یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۵:۴۵

به گزارش خبرنگار مهر، هادی بهادری ظهر یکشنبه در جلسه کمیته فرهنگی احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه با توجه به این…

به گزارش خبرنگار مهر، هادی بهادری ظهر یکشنبه در جلسه کمیته فرهنگی احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه با توجه به این افت شدید، نیاز به صرفه جویی توسط مردم در آذربایجان غربی افزایش یافته که این امر مستلزم کار فرهنگی است اظهارداشت: تغییر در سبک زندگی مردم و ایجاد تغییرات فرهنگی در مصرف و راندمان آب نیازمند فرهنگسازی است.

وی با بیان اینکه تغییر فرهنگ مصرف آب با استفاده از فضای رسانه‌ای و فرهنگی در افکار عمومی است افزود: همه اینها بر عهده کمیته فرهنگی احیای دریاچه ارومیه است که با ایجاد و تهیه برنامه های مستند و تاثیرگذار افکار عمومی را از وضعیت بحرانی آب که امروز به طور جدی با آن مواجه هستیم روشن و آگاه کند.

بهادری ادامه داد: شرایط امروز در مورد آب حکم می کند تا هر قطره از آب را به معنی واقعی کلمه قدر بدانیم و نوع مصرف صحیح آب را بیاموزیم و منابع آبی باقیمانده را مدیریت کنیم.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی افزود: باید واقعیت‌های موجود را به طور شفاف برای مردم بازگو کرد زیرا مردم تا به بحران جدی آب در منطقه باور نداشته باشند، مشکل دریاچه حل نمی‌شود.

بهادری ادامه داد: تاکنون ۲۷ طرح برای احیای دریاچه ارومیه طراحی شده که امسال این طرح ها در قالب ۷۹ پروژه در آذربایجان غربی اجرا می‌شود.

وی گفت: بر خلاف دیگر کمیته‌های احیای دریاچه ارومیه، کمیته فرهنگی با بودجه ای کمتر از بقیه می‌تواند گام‌های موثر در احیای دریاچه ارومیه بردارد و نگرش مردم سبک زندگی آنها را که تا کنون به صورت ناصحیح در مصرف آب اعمال می‌شده تغییر دهد.

در این جلسه مقرر شد دستگاهها در سریعترین زمان ممکن برنامه‌های فرهنگی خود را در زمینه احیای دریاچه ارومیه به کمیته فرهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه ارائه کنند.

همچنین ثبت تراز روزانه دریاچه ارومیه در سایت استانداری، بازدید از مناطقی که دارای طرح‌هایی خوب در زمینه مصرف آب در بخش کشاورزی هستند، اخطار فرهنگی به مشترکین پر مصرف آب در استان و نیز آگاهی رسانی به بانوان در زمینه صرفه جویی در مصرف آب از جمله مصوبات و برنامه‌های دستگاه‌های عضو کمیته فرهنگی احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی عنوان شد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته راه اندازی شده و دارای کمیته های مختلفی است که کمیته فرهنگی نیز یکی از آنها به شمار می رود.

دریاچه ارومیه در حال حاضر با مشکلات جدی در بخش آب روبه روست و دولت تدبیر و امید، برنامه ریزی های وسیعی را برای احیای آن آغاز کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.