رویش مو مورد استقبال بیشتر مردم قرار دارند که متاسفانه بیشتر این داروها در آرایشگاه ها و عطاری ها به فروش می رسد که می بایست از سوی صنف های مرتبط با آنها برخورد جدی شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی افراد اطلاعات دقیقی از این نوع داروهای تقلبی ندارند، اظهار داشت: سبد دارویی در خصوص این داروها خوب تقویت نشده و همین امر باعث شده که تعداد این گونه داروهای تقلبی بیشتر شود.

محمدی با اشاره به همسایگی ایران با کشورهای پاکستان و عراق گقت: بخش عمده داروهای تقلبی از کشورهای پاکستان و عراق وارد ایران می شود و اکنون وضعیت کشور پاکستان ار نظر تقلب دارویی یک فاجعه است و نمی دانیم که دولتمردان این کشور چه کار می کنند که این موضوع یک تجارت پرسود در این کشور است.

وی تصریح کرد: کردستان عراق نیز در سالهای اخیر به دلیل نابسامانی دولت دارای تجارت جدی در زمینه داروهای تقلبی بود اما اخیرا وضعیت این منطقه بهتر شده است اما همچنان یکی از منابع مبادله داروهای قاچاق کشور عراق است.

محمدی افزود: آمار دقیقی از فروش داروهای تقلبی در کشور نداریم و ما همیشه نمی توانیم همه این داروها را کشف کنیم.

وی در ادامه به میزان تقلب این داروها در کشورها اشاره کرد و گفت: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی،آمارتقلب دارویی در کشورهای توسعه یافته بین سه تا پنج درصد و دیگر کشورها تا 30 درصد اعلام شده است.

رئیس اداره کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان غذا و دارو از کشف یک کارگاه ساخت داروهای تقلبی در تهران خبر داد و گفت:این کارگاه در یک سالن 50 متری تمامی فعالیت های خود مربوط به ساخت دارو، بسته بندی و تولید را انجام می داد.مکان که در وضعیت اسف باری بود.

محمدی افزود: چندین دستگاه تلفن همراه برای اطلاع رسانی و سفارش دارو مختص این کارگاه بود که پس از چند مدت از توقیف این تلفن های همراه به طور تقریبی روزانه 200 تا 300 بار برای سفارش دارو به صدا در می آیند.

وی گفت: در یک مورد از ساخت داروهای این کارگاه از پودر کاکائو برای تهیه قرص های شادی آور استفاده می کرد که آن را بسته ای 60 هزار تومان به فروش می رساند.

محمدی اظهار داشت: سازمان غذا و دارو تمام داروخانه ها و شرکت هایی را که در این زمینه فعالیت داشته باشند تعطیل می کند چرا که با جان مردم سرو کار دارند.

سوختن هزاران سیم کارت تبلیغات ماهواره ای

رئیس اداره کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان غذا و دارو گفت: این سازمان برای کاهش میزان تبلیغات ماهواره ای در خصوص برخی داروهای تقلبی هزاران فقره سیم کارت را سوزانده تا مردم از تبلیغات سوء دچار دردسر نشوند.

وی ادامه داد: براساس آزمایش های انجام شده اغلب داروهای تبلیغی ماهواره ای، ماده موثره ندارد و هیچ مبنای علمی در این زمینه وجود ندارد.

محمدی گفت: در مجموع داروهای مسافری از نظر وزارت بهداشت غیرمجاز و غیرقانونی است و مجوز ندارد و با این موضوع نیز برخورد جدی می شود.

رئیس اداره کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان غذا و دارو گفت: یکی از اقدامات موثر این سازمان برای کاهش میزان داروهای تقلبی اجرای طرح کنترل اصالت و سلامت محصولات سلامت محور بوده که براساس آن روی داروها برچسب اصالت نصب می شود تا مردم با اطمینان بیشتری از این داروهای دارای برچسب استفاده کنند.

محمدی افزود: این طرح از سال 86 آغاز و از سال 87 به صورت آزمایشی روی 30 قلم دارو نصب شد اما اجرایی نشد تا اینکه در سال 89 با فراخوانی که داده شد سه شرکت این طرح را انجام دادند و تا پایان سال 92 هفت شرکت برچسب اصالت را روی محصولات دارویی، غذایی و بهداشتی خود نصب کرده اند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال 90 بیش از 659 قلم دارو و مواد بهداشتی و غذایی از این طرح استفاده کردند، افزود: در سال 91 تمامی فرآورده های آشامیدنی و خوردنی و در سال 92 نیز تجهیزات پزشکی از این برچسب استفاده کرده اند.

محمدی اظهار داشت: تاکنون یک میلیارد برچسب روی محصولات دارویی، غذایی، بهداشتی و پزشکی نصب شده است.

وی گفت: مردم می توانند با استفاده از اطلاعات روی این برچسب از اصل یا تقلبی بودن دارو با ارسال پیامک به سازمان غذا و دارو مطلع شوند اما مردم اطمینان داشته باشند هر دارویی که این برچسب را دارد اصلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.