دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۰۴

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران، ولی الله افخمی در دیدار معاون وزیر اقتصاد و فناوری های نوین قزاقستان، ایران…

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران، ولی الله افخمی در دیدار معاون وزیر اقتصاد و فناوری های نوین قزاقستان، ایران را فرصتی مناسب برای تعمیق روابط اقتصادی و تجاری قزاقستان با سایر کشورهای منطقه و جهان دانست.

وی با اشاره به حسن روابط سیاسی و همچنین اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی، امکانات و توانمندی های اقتصادی و فنی با کشور قزاقستان اظهار امیدواری کرد در تمام زمینه های تجاری، صنعتی و معدنی همکاری های دو کشور بیش از پیش توسعه و گسترش یابد.

افخمی ادامه داد: برگزاری مستمر اجلاس کمیسیون مشترک، تبادل هیات های سیاسی، اقتصادی و علمی در سطوح مختلف، امضای اسناد و موافقتنامه های متعدد، برگزاری نمایشگاه های اختصاصی و حضور شرکت های دو کشور در نمایشگاه های بین المللی یکدیگر و برگزاری سمینارهای اقتصادی و تجاری، زمینه و بستر لازم را برای همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور فراهم کرده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که جمهوری اسلامی ایران از مزایا و ویژگی­ های بسیاری در زمینه های اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی برخوردار است، اظهار داشت: کشور جمهوری اسلامی ایران چهارمین تولیدکننده نفت جهان، دومین کشور دارای ذخایر گازی، چهارمین کشور دنیا به لحاظ تنوع محصولات کشاورزی و دارای رتبه اول در تولید زعفران و میوه های دانه دار و پسته است.

افخمی افزود: در زمینه خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی با برخورداری از نیروی انسانی متخصص جایگاه قابل توجهی را در این حوزه کسب کرده اند و تعداد زیادی از این شرکتها در کشورهای مشترک المنافع از جمله قزاقستان، بلاروس، کشورهای عربی و آفریقایی و آمریکای لاتین در زمینه های مختلف صنعتی، عمرانی، ساختمان سازی، سد و راه سازی و انتقال برق مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از موقعیت جغرافیایی و استراتژیک مناسبی برخوردار است، گفت: قرار گرفتن در مسیر کریدورهای ترانزیتی شمال – جنوب و شرق – غرب، برخورداری از بنادری از جمله بندر شهید رجایی، امیرآباد، بوشهر، انزلی، خرمشهر، امام، نوشهر و چابهار امکان نقل و انتقال و جابجایی کالاها را فراهم می کند.

افخمی با تا کید بر اینکه کشور ایران می تواند کانال ارتباطی برای فروش نفت و گاز کشورها از جمله قزاقستان و ترکمنستان و از سوی دیگر کانال ورود کالاهای جهانی به سوی این کشورها باشد، اظهار داشت: در سال 2013 میلادی صادرات جمهوری اسلامی ایران به دیگرکشورها 31 میلیارد دلار و واردات 45 میلیارد دلار و آمار صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان در سال 2013 بالغ بر یک میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم مبادلات تجاری با کشور قزاقستان بالغ بر 294 میلیون دلار بوده که این حجم مبادلات کالا متناسب با امکانات و توانمندیهای فراوان دو کشور نیست.

بر اساس این گزارش در این جلسه از شرکت های توانمند ایرانی، در زمینه های حمل و نقل، بازرگانی، صنعتی و معدنی دعوت بعمل آمده است تا با مذاکرات شرکت ها با یکدیگر و توافقات بعمل آمده و اجرای آنها تحرکی در مبادلات تجاری دو کشور ایجاد شود.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در جهت توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری و دستیابی به اهداف مورد نظر روابط دو کشور تأکید کرد اجرایی کردن تفاهمات موافقتنامه ها و یادداشت تفاهم های دو کشور در زمینه های مختلف، برقراری توازن تجاری بین دو کشور و افزایش حجم مبادلات تجاری و برپایی نمایشگاه های اختصاصی در دو کشور و حضور شرکت های دو کشور در نمایشگاه های بین المللی یکدیگر می تواند در توسعه روابط تجاری بین دو کشور موثر باشد.

وی تاسیس بانک مشترک، توسعه و گسترش همکاری های اتاق های بازرگانی دو کشور و توسعه همکاری های بانکی و تسهیل نقل و انتقال پول را از فعالیت های دانست که در جهت بسط و گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور ایران و قزاقستان می تواند انجام گیرد.

افخمی به دیگر اهداف مورد نظر جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران – قزاقستان اشاره کرد و گفت: اعزام و پذیرش هیات های تجاری و سرمایه گذاری، انجام مبادلات تجاری به صورت تهاتر،سرمایه گذاری در پروژه های صنعتی، معدنی و خدمات فنی و مهندسی دو کشور و ارائه تسهیلات گمرکی می تواند از دیگر برنامه های اجرایی بین دو کشور قرار گیرد.

وی سفر مقامات عالی رتبه دو کشور،برگزاری مرتب اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور،واگذاری زمین به شرکتهای ایرانی در بندر آکتائو جهت احداث انبار کالاها و زمین های کشاورزی جهت تولید غلات،تسریع در راه اندازی خط راه آهن سه جانبه ایران – ترکمنستان – قزاقستان و افزایش همکاری ها در بخش حمل و نقل ریلی و واگذاری واگن ها را در جهت توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری و دستیابی به اهداف مورد نظر روابط دو کشور مورد تأکید قرار داد.

افخمی همچنین گفت: افزایش همکاری ها در تجارت غلات و گندم بین دو کشور، سرمایه گذاری شرکت های قزاقستانی در ساخت سیلو غلات،اکتشاف و استخراج معادن در جمهوری اسلامی ایران و توسعه همکاریها در بخش نفت، گاز و پتروشیمی و سوآپ نفت و گاز به گسترش روابط اقتصادی و تجاری کمک می کند.

اقتصام (1) ** 1574 **1561

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *