یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۳:۳۴

ˈمریم فتاحیانˈ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این کودکان که در رده دو تا پنج سال هستند هفته ای…

ˈمریم فتاحیانˈ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این کودکان که در رده دو تا پنج سال هستند هفته ای سه روز به مرکز توانبخشی کودکان اوتیسمی برای آموزش مراجعه می کنند.

وی اضافه کرد: شهرستان همدان در سال گذشته به عنوان یکی از پنج استان پایلوت در اجرای طرح غربالگری اوتیسم در کودکان دو تا پنج سال انتخاب شد.

وی اضافه کرد: بیش از هشت هزار کودک در شهرستان همدان در سال گذشته در طرح غربالگری اوتیسم شرکت کردند که در طول اجرای طرح ، 18 کودک مبتلا به اوتیسم در این شهرستان شناسایی شدند که در مراکز توانبخشی کودکان تحت آموزش قرار می گیرند.

وی با تاکید بر اینکه همکاری نکردن والدین با مراکز آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم موجب می شود تا کودکان معلول از آموزش های مورد نیازشان محروم شوند، یادآور شد: وجود مراکز آموزش روزانه، خدمت بزرگی به خانواده های این کودکان است.

وی افزایش شیوع بیماری اوتیسم در کودکان را به عنوان زنگ خطری برای آینده دانست و افزود: این نوع معلولیت یک پدیده جدید با اختلالات رشدی است که در پسران شایع تر از دختران است.

درخودماندگی یا اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که علت اصلی آن ناشناخته است و با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود و علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می کند.

کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند و این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد.

7533/576/

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.