سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۸

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: کاهش و حذف دام‌های شیری در استان امری طبیعی است. حسین‌صفرپور در گفت‌وگو…

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: کاهش و حذف دام‌های شیری در استان امری طبیعی است.

حسین‌صفرپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، تصریح کرد: براساس اصول دامپروری هر ساله باید 20 درصد گله مولد، حذف و دام جوان جایگزین آن شود زیرا پیر شدن گله مشکلاتی همچون پایین آمدن میزان تولید شیر را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: براساس این برنامه و با حذف سالانه 20 درصد از گله‌های دام مولد، پس از 5 سال تمام گله، جوان می‌شود و اگر امروز شاهد انتقال تعدادی از گاوهای شیری و میش‌های پیر به گشتارگاه هستیم نباید تعجب کرد.

صفرپور با اشاره به خشکسالی‌های پیاپی در 13 سال اخیر و تاثیر آن بر حذف تعدادی از دام‌های شیری تصریح کرد: خشکسالی امسال حادتر از سال‌های گذشته بوده و با توجه به تاثیر آن بر کاهش تولید علوفه، میزان حذف گاوهای شیری بیش از حد بوده است.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از پیشرفت این روند از مسئولان کشوری و استانی و نیز ستاد بحران درخواست اختصاص علوفه، ‌آبرسانی سیار به دام سبک و اختصاص جو به دامداران سنگین را ارائه کردیم تا از این بحران خارج شویم. خشکسالی در حذف دام‌های شیری تاثیر قابل توجهی داشته اما خوشبختانه این تاثیر در حدی نبوده که برای آینده نگران‌کننده باشد.

صفرپور گفت: با این وجود باید از پیشروی این روند جلوگیری کنیم تا حذف گله مولد براساس همان اصول دامپروری صورت گیرد.

صفرپور با بیان اینکه حذف گله مولد در سال‌جاری بیش از 20 درصد بوده است، افزود: به طور قطع دامدار، دامی که تولید پایینی داشته باشد را حذف می‌کند و به همین دلیل میزان تولید شیر در استان کاهش چشمگیری نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر روزانه 400 تا 450 تن شیر از خراسان رضوی به استان‌های مازندران، گلستان، تهران و سمنان صادر می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.